Seo

Güncel Sitelere Arama Motorlarının Yaklaşımı

Sitenizin güncellenme sıklığı Google’ın kıymet verdiği bir öenmli mevzulardan biridir.  Eğer bir işletmeyseniz ve kullanıcılarınızın sizden haberdar olmasını istiyorsanız haftada bir yada daha oldukca sayıda güncelleme yapabilirsiniz.

İçerik siteyseniz minimum haftada 8-10 güncelleme halletmeye yada emsalsiz yazılar paylaşmaya çalışın.

Eğer E-Tecim sitesiyseniz günde haftada minimum 4-5 sefer güncelleme yapmanızı tavsiye ederiz. Bu güncellemelerin gerek kategoriler, gerek ürün detaylarında eşit şekilde olmasına itina gösterin ve devamlı aynı içeriklere güncelleme yapmayın yada daima aynı kategorilere müdahale etmeyin.
İçeriklerini devamlı güncelleyen ve daima yenilikleri kullanıcıları ile paylaşan e-ticaret siteleri seo mevzusunda daha avantajlıdır. Ana sayfanızın statik değil, dinamik olmasını sağlayarak site içinde sürekli bir dinamizm meydana getirmeye çaba edin. Google hareketli olan işletmeleri oldukca sever ve bu işletmeleri yakın takibe alır.
Tüm güncelleme ve düzenlemelerinizi her gün aksatmadan aynı oranlarda halletmeye çaba edin, bu sitenize yada işletmenize verdiğiniz kıymeti, işinize ve müşterilerinize olan saygınızı temsil etmektedir.

Paylaştığınız yada düzenlediğiniz tüm yazılarınızda yazım kurallarına uymaya itina gösterin. Şüphesiz ki Google Türkçe dil bilgisine fazlası ile hakim algoritmalarını uzun süre ilkin devreye aldı ve şu an kusursuz bir Türkçe bilgisine haiz durumda. Israrla yine eden yazım hataları, bozuk anlatımlar ve benzer içerik hataları Google tarafınca hoş karşılanan hatalar değildir.
Tıpkı WikiPedia örneğinde olduğu şeklinde içeriğiniz ile ilgili destek sayfaların olması, kullanıcılarınıza extra data sunmak anlamına geliyor. Ilgili içeriğe uygun olarak verdiğiniz destek kaynaklar ve içerikler arama motorları tarafınca iyi bir girişim olarak görülür ve sıralamada yükselmenize küçümsenmeyecek katkı sağlar.   (destek sayfadan kastımız aynı içeriğe haiz spam sayfalar değildir)

Google devamlı bu cümleyi açık açık söylüyor ve uyguluyor “kendini güncelleyen ve kaliteli içerik veren siteleri devamlı arıyoruz”. Bu dikkate alınması ihtiyaç duyulan bir açıklamadır ve aslen bu alanda Google’ın hala emsalsiz içerik mevzusunda açlık çektiğinin en belirgin ifadesidir. İçeriğin önemini en başından beri devamlı ve yine yine vurgulamamızın sebebini şimdi daha iyi izah edebildiğimizi umuyoruz.

Kullananların sitede kalma süresini uzatmak için yeni stratejiler geliştirin. Google sayfada geçirilen süreyi ve toplam gezilen sayfa sayısına/sürelerine ehemmiyet verir. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıyı sitede kalma süresini uzatmak ve birden fazla sayfa gezmesini sağlamak için yeni stratejiler geliştirmeniz ve kullanıcının sitenizde çokca süre geçirmesini sağlamaya çaba edin.
Foto galeri ve benzer stratejilerle sonuca süratli şekilde ulaşabilirsiniz. Foto galerinizde izahat bölümünün her görselde değişik gelmesi ve yazının okunacak kadar akıcı olmasına dikkat edin. Bu ve benzer stratejiler kullanıcılarınızın sitenizde daha oldukca süre geçirmesine niçin olur ve Google bunu beğeni ile karşılar. Unutulmamalı ki Google bir kullanıcının sitenize ne süre geldiğini, ne süre çıktığını, ne kadar süre geçirdiğini, kaç sayfa dolaştığını oldukca basit bir halde elde edebiliyor. Bu durumu başta Google olmak suretiyle tüm arama motorları “doğru ve ilgili içerik” olarak yorumluyor. Eğer kullanıcılar sitenizden hiçbir sayfa dolaşmadan ve hızlıca çıkıyorsa (derhal çıkma oranı %75 üstü risk teşkil eder) bu durumda arama motorları sitenizin “alakasız” bulunduğunu düşünüyor ve arama motorlarında sıralamanızı yavaş yavaş gerilere doğru götürmeye başlıyor.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Sizi yakından takip eden biri olarak güncel olan web sitelerin, arama motorları,uyumluluğu kullanıcı ve ziyaretçi artışında önemli bir etkendir. İyi çalışmalar dilerim.

  2. Yeni bir site olarak güncel kalarak Google ile aram gayet iyi oldu. 3 ayda 500 içerik girerek alexa tr 13 k ya indim. Global olarak ise 775 K dayım. Bunu da gümcel kalmaya borçluyum. İyi bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün