Mobil

Şebeke Problemi ,Telefon Çekmiyor Sorunlarının Çözümü

telefon çekmeme problemi,şebeke problemi,şebeke çekmiyor,şebeke yok,şebeke ayarları, şebeke hatası ,sinyal yok hatası ve bunların çözüm yolları

“Telefonum çekmiyor, şebekem yok” gibi sorunların telefonlarda çok sık yaşandığı sorunlardan birisidir. Acil bir arama beklerken veya birini aramak için telefonunuzu elinize alırsınız ve sinyal gücü zayıf olarak görürsünüz. Telefon çekmiyor, şebeke yok. Sizinde sinirlerinizi oynatacak seviyede değil mi?

Genel anlamda bulunduğumuz konumla ilgili bir problem olabiliyor. Örnek olarak konser yada miting alanı şeklinde oldukça kalabalık bir yerdeysek mobil operatörün baz istasyonu yetersiz kalabilir. Buda telefonun sinyal enerjisini düşürebilir. Ya da şebeke hatası verebilir. Metro şeklinde kapalı alanlardaysak ya da bir binanın bodrum katındaysak gene şebeke hatası ile karşılaşabiliriz. Şebeke problemi başka bir sebebi de Çin malı kaçak telefon kullanmaktan. Ucuz diyerek aldığımız bu android telefonlar yada ios telefonlar da bir oldukça sorunla karşılaşabiliyoruz. Android şebeke problemiandroid sinyal gücü zayıf olması, şebeke yok hatası şeklinde.
 

Telefonumda Şebeke Problemi Nasıl Düzeltilir?
Android telefonda şebeke problemi çözümü

Ilk olarak şebeke problemi için şu adımları izleyin

 1. Telefonun sim kartını tanıyıp tanımadığını deneyin.
 2. Sağ üst köşede yer edinen sinyal enerjisini deneyin. Bir yada daha çok sinyal gücü alıyorsa sim kartı görüyordur.
 3.  Telefonunuzun Uçak modu açık olabilir. Uçak modunu kapatmak için Ayarlar > Uçak modu kısmına gidip açıksa kapatınız.
 4. Eğer sorununuz hâlâ problem devam ediyorsa telefonunuzu tekrardan başlatınız.
 5. Şebeke yok hatası devam ediyorsa sim kartınızı başka bir cihazda denemenizi öneririm. Eğer takmış olduğunuz telefonda da aynı şebeke problemi yaşıyorsanız sim kart arızalı olabilir.
 6. Başka sim kartını telefonunuza takıp deneyiniz şebeke problemi düzelirse sim kart arızalı olabilir.
 7. Kullandığınız ağ operatörünü kullanan başka birisinin problem yaşayıp yaşamadığını öğrenin. Ağ operatörünün baz istasyonunda geçici şebeke problemi olabilir
 8. İmei numaranızı deneyin. Kopyalanmış olabilir.  *#06#  tuşlarına basarak imei numarasını öğrenebilirsiniz. İmei numarası kopyalanan bir telefon çekmez şebeke problemi yaşar.
 9. Şebeke hatası yaşadığınız Android cihazdan şebeke ayarlarına Ayarlar>Bağlantılar>Mobil Ağlar> Şebeke modu kısmından giriş yapın. Buradaki ayarları değiştirerek deneyiniz.
 10. Şebeke yok hatası için Android telefondan şebeke ayarları için Ayarlar>Bağlantılar>Mobil Ağlar>Ağ Operatörleri>Ağları ara seçeneğini seçtikten sonrasında arama bitince listelenen sonuçlardan size uygun olan ağı kaydedin.
 11. Hâlâ şebeke yok hatası veriyorsa cihazınızı format atmayı deneyin. Ayarlar>Genel yönetim>Sıfırla>Yapınak ayarlarına dön. Buraya dikkat Fabrika ayarlarına dön seçtiğinzde verileriniz silinmez sadece tüm ayarlarınız sıfırlanacaktır. Fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini seçerseniz veriler ve ayarlarınız dahil cihaz tamamen silinir. Telefon ilk aldığınız fabrika haline döner. Dikkat edin!
 12. Eğer hâlâ şebeke yok problemi devam ediyorsa telefonunuzda donanımsal bir problem olabilir. Teknik servise göndermenizde yarar var.

Bu yazımda telefonların şebeke sorunları sebepleri ve şebeke problemi çözüm yollarını anlatmaya çalıştım. Umuyorum ki yaşadığınız şebeke sorunlarınız için yararlı bir yazı olmuştur.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

11 Comments

 1. Elimdeki LG G3 telefonun şebekesi çekmiyordu. 8. yöntemi denedim ve gerçekten imei numarası null olmuş. Null olduğundan şebeke çekmiyormuş. Yararlı bilgiler için teşekkür ederim.

 2. iOS 12.3.1 ile benim sorun otomatik çözüldü. iPhone kullanıyorsanız güncellemeleri takip etmelisiniz.

 3. Özellikle iPhone 6 ve 6s cihazlarda bu sorun son günlerde oldukça fazla görülüyor. Önerileriniz için teşekkürler. Güzel tavsiyeler var yazınızda..

 4. thanks you good

 5. iPhone serilerinde bazen çok fazla oluyor. Ben iPhone 6 modelinde Kenarlarda bulunan şebeke bantlarından elimi çekince şebeke düzeliyordu.

 6. evet benımkıde cekmyorm makale cok guzl olmus ellerine saglık

 7. pek yaşadığım bir sorun değil. Daha çok telefonunuzu yere düşürürseniz bu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.Tabi telefon kılıfı koruyucu oluyor.

 8. ben böyle durum olduğunda sadece uçak modu ile olayı çözmeye çalışıyordum artık diğer yöntemleri de denerim, bilgilendirme için teşekkürler.

 9. Şebekeyi manul’e alıp istasyon bilgilerini elle girebilirsiniz telefona.

 10. Hocam çok saolun iphone 6 ve 6 serisinde çok gözüken bir probleme çok güzel yanıtlar vermişsiniz paylaşım için tşk ederim

 11. Çok teşekkür ederim .Sorun giderildi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Mobil