Nedir?

Site Haritası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Site haritaları internet sayfaları için gereklilik arz eder. Arama motorlarının internet sayfasına eklenen yeni detayları kolaylıkla taramasını sağlar. Dolayısıyla kullananların bilgiye daha süratli ulaşmaları sağlanır. Bununla birlikte site haritaları, Sitemap olarak da adlandırılır. Peki site haritası nedir, ne işe yarar, oluşturulur ve en önemlisi de arama motorlarına eklenmiş olur, gelin göz atalım.

Site Haritası Ne İşe Yarar?

Site haritaları web sitelerinin eğer olmazsa olmazıdır. Internet sayfaları kök dizininde yer edinen sitemap dosyası, sitede bulunan tüm içerikleri belirli bir hiyerarşiye bakılırsa listeler. Bu sıralama arama motorları için önemlidir. Arama motorları internet sayfalarını ve web sitelerde yer edinen güncel içerikleri bu dosya yardımıyla daha basit takip eder. Arama motorları sitenizi yada sitenizdeki güncellemeleri indeksleyebilmek için sitenizi ziyaret eder ve direkt site haritasını inceler. Böylelikle sitenizdeki tüm içerikler arama motoru tarafınca bilinir. Kuvvetli Seo için site haritası, bir web sitesinin en temel yapı taşını oluşturur. Arama motorları botları (yazılımları) ziyaret etmiş olduğu web sitelerinde site haritasını görmek isterler, web sayfanız bir site haritasına haiz değilse bu arama motorunun gözünde sitenizi negatif değerlendirmesine sebep olur. Botlar kısaca yazılımlar internet sayfalarını biz benzer biçimde inceleyemezler. Renklerin, temaların direkt algılanabilmesi botlar için söz mevzusu değildir. Bu yüzden bir sitemap edinmek web sitesinin en temel ihtiyaçlarındandır.

Not: İndekslenmesini istemediğiniz sayfalar; Robot.txt vasıtasıyla arama motorlarına bildirilir. Mesela admin panelinizin arama motorları tarafınca listelenmesini istemezsiniz. Bu durum Robot.txt dosyasında belirtilerek, arama motorunun indekslemesi engellenir.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site haritası oluşturmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Online bir sitemap oluşturma aracı kullanarak site haritası oluşturabilirsiniz. Ya da kullanılan içerik sisteminizde barındırdığınız eklentilerle bu işlem kolaylıkla sağlanabilir.

Online Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Online sitemap jeneratörleriyle site haritasını dakikalar içinde oluşturabilirsiniz. Bu yöntem büyük ve içerik sirkülasyonu oldukca olan siteler için tercih edilmez. Online sitemap oluşturabileceğiniz belli başlı siteler de şunlardır:

  • www.xml-sitemaps.com
  • www.sitemapbuilder.net
  • www.sitemapspal.com
  • https://writemaps.com

İçerik Yönetim Sistemlerinde otomatik Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Wordpress, joomla benzer biçimde açık kaynak kodlu içerik yönetimi sistemlerinde sitemap oluşturmak, direkt Asp yada Php kodlanmış sitelere sitemap oluşturmak bakımından daha kolaydır. Siteye basitçe entegre edebileceğiniz Plugin (eklenti) ile derhal site haritası oluşturabilirsiniz. Wordpress içerik sistemlerinde site haritası oluşturabilmek için en oldukca kullanılan eklentiler şunlardır;

  • Google XML Sitemaps
  • All in One Seo Pack
  • Google Sitemap
  • Yoast Seo

Bu eklentilerden herhangi birini kullanarak birkaç adımda site haritanızı oluşturabilirsiniz. Site haritanız; ana dizine inşa edilir. Site haritanızı denetlemek, doğrulamak için Website Planet üstünden kontrol edebilirsiniz.

Arama Motorlarına Site Haritası Nasıl Eklenir?

Bir site haritası oluşturduysanız şimdi sıra, arama motorlarının site haritanızı bir an evvel listelemesi için yapmanız gerekenlerde…

  • Google Web Master Tools’a Site Haritası Ekleme

Ilk olarak Google Webmaster Tools sayfasına gidelim. Google Webmaster Tool (GWT), Google’un web site yöneticilerine ve webmasterlara sunmuş olduğu bir yönetim aracıdır. Bu yönetim araçlarını kullanabilmek için ilk olarak web sitenizi buraya kaydetmiş olmalısınız. Web sitenizin kayıtlı bulunduğunu farz ederek devam ediyoruz. İlk olarak sol köşede yer edinen Google Webmaster Tools yazılı logo altında Google tabiriyle mülkünüzü kısaca web sitenizi seçin. Sol kenarda yer edinen panelde Dizin ayarları altında bulunan site haritalarına tıklayın. Son olarak oluşturulan sayfada “Yeni bir site haritası ilave edin” yazısı altına web sitenizin sitemap adresini yapıştırarak kaydedin. Site haritanızı Google Webmaster Tools’a kaydetmek işte bu kadar kolay.

  • Bing Webmaster Tools’a Site Haritası Ekleme

Bing webmaster yönetim aracına giriş yapın. Bing yönetim aracına siteniz kayıtlı değil ise ilk olarak sitenizi kaydedin. Sol menüde Pano altında bulunan sitemi yapılandır ve altında yer edinen site haritalarına tıklayın. Arkasından site haritanıza ilişkin linki yapıştırarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Peki, bir tek site haritalarıyla günümüz web dünyasında hedeflenen noktaları yakalayabilmeniz mümkün mü? Ya da rakiplerinizin bir adım önüne geçmek…


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün