Wordpress

WordPress Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Kişiler internet sayfaları ya da blog sitelerinin dünyaca meşhur arama motorları tarafınca tespit edilmesini ve en üst sıralarda yer almasını istemektedir. Bu işlemi yapmak da Seo ayarlarını doğru bir halde uygulamaktan geçmektedir. Seo açısından oldukça popüler olan ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan WordPress’in Seo ayarlarını iyi bir halde yaparak web sitesinin oldukça daha iyi bir halde insanlara ulaşmasını sağlamak mümkün hale gelebilir. Bunun için Seo ayarlarını en uygun şekilde dizayn etmek gerekmektedir. Seo ayarlarını iç ve dış olarak iki başlık altında toplamak doğru olur.

İç Seo Ayarları

 • WordPress tabanlı bir site kurduktan sonrasında çarpıcı söz, site başlığı ve anahtar kelimelerini düzenlemek gerekmektedir. Admin panelinde yer edinen aarlar kısmından genel seçeneği tıklanır ve site başlığı, çarpıcı söz benzer biçimde alanlar doldurulur.
 • Yazıların arama motorlarının ilk sayfalarında kalabilmesi için kalıcı bağlantı ayarlarını yapmak gerekir.
 • Güncellemeleri özenli bir halde kovuşturmak oldukça önemlidir. WordPress sürümünü ve kullanılan eklentileri güncel bir halde tutmak, site açısından oldukça değerlidir.
 • Seo eklentisi oluşturmak birçok açıdan oldukça kolaylıklar getirmektedir. Ücretli ya da parasız birçok değişik Seo eklentisi yardımıyla oldukça basit işlemler yapmak ve sitenin index ve hit sayısını arttırmak mümkündür.
 • Site haritası oluşturmanız, arama motorlarının botlarını sitenize yönlendirilmiş olursunuz.
 • Ping servisleri kullanmak arama motorlarında süratli bir halde inde almak anlamına gelmektedir.

Dış Seo Ayarları

 • Çeşitli bağlantı emekleri ile sitenin arama motorları tarafınca üst sıralarda tutulması sağlanabilmektedir. Alexa değerlerinde ciddi bir yükseltme mümkün olabilir.
 • Tanıtım yazısı emekleri yaparak anahtar kelimeleri sitede tanıtmak mümkündür.
 • Arama motorlarına kayıt yaptırılarak gene sitenin üst sıralarda yer alabilmesi sağlanmaktadır. Sitenin hitini arttıracak en temel adımlardan bir tanesi olmaktadır.
 • Sitelerin süratli bir halde hit ve index alabilmesi için imleme yapmak oldukça mühimdir. Sosyal ağ hesaplarında meydana getirilen imlemeler yardımıyla ciddi bir topluluğa erişmek ve sitenin index sayısını arttırmak mümkün hale gelmektedir.
 • Dizin kayıtları yapılarak arama motorlarının botları web sitenizi sık sık ziyaret edebilir. Yapılacak olan dizin kaydı yardımıyla Google benzer biçimde büyük arama motorlarının siteyi sık sık ziyaret etmesi mümkün hale gelir.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün