Wordpress

WordPress’ten Resmi AMP Eklentisi Çıkıyor

AMP Project resmi Twitter hesabında duyurulan habere bakılırsa “AMP Resmi WordPress Eklentisi” geliyor. AMP resmi WordPress eklentisi kısmını bilhassa tırnak içine aldık bundan dolayı şuan WordPress eklentileri içinde bulunan AMP eklentilerinin hiçbiri AMP resmi WordPress eklentisi değil.

AMP Resmi WordPress Eklentisi Geliyor

Yayınlanacak AMP resmi WordPress eklentisi ile WordPress kullanıcılarının web sitelerinde AMP içerik oluşturmaları oldukça kolaylaşacak. Yeni eklenti ile birlikte AMP’nin desteklemeye başladığı birçok özellik de basitçe kullanılabilir hale gelecek.

Yapılan açıklamada “WordPress AMP eklentisi için “AMP v1.0” sürümünü duyurmaktan mutluluk duyuyoruz! Yayınlanan bu büyük sürüm ile birlikte web sitelerinizde AMP içerik oluşturmanın ve sorunsuz entegrasyonunu elde eden bir çok yeni özellik içeriyor. V1.0 resmi sürümü kapsamlı bir halde kontrol edildi ve kullanıma hazır hale getirildi. ” ifadeleri yer aldı.

Yeni AMP Eklentisinin En İyi AMP Eklentisi Olması Planlanıyor

V1.0 sürümünden itibaren “WordPress için resmi AMP eklentisi” olarak adlandırılan eklenti direkt AMP ekibi tarafınca geliştirilip desteklenecek. Böylelikle yeni eklentinin AMP mevzusunda WordPress eklenti bölümündeki en performanslı ve kullanıcı deneyimi mevzusunda en iyi eklenti olması planlanıyor.

Gelişmiş AMP desteği, basitleştirilmiş içerik oluşturma kontrolleri ve eklentinin sitede yer edinen öteki eklenti ve temalara otomatik entegre olabilmesi de WordPress kullanıcılarının işini oldukça kolaylaştıracak. Böylelikle kullanıcılar oldukça basit bir halde diledikleri URL’yi AMP’ye çevirebilecek.

Kapsamlı Dokümantasyon

AMP yeni eklenti sürümünü duyururken, bu sürümün yanı sıra bir de detaylı dokümantasyon yayınladı. WordPress’te AMP kullanımı mevzusunda uzman kişiler için gösterilen bu dokümantasyon yardımıyla kullanıcılar eklenti emek verme yapısını idrak edebilecek ve dilerlerse eklenti tarafınca sağlanmayan fakat API sisteminde yer edinen özellikleri kullanabilecekler.

Gutenberg Entegrasyonu

Resmi AMP eklentisi, WordPress’in yeni düzenleme editörü ile entegre çalışacak. WordPress’in birçok şahıs tarafınca beğenilmeyen içerik düzenleme editörü Gutenberg ile entegre çalışacak olan eklenti, kullanıcı AMP tarafında kullanılması yasak etiketleri kullandığında uyarı verecek ve hatalı kısmın üstünde uyarı işareti yer alacak.

WordPress’in yeni içerik editörü Gutenberg’in birçok şahıs tarafınca beğenilmediğini nereden çıkartıyorsunuz? dediğinizi duyar gibiyiz. Bu kanıya şuradan vardık; WordPress 5.0 ile gelen Gutenberg içerik editöründen sonrasında eklenti marketine Classic Editor – Klasik Düzenleyici isminde yeni bir eklenti ekledi. Bu eklenti 2020 yılına kadar WordPress kullanıcılarının eski tip düzenleyiciyi kullanmalarına olanak tanıyor. Ve bu eski editör eklentisi WordPress 5.0’ın yayınladığı 1 haftadan kısa bir sürede 800 Binden (800.000+) fazla kez indirildi.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Beklediğim bir eklenti gerçekten 3. parti eklentilerin çoğunda abuk subuk hatalar almaya başladım umarım en kısa sürede çıkarda kullanmaya başlarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün