Seo

Black Hat & White Hat SEO Nedir?

SEO şu demek oluyor ki Türkçe anlamıyla arama motoru optimizasyonu, eski dönemlerde yalnız teknolojiyle iç içe olan site sahipleri tarafınca uygulanan gizemli bir yöntem olarak algılanıyordu. Fakat günümüze gelindiğinde SEO’nun işletmelerin web üstündeki varlıkları için yaşamsal öneme haiz olduğu anlaşıldı ve en minik işletmelerin yada kişisel blog sitelerinin dahi kullandığı bir araç haline geldi. Geleneksel pazarlama ve reklamcılık anlayışının en güçlü ve en ekonomik rakibi olan arama motoru optimizasyonu, son dönemde oldukca tartışılan iki değişik yöntemle uygulanıyor. Bunlardan birincisi; Google’ın önermediği ve “yasadışı” olarak tanımladığı Black Hat SEO Kara şapkalı optimizasyon, diğeri ise Google tarafınca tavsiye edilen White Hat SEO yada beyaz şapkalı optimizasyon

Black Hat SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Black Hat SEO, kullanıcı deneyimini umursamadan meydana getirilen; hem arama motorunu hem de dijital ziyaretçileri kandırmak ve kısa zamanda oldukca tıklanma alarak arama sayfasında üst sıralara tırmanma amacı güdülen optimizasyon yöntemidir. Bu yöntem, dünyanın en popüler arama motoru Google tarafınca kesinlikle tavsiye edilmiyor. Hatta Google, Black Hat optimizasyonuna doğal olarak tutulan web sitelerini tespit ettiğinde ağır yaptırımlar uyguluyor. Black Hat SEO, oldukca kısa bir sürede netice vererek siteyi arama sonuçlarında ilk sayfaya taşımasıyla işletme sahiplerini cezbediyor. Sadece bu yöntemin uzun solukta başarı getirmesi ve işletmenin markalaşma sürecine katkıda olmasına olanaksız gözüyle bakılıyor. Şundan dolayı Black Hat yönteminde kullanılan kopya içerikler, anahtar kelimelere boğulan anlam ifade etmeyen metinler ve alakasız yönlendirmeler site ziyaretçileri üstünde güvensizliğe sebep oluyor.

Kara şapkalı optimizasyon esnasında kullanılan en yaygın yöntem, hacklink olarak tabir edilen ve yasal olmayan bir backlink ağı oluşturmaktır. Hacklink, büyük bir siteye yasadışı yöntemlerle sızdıktan sonrasında site sahibinin izni olmadan Black Hat SEO işlemine doğal olarak tutulması istenen siteye bağlantı vermektir.

Black Hat SEO’dan Kurtulmak Mümkün Mü?

Kimi web siteleri yanlış yönlendirmeler sonucunda Google’ın kara şapka optimizasyonu kriterlerine takılıp beklenmedik cezalarla karşılaşabilir. Bu durumun önüne geçmek için titiz ve emsalsiz içeriklerle çalışmalı, yazım kurallarına uygun metinler yayınlamalı, metinlerin kaynak kısmını mütevazı ve anlaşılır tutmalısınız. Site içindeki kodlamaların ve gizli saklı metinlerin Google yönergelerine uygun hale getirildiğinden güvenli olmalısınız. Eğer kendi isteğiniz haricinde alakasız sitelerden yoğun şekilde backlink alıyorsanız, Google backlink engelleme aracını kullanabilirsiniz. Bu araç, kontrolünüz haricinde yönlendirilen bağlantıları engelleyerek sitenizin organik bir backlink ağına haiz olmasını sağlar.

White Hat SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

White Hat SEO, bir internet sayfasını Google’ın ve öteki arama motorlarına yönergelerine uygun olarak, sıhhatli bir halde optimize ederek geri dönüşümlü ziyaretçi trafiği elde etmeyi amaçlayan bir yöntemdir. Bir başka deyişle; beyaz şapkalı optimizasyon, kullanıcı odaklı olup gerçek başarının adresidir. Bu yöntemde site tasarımı olabildiğince mütevazı tutulur, sitenin altyapısında gereksiz kodlar bulunmaz ve bir ziyaretçi siteyi ziyaret ettiğinde gerekseme duyduğu bilgiyi kolaylıkla edinebilir. Beyaz şapkalı optimizasyon, kullananların ilgisini çeken ve kullananların hayatına katkıda bulunan, zahmetli bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanarak netice almak uzun sürse de başarı kalıcıdır ve kalıcı ziyaretçiler kazanarak işletmenin markalaşma sürecini yönetmek oldukca daha kolaydır. White Hat SEO yapmak için sitenizde kaliteli ve emsalsiz içerikler yayınlamalı, aşırı etiketlemeden kaçınmalı ve yalnızca kendi sayfanızla ilgili sitelerden bağlantı almalısınız.

Bir işletmenin dijital varlığını koruyabilmesi ve rakiplerinden sıyrılması adına uygulanması tavsiye edilen yöntem White Hat SEO’dur. Eğer siz de web sitenizin legal yöntemlerle ve kaliteli içeriklerle arama sayfalarında ilk sıralara yükselmesini ve burada kalıcı olmasını istiyorsanız, sitenizi ustalaşmış bir SEO uzmanına emanet edebilirsiniz.


Merhaba, beni Instagram'da takip etmeyi unutmayın : @tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Seo