Seo

Local SEO – Yerel SEO Rehberi

Local SEO, doğrusu Türkçeleştirilmiş haliyle yerel SEO hizmeti belirli bir coğrafi bölgede meydana gelen arama sonuçlarında daha çok kişiye ulaşmanızı elde eden hizmetler içinde yer almıştır. Bir site için meydana gelen averaj bir SEO hizmeti ile oldukça değişik stratejiler yürüten Local SEO daha süratli şekilde gerçekleştirilebilen bir işlemdir.

Google üstünden meydana gelen aramaların ortalama olarak yarısı yerel aramaların yapıldığını göstermektedir. Local SEO coğrafi olarak bir netice elde edebilmenizi elde eden aramalardır. İnterneti etken olarak kullanan kişiler bir yere ulaşım sağlamadan ilkin arama motorlarında coğrafi konum elde etmeye çabalamaktadırlar.

Local SEO’nun Amacı Nedir?

Local SEO hizmeti sağlanmasının temel amacı web sitesini arama motorlarına optimize ederek meydana gelen yerel aramalarda daha çok ziyaretçi çekebilmesini sağlamaktır. Lokasyon temel alınarak meydana gelen aramalar web sitenizin ve kurumsal kimliğinizin daha çok tanınmasını sağlayarak ürünlerinizin ve hizmetlerinizin dikkat çekmesini sağlar. Bir işletme sahibiyseniz local SEO hizmeti alarak işletmeniz ile ilgili erişim sağlamak isteyen kişilerin gerekseme duyduğu tüm bilgilere erişmesini sağlarsınız.

Bu hizmet arama motorları üstünde bir işletme sayfanızın olmasını sağlamaktadır. İhtiyaç duyulan tüm bilgilere buradan erişim elde eden kullanıcılar hakkınızda data sahibi oldukları için ürünlerinizden ve hizmetlerinizden faydalanırken sizinle bir itimat bağları inşa etmiş olur. Local SEO hizmeti yalnızca Google üstünden gerçekleştirilmemektedir. Mevcut olan bir çok arama motorunda bu hizmetin gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

Local SEO Hizmetinin Sağladığı Avantajlar

Local SEO hizmeti bir reklam faaliyeti içinde girişmeden ürünlerinizin ve hizmetlerinizin tanıtılmasını sağlamaktadır. Google, bu hizmet için oldukça mühim bir arama motorudur; zira yerel aramaların %88’i Google üstünden gerçekleştirilmektedir. Google, geliştirdiği algoritmalar yardımıyla web kullananların erişmek istediği neticeleri Snack Pack ve organik sonuçlar olarak iki değişik şekilde sunmaktadır.

Snack Pack, aranan kelime ile ilgili üç web sitesinin görseller ile sunulmasıdır. Local SEO hizmeti alan işletmeler çoğu zaman Snack Pack bölümünde görüntülenmektedir. Arama sonuçlarında Snack Pack kısmı oldukça dikkat çekmiş olduğu için rekabet halinde olduğunuz işletmelerden bir adım önde olmanızı sağlayacak bir hamle olarak karşımıza çıkmaktadır.

Local SEO hizmeti ile beraber web siteniz gelişmiş aramalar gerçekleştirildiği süre ön plana çıkan sayfalar içinde yerini almaktadır. Bulunduğunuz bölgede dikkat çeken bir işletme olma amacınız var ise bu hizmetten yararlanarak potansiyel müşterilerinizi işletmenize çekersiniz. İşletme detayları, işletmenin hizmet verdiği saatler ve işletme adresi şeklinde bilgilerin arama motorlarında yer alması potansiyel müşterilerin gözünde güvenilir bir işletme olduğunuz izlenimini uyandırmak için yeterlidir. Bununla birlikte local SEO hizmeti ile beraber işletmenizi sık sık ziyaret eden kişiler işletmeniz hakkında yorum yaparak daha çok insana ulaşmanız mevzusunda yardımcınız olabilir.

Local SEO Nasıl Gerçekleştirilir?

Siz de Local SEO hizmeti alarak işletmenizin ön plana çıkmasını istiyorsanız ilk olarak Google My Business hesabı oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Bir işletme sahibinin arama motorlarındaki varlığını denetim edebilme imkanı elde eden bu hesap potansiyel müşterilerinizin dikkatini çeken bir çok bilgiyi içermektedir. Bu alan işletmeniz hakkında data verirken aslolan web siteniz yerine geçen bir alan değildir. İnternet sitenizi bu alanda paylaşarak ziyaretçi trafiğinin artmasını da sağlayabilmeniz mümkündür.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün