Wordpress

WordPress Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Şifre, artık hayatımızın bir parçasıdır. Günümüzde birçok insan birçok değişik şey için şifre belirlemekte ve gün içinde onlarca defa kez kullanmaktadır. İnsanlar çoğu zaman şifrelerini güvenli olsun diye zor seçmeli ve birçok değişik şifreyi kullanmalıdır. Sadece bu durum her ne kadar güvenlik açısından pozitif yönde olsa da anımsama anlamında çeşitli problemler getirebilir. Bu durum kendi web sayfası ya da blog sitesi bulunan insanların belirledikleri WordPress şifreleri de ilgilendiriyor olabilir. Birçok insan en başta belirlediği şifreyi hatırlayamadığı için şifreı sıfırlama işlemlerine gereksinim duyabilir.

Dünya üstünde ağ ortamında en oldukça kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress ile kendi web siteni ya da blog sayfanı oluşturmak oldukça kolaydır. Basit kullanımı, açık kodlu olması ve birçok değişik tema ve eklenti eklenmesi ile insanların tercih etmiş olduğu WordPress sistemini kurarken şifrelerin unutulması, hatalı girilmesi şeklinde durumlar ile karşılaşıla bilinir. Bu yüzden şifre sıfırlama şekilleri çok çok fazla araştırılmaktadır.

Şifremi Unuttum Sekmesinden Şifre Sıfırlama

WordPress sitesi web üstündeki bir sunucu üstüne yayınlanmakta ise şifreyi unuttum sekmesi tıklanarak, şifrenin kayıtlı olan e-posta adresine gönderilmesi sağlanabilir. Bu durum oldukça basit olarak şifrenin sıfırlanmasına olanak tanımaktadır. Sadece localhost sistemi var ise ve bilgisayarda mail sunucusu kurulu değil ise bu işlem yarar göstermemektedir.

WordPress Cpanel Üstünden Şifre Sıfırlama

Localhost’ta çalışılıyor ve bilgisayardaki mail sunucu kurulu olmuyor ise mail adresine gönderilen mail ulaşmayacaktır. Bu durumda Cpanel üstünden şifre sıfırlama işlemi yapılabilir. Cpanel üstünden şifre sıfırlama sistemi şu şekilde ilerlemektedir;

  • Cpanel’e giriş yapılır
  • Veritabanları sekmesinde yer edinen phpMyAdmin sekmesine giriş yapılır
  • Sol tarafta bulunan ve WordPress uygulamasının kurulu olduğu veritabanı seçilmelidir
  • Sonrasında tekrardan sol tarafta bulunan tablolar arasından _users olan tablo seçilir ve kullanılır
  • Oluşturulan sayfada sıfırlanmak istenen kullanıcı hesabını bulmak gerekir. Hesap bulunduktan sonrasında düzenle sekmesi tıklanmalıdır
  • Password kısmına yeni şifrenin md5 olarak şifrelenmiş kod yapıştırılır. “123456” karşılı md5 kodu olan “e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e” bu şifreleme türü kullanılır ve şifre otomatik olarak 123456 olur. Böylelikle şifre sıfırlama işlemi başarı ile gerçekleşir.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün