Wordpress

WordPress Fotoğraf Hatası Çözümü »

WordPress Fotoğraf Ekleme Problemi

WordPress’te fazlaca sık olarak karşılaşılan problemlerden birisi de fotoğraf ekleme hatasıdır. Şimdi bu hata nedir? Bu sorun {nasıl} çözülür? Vb. sorularınızın cevaplarını vereceğiz.

Fotoğraf hataları genel olarak ortam kütüphanesinin açılmaması ve ortam yüklerken yükleme esnasında meydana gelen “Yükleme esnasında bir hata oluştu. Lütfen hemen sonra yine deneyin.” Hatası aldıysanız ve büyük olasılık fotoğraf ekleme hatası bundan meydana gelmektedir.

Fotoğraf Yükleme Hatasının Sebepleri

Fotoğraf yükleme hatasının birçok sebebi bulunabilir. İşte bazı sebepleri;

 1. SSL yüklenmesi sonucu bu hata meydana gelebilir.
 2. Tema değiştirdiğiniz de bu hata meydana gelebilir.
 3. Host değişikliği yapıldığında bu hata meydana gelebilir.
 4. WordPress’te kurduğunuz herhangi bir eklenti yüklendiğinde meydana gelebilir.
 5. Functions.php dosyası sebebi ile hata meydana gelebilir.
 6. Host alanınızda meydana gelen bir doluluk sebebiyle bu hata meydana gelebilir.

WordPress Fotoğraf Ekleme Hatasının Çözümleri

Gördüğünüz şeklinde fotoğraf ekleme hatasının birçok sebebi olabilir. Siz de yukarıda belirtilenlere nazaran hatanın neyden kaynaklandığını tespit edebilirsiniz. İşte sizler için tüm çözüm yollarını listeledik;

 1. İlk adımda FTP’ye bağlanın ve uploads ve alt klasörlerinin izinlerini 755 yapın. Uploads klasörünün alt klasörlerine de aynı izinleri vermeyi ihmal etmeyin.
 2. Functions.php dosyası kaydedilme biçimini deneyin. Eğer “ANSI” olarak kaydedilmemiş ise onu “ANSI” olarak kaydedin.
 3. SSL yüklediyseniz uploads klasörünüzde http olarak kalacaktır. Bu sebeple sizde eski linklerinizin tümünü https’ye çevirmeniz gerekmektedir. Bu sebeple “Realy Simple SSL” eklentisini indirip kurun. Tüm eski linklerinizi otomatikman https’ye çevirecektir.
 4. Tüm bu seçenekleri denediniz ve hala bu hatadan kurutulamadıysanız functions.php dosyasını silin ve yine fotoğraf eklemeyi deneyin. Eğer functions.php dosyasını sildikten sonrasında fotoğraf eklenebiliyorsa ve ortam kütüphanesine bağlanabiliyorsanız sorununuz bu dosyadan meydana gelmektedir. WordPress’te kurmuş olabileceğiniz bir eklentide bu dosyanın doğru bir şekilde çalışmasını engelleyebilmektedir. Bu sebeple tüm eklentileri dönem dışı bırakarak fotoğraf yüklemeyi deneyin, sorununuz çözülecektir. Sonrasında ise eklentileri teker teker aktifleştirerek hataya sebep olan eklentiyi bulabilir ve problemi kökünden çözebilirsiniz.

Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

4 Comments

 1. Bu hata insanı çileden çıkarıyor, teşekkürler çözüm için

 2. hocam baya aradım bu problem için çözümü buldum sonunda adımları güzel anlatmışsınız teşekkürler.

 3. 2 gündür arıyordum bu siteyi buldum çok işe yaradı soal

 4. bilgilendirici yazılarınız için teşekkürler. işe yarıyor !

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Wordpress