WordpressNasıl Yapılır?

WordPress Sitelerde GZip Nasıl Aktif Edilir?

WordPress GZip Sıkıştırma yazısı, internet sayfaları hızlandırma konusunu ele aldığım ikinci başlık olacak. Internet sayfaları mevzusunda WordPress’in artık eskisi kadar süratli bir yazılım olmadığını bundan önceki yazımda açıklamıştım. Doğal olarak kullandığımız temalar ve eklentiler de esasen yavaş olan yazılımı, daha da yavaşlatarak çekilmez bir hal almasına neden oluyor. Peki ne yapacağız bu durumda? Sistemin yavaşlamasına neden olabilecek mecburi hallerin önüne geçemiyorsak eğer, ek bir varyasyon ve çözümleri kullanarak hızlandırılmasını sağlayacağız. Bu işlemi yaparken de bir tarafı düzeltelim derken, bir başka tarafı bozmayacağız. Esasen WordPress sitelerin optimizasyon mevzusunun en dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mevzu tahribatı sıfır seviyesine indirmektir. Ters taktirde yaptığımız işlemin oldukca bir önemi kalmayacağı şeklinde sunucuya ek yük bindirecektir.

Bundan önceki yazım içinde WordPress site hızlandırma konusunu ele almıştım. Bağlantıya tıklayarak o yazıyı da okuyabilir, GZip haricinde kalan tüm mevzularda optimizasyon işlemini başarıyla yapabilirsiniz. Şimdi gelelim aslolan mevzumuza isterseniz.

WordPress GZip Sıkıştırma Yapılır?

Aslen bunun birçok yöntemi var sadece ben size WordPress GZip Sıkıştırma mevzusunda, bir tek kod yardımıyla yapabilmeniz mevzusunda destek olacağım. Daha ilkin ki yazılarıma göz atan dostlar, WordPress eklentilerine ne kadar oldukca karşı olduğumu bilirler. Eklenti demek sistemi ve sunucuyu yormak anlama gelir. Şimdi burada 10-15 satırlık kodu bir dosyaya eklemek varken, neden bu iş için eklenti kullanıyorsunuz?

WordPress GZip sıkıştırma yapabilmeniz için ilk olarak sunucuda GZip modülünün yüklü olması gerekir. Sunucu kontrolü sizde değilse, hosting almadan ilkin firmayla bu mevzuyu peşin olarak görüşün. Her ne olursa olsun ne olursa olsun GZip modülünün yer almış olduğu bir hosting paketi satın alın. Eğer sunucu üstünde bu modül yüklü eğer olmazsa, siz ne yapmış olursanız yapın bu sıkıştırmayı yapamazsınız. İster eklenti kurun, ister .htaccess dosyasına kod ilave edin yarar etmez.

Eklenti Kullanmadan GZip Etken Edilir?

Eklentilerden uzak duracak şekilde, tek bir kod yardımıyla .htaccess dosyasına bir ekleme yapacağız ve GZip sıkıştırma artık etken olacak. Alt bölümde görmüş olduğunuz kodu, sunucu ana dizininizde yer edinen .htaccess dosyası içinde en üst ya da en alt bölüme ilave edin ve kaydedin. İşte tüm işlem bu kadar.

<IfModule mod_deflate.c>
 # Compress HTML, CSS, JavaScript, Text, XML and fonts
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
 AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

 # Remove browser bugs (only needed for really old browsers)
 BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
 BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
 BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
 Header append Vary User-Agent
</IfModule>

Yaptığınız işlemin işe yarayıp yaramadığını görmek için, https://www.websiteplanet.com/tr/webtools/gzip-compression/ adresini kullanabilirsiniz. Ücretsiz GZip Sıkıştırma Kontrolü işlevi gören bu web sayfası, %100 doğru netice vermektedir. Ek olarak sıkıştırılma oranı ve tutum edilen veri toplamını da buradan görebilirsiniz.

SEO Araçlarına Dikkat!

Bu işlemleri yaptıktan sonrasında, birçok SEO aracı, GZip aktifleştirin uyarısı vermeye devam edebilir. Bu durum sizin işlemi hatalı yaptığınıza değil, araçların bu alanda analizi doğru yapamadığına işaret ediyor. Bundan dolayı Web site Planet üstünden aldığınız pozitif sonuçtan sonrasında düşünmenizi gerektirecek bir durum yok.

Size vermiş olduğum kodlar, bununla beraber dünyanın en popüler WordPress temaları içinde gösterilen JNews yapım şirketi tarafınca da tavsiye edilen kodlardır. JNews tema dokümanlarında bile kodları kullanmanızı öneriyorlar ve onlarda benim şeklinde ek bir eklenti kullanımına şiddetle karşılar.

WordPress GZip Sıkıştırma – Eklenti ile Kullanımı

Bu işi eklentiyle yapmak için ısrar ediyorsanız, işlemi yapabileceğiniz eklenti Enable Gzip Compression eklentisidir. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan eklentiyi yükleyip, ayarlarına girip ‘’Enable’’ seçeneği ile etken etmek. Bu işlemi yaptıktan sonrasında .htaccess dosyasına ek bir kod eklemenize gerek yok. Tüm işlemi eklenti otomatikman yapmış olacaktır.

Bu işi meydana getiren tüm eklenti ve öteki kodlar denendi. Size sunmuş olduğum kodlar, işinize en oldukca yarayacak ve bu işi en doğru şekilde sistemi yavaşlatmadan meydana getirecek olan kodlardır. .htaccess dosyasını otomatik düzenleyen ve bu kodları silebilecek eklentileri de yüklemeden kaçınırsanız tekrar bu işlem için süre harcamanıza gerek kalmayacaktır.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün