Nedir?

502 Bad Gateway Hatası

İnternet protokolü içinde yer edinen web sitelerinin tamamı fizyolojik sunuculara bağlı. Bir web sitesinin tüm içinde ne olduğunun yer almış olduğu sunucular; görüntüleme hızı, organik trafik, ziyaretçi yoğunluğu ve yazılım altyapısıyla ilgili gereksinimleri karşılamaya yarıyor. Web sitenizin çevrim içi dünyadaki evi anlamına gelen web sunucularının işlevsellik kazanması için değişik sunucularla uyumlu çalışabilmesi gerekiyor. Mesela web sitenizin veritabanını çalıştırmak için bir veritabanı sunucusuna, haiz olduğunuz dinamik içerikleri kullanıcılarla paylaşabilmek için uygulama sunucusuna ve Varnish, Ngnix ve Apache şeklinde yazılımlardan yararlanmak için de geçit sunucusuna (gateway), bir öteki adıyla ters proxy sunucusu, gereksinim duymanız son aşama ihtimaller içinde. Söz mevzusu sunucular arasındaki iletişimde sık karşılaşılan hatalardan biri de 502 Bad Gateway. İnternetteki her web sayfası bazen değişik nedenlere bağlı olarak bu hatayı verebilir. Nitekim 502 Bad Gateway hatasıyla standart bir arayüze ve averaj trafiğe haiz bir internet sayfasını ziyaret ettiğinizde de Google’da arama yaparken de karşılaşabilirsiniz.

Temelde geçit sunucusunun gerçekleştirdiği işlemlerle ilgili olan 502 Bad Gateway sorununu çözmek için ilkin hatanın kaynağına inmek gerekiyor. Hatanın kaynağına inerken de “502 Bad Gateway Nedir?” sorusuna detaylı şekilde cevap verebilmek oldukça önemli. Keza değişik yazılımlar “502 Bad Gateway hatası çözülür?” sorusuna yönelik değişik cevaplara haiz.

502 Bad Gateway Nedir?

Web sitenizin emek harcaması için lüzumlu olan tüm sunucular, geçiş sunucusu hariç, origin sunucu yada upstream sunucu olarak isimlendiriliyor. Siz ziyaret etmek istediğiniz web sitesinin URL’sini adres çubuğuna yazıp enter tuşuna bastığınızda geçit sunucusuna talep gönderiliyor. Geçit sunucusu da gereksinim duyan veriyi çekebilmek için origin ve upstream sunuculara yönerge iletiyor.

Gateway sunucusu ilkin veritabanı sunucunuzdan MySQL veritabanınızı çağırıyor. Hemen sonra uygulama sunucusundan dinamik içerikler ve PHP dosyaları isteniyor. Son olarak ise web sunucunuzdan sitenizin muhteviyatında yer edinen tema, eklenti, multimedya, CSS ve JavaScript dosyaları isteniyor. İşte tam bu aşamada 502 Hatalı Ağ Geçidi problemi tadınızı kaçırabiliyor.

Geçit sunucunuz tarafınca iletilen talimatlara öteki sunucuların cevap vermemesi yada yanlış bir cevap vermesi durumunda 502 Bad Gateway hatası ortaya çıkıyor. Veri paylaşımında yaşanmış olan kopukluğun tek sebebi ise normal olarak öteki sunucuların verdiği yanıtlardan kaynaklanmıyor. Hatanın sebebi sizin sunucu altyapınızla ilgili olabildiği şeklinde, DNS servislerindeki genel bir sorunla da ilgili olabiliyor.

502 Hatalı Ağ Geçidi, 502 Bad Gateway Türkçesi bu şekilde ifade ediliyor, sunucunuzun anlık organik trafiği kaldıramamasından dolayı web sitenizin geçici olarak erişime kapanmasıyla da karşınıza çıkabilir. Öte taraftan eklenti, tema yada herhangi bir sistem dosyası hatalı çalmış olduğu ya da web tarayıcınızın önbelleğinde bir problem olduğundan bu hatayı alabilirsiniz.

Ek olarak web erişimi sağladığınız modemde yada ağ bağlantılarınızın yapılandırılmasında bir problem var ise hatalı ağ geçidi sorununu görüntülemeniz mümkün. Gene CloudFlare şeklinde bir CDN tercih ediyorsanız herhangi bir CDN hatası da 502 Bad Gateway’i tetikleyebilir. İlgili hatanın sebebi bunlarla ilgili değilse DNS servislerinde genel bir problem yaşanma ihtimali de fazlaca yüksek.

502 Bad Gateway Çözümü

502 Bad Gateway hatası çözümü birçok değişik yöntemle mümkün. Fakat bu hatanın çözümü için birazcık tecrübe etme yanılma yoluna gitmek gerekiyor. Zira web deneyiminiz esnasında karşılaştığınız hatalı ağ geçidi sorununa kimi zaman birden fazla unsur neden olabilir. Bu şekilde bir durumda çözüm sürecinin tüm adımlarını detaylandırmak mecburi hâle geliyor.

Sunucunuzda kurulu web sitelerinden biri aşırı trafik sebebiyle söz mevzusu hatayı verdiğinde yapacağınız tek şey birkaç dakika bekledikten sonrasında sayfayı yenilemek. Zira sunucu kaynakları o an tükendiği için manuel olarak müdahale edebilme şansınız yok. Eğer web tarayıcınızın önbelleğinden meydana gelen bir hatadan dolayı bu hatayı alıyorsanız, tarayıcınızın önbelleğini temizlemeniz gerekiyor.

Önbelleği temizledikten sonrasında problem çözülmüyorsa tarayıcı tekrardan kurmanız yararlı olabilir. Öte taraftan ağ ekipmanlarıyla ilgili bir problem sebebiyle bu hatayla karşılaştığınızda yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey modeminizi kapatıp bir dakika sonrasında tekrardan açmanız. Modem harici kullandığınız bir router mevcutsa onu da modemle beraber kapatıp modemden iki dakika sonrasında açmanız öneriliyor.

Bunlara ek olarak kısa sürede hosting hizmeti aldığınız firmayı değiştirdiyseniz 502 Hatalı Ağ Geçidi hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Yeni DNS sisteminin işlevsel şekilde emek harcaması 36 saati bulabilir, bu sebeple DNS kaynaklı hatalarda beklemekten başka yapılabilecek herhangi bir şey söz mevzusu değil. Mahalli DNS belleği kaynaklı 502 hatasında ise DNS belleğinizi temizlemeniz çözüm olabilir.

Windows ve macOS için değişik adımları olan DNS belleğini temizleme işlemi de çözüm sağlamazsa yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey DNS adreslerinizi değişiklik yapmak. Tüm çözümleri denemenize karşın 502 hatası almaya devam ediyorsanız, çözümü web sitenizde aramalısınız. Ubuntu işletim sistemi ve NGINX sunucusuyla ilgili olabilen bu hataları detaylı şekilde ele almakta yarar var.

Öteki Hatalar

Açık kaynaklı bir web sunucusu yazılımı olan NGINX’’te birden fazla 502 Bad Gateway error türüyle karşılaşabilirsiniz. 502 Bad Gateway NGINX hataları Linux tabanlı işletim sistemlerinde 502 Hatalı Ağ Geçidi NGINX/1.14.0 (Ubuntu) ve 502 Bad Gateway NGINX/1.18.0 (Ubuntu) şeklinde görüntülenirken Windows’ta ise 502 Bad Gateway NGINX/1.16.1 hata mesajı olarak size problem bildirebilir.

Bunun yanı sıra PHP geliştiricilerinin kullandığı tümleşik geliştirme ortamı PHPStorm’da da bu hatayı alabilirsiniz. Hatalı ağ geçidi problemi burada ise 502 Bad Gateway PHPStorm mesajıyla karşınıza çıkıyor. Ek olarak 502 Bad Gateway hatasını tüm sistemlerde dokuz değişik şekilde görüntüleyebilirsiniz.

502 Bad Gateway’e ek olarak 502 Service Temporarily Overloaded, HTTP 502 Hatalı Ağ Geçidi, Errror 502, 502 Bad Gateway NGINX, 502 Proxy Error, HTTP 502, 502 ve 502 Server Error hataları sunucular arası iletişimden meydana gelen bu problemi görüntülemenizi elde eden uyarı mesajları içinde yer ediniyor.

Google Translate Eklentisi

Google Translate eklentisi kullandığınız web tarayıcısı fark etmeksizin 502 Bad Gateway hatasına neden olabilir. Herhangi bir nedenle sunucular arasındaki iletişimi etkileyebilen eklenti kaynaklı bu probleminin çözümü için eklentiyi tarayıcınızdan kaldırmanız ve yine kurmanız tavsiye ediliyor. Probleminin çözülmemesi hâlinde ise ilgili eklentiyi değişik web tarayıcılarında deneyebilirsiniz.

Bonus: Google Translate Dışı Online Sözlükler

Çevrim içi lügat kullanmak sizin için mühim bir gereksinim ise ve Google Translate eklentisinden aynı hatayı almaya devam ediyorsanız Tureng, Cambridge Dictionary, Zargan, Merriam-Webster ve Urban Dictionary şeklinde alternatiflere önem vererek kullanıcı deneyiminizi geliştirebilirsiniz.

505, 503, 504 Gateway Time Out

505, 502, 503, 504 Gateway Time Out hataları da 5 sayısıyla başlamış olan HTTP durum kodu hataları içinde yer ediniyor. 502 Hatalı Ağ Geçidi kadar sık karşılaşılmayan bu hatalardan önde gelen 504 Gateway Time Out sunucunun kendisine gelen bir talebi zamanında tamamlayamaması durumunda talebin iade edilmesini elde eden bir HTTP durum kodu.

503 Service Unavailable hatası olarak da malum 503 Gateway Time Out bir web sitesinin kaldırabileceğinden daha oldukca trafiğe maruz kalması sonucu ortaya çıkıyor. söz mevzusu hata genel anlamda sosyal ağ platformlarının web tarayıcısı arayüzlerinde oluşuyor. Mesela Twitter’ın kapasite aşım bildirimi verdiği hataların tamamı bu durumdan kaynaklanıyor.

HTTP durum kodu hatalarından önde gelen 505 Gateway Time Out da web sitenizi oluşturan sunucular arasındaki kontakt sürecinin değişik nedenlerden dolayı tamamlanmaması sonucu oluşuyor. Veri ve enformasyon alışverişinin aksadığının ve bu durumun web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları negatif etkileyeceğini ifade eden hata, ana DNS sunucularından kaynaklanmıyorsa kısa süre içinde çözülebiliyor.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün