Seo

Hacklink Nedir? Zararlı Backlink Nasıl Engellenir?

Merhaba okurlarım, bugün size Hacklink Nedir? Zararı dokunan Backlink Iyi mi Engellenir? adlı yeni makalemizde sitenize gelen zararlı bağlantılar nasıl engellenir probleminin, yöntemlerini anlatmak istiyoruz. Yazımızda bu bağlantıların tespit edilmesi ve nasıl engelleme yapılmasının icap ettiğini sizlerle paylaşacağız.

Negatif seo emek harcaması olarak malum hacklink eklemek, fena amaçlı kişilerin web sitenizin sıralamasını negatif anlamda etkilemek adına gerçekleştirdiği yasadışı emek harcama metodudur. Hacklink saldırısına uğrayan web sitelerinin işleri bir çok süre karmaşık bir hale dönüşmeye adım atar. Bir oldukça site saldırıya uğradığının bilincinde bile değildir ve bu mevzuda neler yapılması icap ettiğini de bilmemektedir.

Google hacklink saldırısına uğrayan sitelerin bu bağlantıları red etmesi için bazı araçlarını uzun süre ilkin yayına aldı. Google disavow bağlantı aracı search console içinde yer verilmiştir ve her insanın kullanımına açıktır. Kullanım için sizden ek olarak ücret istenmemekte olup, tamamen parasız bir hizmettir. Peki bu kısmı nasıl mı kullanmanız gerekiyor?

Ilk olarak işe sitenize gelen zararı olan bağlantıları tespit ederek başlamanız gerekiyor. Biz Seo analizlerimizde bir oldukça vasıta kullanıyoruz, bunlardan birisi SEO SpyGlass aracıdır. Program kurulumu peşinden sitenize genel tüm bağlantıları sol frame’de bulunan 3. sekmeden görebilirsiniz. Sizin kendi kullandığınız öteki araçlarlada bağlantı tespitlerinizi yapabilir, isterseniz bu mevzuda çalışma yapmayarak ekibinizden yada bu alanda hizmet veren firmalardan da destek alabilirsiniz.

Backlink analinizin peşinden mesela x.com sitesinden sitenize sizin bilginiz dahilinde bir bağlantı geliyor. Bu bağlantı tamamen bilginiz dahilinde ve sizin tarafınızdan verilmiş.
Fakat bununla birlikte x.com/zararli-icerik-sayfasi üstünden istemediğiniz negatif seo çalışmasına ilişik bir bağlantı geliyor. Bu bağlantıda tamamen sizin bilginiz haricinde ve negatif seo olarak görünüyor. Şu an işler karışık şeklinde görünsede karışmadığını belirtmek isteriz.

Şimdi .txt uzantılı dosya açın ve bir siteden gelen bütün bağlantıları engellemek istiyorsanız aşağıdaki şekilde yazın:
domain:negatif-seo-calismasinin-alan-adi.com

Eğer bir sitenin belirli sayfadan gelen bağlantıyı engellemek istiyorsanız şu şekilde yazın:
http://www.zararli-linkin-oldugu-site.com/zararli-icerik-sayfasi

Sonrasında bu dosyanızı kaydedin ve Search Console üstünden Google disavow bağlantı aracına bağlanın: https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links

Mülk seçiminiz peşinden bağlantıları reddet seçeneğini tıklayın.
Negatif seo çalışmasını kayıt ettiğiniz linklerin olduğu .txt dosyanızı seçin ve yükleyin.
Averaj olarak 7-15 gün içinde geri bildirimde bulunduğunuz tüm fena amaçli linklerinizi Google bundan sonrasında görmeyecek.

Dikkat edilmesi gerekenler:
Her gün backlink analizlerinizi ne olursa olsun gerçekleştirin.
Zararı dokunan olarak düşündüğünüz bağlantıların oldukça fazla birikmesine izin vermeyin, en süratli sürede müdahal edin ve Google’a  disavow bağlantı aracını kullanarak geri bildirimde bulunun.
Bilginiz haricinde eklenen tüm bağlantıları search console üstünden Google’a bildirin.
Hazırladığınız .txt dosyasının adının önemi bulunmamaktadır, istediğiniz isimle gönderebilirsiniz.
Yeni bağlantılar eklemek istediğiniz süre daha önce eklediğiniz linkleride yeni .txt dosyasına yazmayı ihmal etmeyin. Her yeni dosya yüklemenizde Google disavow bağlantı aracı bundan önceki dosyayı siler ve burada belirttiğiniz linkleride siler. Eğer bundan önceki yüklediğiniz dosya içinde bulunan sitelerden sitenize zararı olan bağlantılar gelmeye devam ediyorsa bu siteleri yeni .txt içinde de belirtmeyi ihmal etmeyin.
Bağlantıları reddetme peşinden sitenizi tekrardan değerlendirmeye gönderme talebinde bulunmanızı tavsiye ediyoruz. Tekrardan değerlendirme talebinizi search console üstünden yapabildiğinizi hatırlatmak isteriz.

Google’a istemediğiniz ve zararlı olduğunu düşündüğünüz bağlantıları bildirerek sitenizin daha iyi konumlarda olmasını sağlayabilir ve arama sonuçlarında daha iyi dereceler yapmaya devam edebilirsiniz.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

14 Comments

 1. Güzel paylaşım için teşekkürler

 2. Bilgilendirme için teşekkürler siteme Hacklink atmışlar sitem sıralmaadan kaybolmuş dediklerinizi yapiyorum umarım işe yarar

 3. Warez script temadan uzak durmak şart haberimiz olmadan bizden fayda sağlayabiliyorlar

 4. FAYDALI BİLGİ OLMUŞ GERÇEKTEN TEŞEKKÜRLER

 5. Ne kadar Backlink almalıyız?

  1. Doğru yerlerden ve doğru kelimelerden backlink almalısın. Çok fazla backlink olmasına gerek yok yüksek DA – PA puanına sağlam sitelerden alman yararlı olur her zaman.

 6. Daha önce hacklink almış birisi olarak kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çünkü hacklink sabit kalan bir backlink sistemi değildir. Sürekli risk altındasınız ve sitenizi çöplüğe çevirebilisiniz

 7. Hacklink zararlı ilk başlarda site önlere çıkıyor gibi gözükse bile daha sonradan bir anda sıralamalarda kaybolmaktadır en güzeli doğal backlink.

 8. Teşekkürler, başarılı bir yazı olmuş.

 9. Güzel yazınızdan dolayı teşekkür ederim.

 10. güzel paylaşım saolun

 11. Çok güzel şeyler yazıyorsun, takipçinim teşekkürler.

 12. Yalnız dikkat etmelisiniz, geriye de gidebilirsiniz linkleri iyi analiz ederek işlem yapın.

 13. Web sitelerinde bunu yapanlar oluyor. Gerçekten spamdan dolayı google ban atabiliyor. Tehlikeli bir konu dikkat etmenizi öneririm. Blog sayfanız çok güzel, detaylı bilgilerden dolayı teşekkürler.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Seo