Nasıl Yapılır?

Kişisel Blog Nasıl Açılır? Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog günümüzde herkesin merakla araştırdığı ve sahip olmak istediği hobilerden biri. Bu aslında dışardan bakıldığında kolay gözüksede kişisel blog sahibi olmak kolay ancak sürdürmesi kolay olmayabiliyor. Gelişen internet dünyasında artık herkes kolayca site sahibi kurarak kendi blog sayfalarını oluşturabiliyorlar. Özellikle sürekli gezi yapan kişiler bu tarafa çok fazla yönlenmekte. Çünkü artık tüm hayat internette, bir kişi googleye, istanbulda gezilecek yerler diye yazabiliyor, bu da tabi ki gezilerini paylaşan bloglara büyük fayda sağlayabiliyor. Gerek popülerlik bakımından gerekse bazı yerlerde kolaylık bulmaları hoş gelebiliyor.

Neyse konumuz dağılmasın, bugün konumuz kişisel blog nasıl açılır?

Şimdi abi ben sana nasıl anlatsam bilemiyorum ama blog işi yapmak için sektörü araştırman ve içeriğini doğru seçmen lazım. Saçma sapan yazılar paylaşacaksan boşuna para harcama çünkü internet dünyasında bunlardan çok fazla olduğu için kitle oluşmuyor. Eğer bir sektör hakkında bilgi sahibiysen veya meraklıysan o sektöre direk girebilirsin. Sonuçta senin bildiğin ve hoşuna giden sektör doğru değil mi? Bunu kesinlikle denemen lazım, içeriğin ne kadar düzgün olursa o kadar büyük kitlelere hitap edebilirsin Unutma! Şimdi bir blog sahibi olmayı ve sahip olduktan sonra neler kazanacağınızı kısaca anlatayım.

Kişisel Blog Ne Demek?

Herkes soruyor “Nedir abi bu kişisel blog?” kişisel blog şu anda okuduğun yazının sahip olduğu site bir kişisel blog mesela. Adsoyad üzerine kurulmuş olan sadece dijital medya bilgilendirmeleri veya web tabanlı bilgilendirmeler sağlayan bir blog. Kişisel blog, internet dünyasında günlük olarak adlandırılabilir. Yaşadığınız hisleri veya bilgileri bu sitede kendi cümleleriniz ile kurarak bilgilerinizi farklı kişiler ile paylaşabilirsin.  Web sitenin içeriğini doğru seçmelisin. Örnek olarak kişisel blog sitende hayvanlardan, kendinden, sektörel bilginden, siyasetten veya teknolojiden bahsedebilirsin. Birde bunu tek konu olarak ele alarak sadece o yönde ilerleyebilirsin. Örnek olarak “Teknoloji” oldukça yaygın olup devamlı gelişmekte olan bir sektör. Birde bu sektörü devamlı takip ediyor ve meraklıysan tadından yenmez. Kişisel blog kısaca bu şekilde, peki ya içerik? Tasarım ve içerik konusunda aşağıda ki başlıklarda devam edeceğim. Biz diğer konularımıza devam edelim…

Kişisel Blog Nasıl Açılır?

Kişisel blog açmadan önce blog konusunu, blog adresinize ayırabileceğiniz zamanı ve blogu hangi amaçla kullanmak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Kişisel uzmanlık alanlarınız, yetenekleriniz veya deneyimleriniz konusunda insanlara bilgi içerikleri hazırlayabilirsiniz. Her sektör veya her fikir ile kişisel blogunuzu kullanabilirsiniz. Siyaset, teknoloji, makyaj veya kişisel bakım gibi birçok alanda, okunabilir ve ilham veren yazılar yazabilirsiniz. Bu gibi detaylara karar verdikten sonra en önemli bölüm ise elbette blogunuza isim bulmak.

Kişisel Blog Para Kazandırır mı?

Evet, google adsense veya farklı platformlar ile para kazanmanız mümkün. Ek olarak siteniz hit alan bir site ise gelecek sponsor reklamlardanda para kazanabilirsiniz.

Google Adsense Ne Kadar Veriyor?

Adsense tarafından çok yüksek kazançlar olacağını düşünmeyin derim. Çünkü genel olarak kuruş hesabı ile kazanılıyor ancak çok yüksek hit girişleri olduğunda aylık olarak yüksek mevlalar kazanabilirsiniz. Örnek olarak sitenize günlük 5K kişi girdiğini düşünürsek. Ayda adsense tarafından 6-7K para kazanmanız mümkün.

Blog Açmak Ne Kadar Tutar?

Blog açmadan önce kesin olması gereken 2 adet ürün bulunuyor. Tema tercihi değişebilmektedir.

Hosting = 100-200TL
Domain = 60 TL
Lisanslı Tema (themeforest) = 30-60$

Blog Açmak İçin Hosting Seçimi Nasıl Yapılır?

Hosting paketini almadan önce En İyi Hosting Firmaları Lisesini incelemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Seçimlerinizi güvenilirlik ve hıza göre tercih yapmalısınız.

Blog Açmak İçin Teknik Bilgi Gerekir mi?

Hayır çok yüksek teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yoktur. Ancak belirtmek isterim ki wordpress tarafında biraz bilgili olmanız gerekmektedir. WordPress konusunda ufakta olsa bir bilginiz olursa çok güzel işler yapabilirsiniz. Youtube üzerinden wordpress eğitim videoları izlemenizi tavsiye ederim.

Kişisel Blog İçin Konu İçeriği Nasıl Seçilmeli?

Bilgili olduğunuz ve genel olarak yazı yazabileceğiniz alanları seçerek konuları toparlamanızı tavsiye ederim. Çünkü bilgi sahibi olmadığınız bir konu içeriği yazarsanız hatalı yazılar olabilir ve ziyaretçi kazanmanız çok zor olacaktır.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

1 Comment

  1. tasarım üzerine genel bir blog açmayı düşünüyordum ilk başta basit emin olamamıştım şimdi sizin yazıyı da okuyana kadar WordPress hakkında bilgim sıfır önerinizi dikkate alacağım güzel işler çıkarırız diye düşünüyorum. teşekkürler.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like