Güncel Bilgilendirme: Yeni yılda yeni yazılar ve yeni tasarım ile tahamumcu.com.tr

Google Seo

Doğru Backlink Nedir? Nelere Dikkat Edilmeli?

Merhaba arkadaşlar
Bu yazımızda sizinle doğru backlink stratejileri mevzusunda bir kaç detay paylaşacağız.

Bağlantı bağlantınızın olduğu siteden size gelen trafik önemlidir. Eğer makalenize backlink verdiğiniz bir site size trafik sağlıyorsa bu artık bir backlink değildir, doğru yapılmış olan seo çalışmasıdır. Buradan tertipli ve sürekli gelen trafikler sizi pozitif olarak seo’da etkisinde bırakır. Fakat ansızın kesilen bağlantılar sizi negatif etkileyebilir. Bununla beraber trafiğin geldiği siteden yazının kaldırılması fena amaçlı bir durum oluştuğunun ispatı niteliğindedir. Bu duruma verebileceğimiz en iyi örnek parayla satın alınan backlink hizmetleridir. Bu bağlantılar genel anlamda footer bölümünde bulunur. Google’ın penguin 4.0 algoritması sonrasında footer bağlantılara yaklaşımını negatif bulduğumuzu belirtmek isteriz.
Bu durumda Google’ı kandırma girişiminiz olduğu hükmedilir. İşte bu sitenizin sıralamada düşmesi için kafi sebeplerden bir diğeridir. Eğer yazınız belli bir süre sonrasında bu siteden kaldırılıyorsa ve benzer biçimde yayınlarınız sürekli olarak kaldırılıyorsa siz bu emek harcamaları Google’ı manüpile etmek suretiyle ücretli olarak yapmışsınızdır ve bunun elbet hem size hem de makalenizi gösteren siteye eksi puan olarak yazılması son aşama olağandır.

Toplumsal medyada sitenizin linklerini istediğiniz kadar paylaşabilir, bu mevzuda sınır tanımayabilirsiniz. Doğrusu tamamen özgürsünüz. Eğer bigün içinde 10.000 bağlantı paylaştınız ve gelen trafik ise yalnızca binde bir’in oldukca daha altında gerçekleşti. Bu durumda sizin bu paylaşımı botlar aracılığı ile yaptığınız düşünülür -ki burada belirtmek istiyoruz azca sayıda ender içerik toplumsal medyada bir günde 10.000 ve üstü paylaşım alır. Bu genel anlamda bir ürün olmaz, haber içerikleri bu mevzuda daha avantajlıdır- ve ceza gelmeye adım atar. Ihmal etmeyin; Google her bir gelen bağlantının kök bağlantısını bilir.

Bir tek backlink emek harcaması sebebi ile otomatik oluşturulan (botlarla çekilen ve kolay şekilde değiştirilen içerikler) ve oluşturulan sayısız paravan sitenin, forum profillerinin, blogların ve benzer paravanların size katkı sağlaması son Google güncellemesi arkasından oldukça güç görünüyor. Bu metod 2008-2009 senelerinde iyi prim yapmış ve sıralamalarda yükselmek oldukça basitti. 2016 senesindeyse bu metodla süre kaybetmemenizi tavsiye ederiz. Otorite, belli bir konuma gelen siteleri tercih etmek hem iş yükünüzü azaltacak hem de sitenizin daha kaliteli backlinkleri olmasını elde edecektir. Sayısız yerden bağlantı almak yerine 5-10 otorite siteden bağlantı alınması size daha çok katkı elde edecektir. Penguin 4.0 algoritmasının bir öteki getirmiş olduğu yenilikse hızdır. Eklediğiniz backlinkler saatler içinde tesirini gösteriyor ve sıralamada konumunuz olumlu-olumsuz olarak kendini belli ediyor.

Sitenizin seosuna katkı sağlaması için ekleyemeyi düşündüğünüz her backlink için yayınlayacak siteyi detaylı olarak incelemenizi tavsiye ediyorum. Size bağlantı veren sitenin yaşı, index sayısı, trustrank kıymeti, dofollow çıkışları ve benzer detaylarını kesinlikle çözümleme edin. Ek olarak yayınlayacağınız yazıların örneksiz olmasına (daha ilkin hiçbir yerde yayınlanmamış), minimum 400 kelime olmasına ek olarak itina gösterin. Bu mevzuda son tavsiyemiz yayınlayacağınız yazı içinde yalnızca 1 kelimeden bağlantı çıkışı yapmanız olacaktır. Tüm linklerinizi index sayfanıza değil, makalenizle ilgili sayfaya halletmeye dikkat edeceğinize inanıyoruz.
Kaliteli ve yaşam boyu kalan backlink tutarları 1500-2000tl seviyelerine kadar çıkabilmektedir (bu sayı genel anlamda iyi konumda olan haber siteleri için geçerlidir). 5-10tl karşılığında alacağınız yada aldığınız backlinklerin size katkı sağlayacağını pek düşünmemekle beraber, işlerinizi daha karışık bir hale getirebileceğini söyleyebiliriz.

Related posts
Google Seo

MozRank Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Google Seo

Google My Business Kullanıcı Sistemi Değişiyor

Google Seo

Google PageSpeed Insights Nedir?

Google Seo

Çalıntı İçeriklerin Google’ye Şikayet Edilmesi

11 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir