Nedir?

Veri Kaybı Nedir?

Veri Kaybı (Data Loss), herhangi bir işlem yada etki sonucunda verilerin ulaşılamaz hale gelmesidir. Veri kaybının yaşanması için verilerin silinmesi, yanlış şekilde düzenlenmesi, kullanıcı yada yazılımlar tarafınca meydana getirilen geçersiz işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Veri kayıpları başta kişisel kullanıcılar olmak suretiyle her tip şirket ve kurumun dikkatini çekmeyi başarabilecek derecede büyük kayıplar anlama gelir. Bilhassa dijital dünyada yaşadığımızı ve verilerimizin artık tamamen sanal sunucular üstünde yer aldığını düşünecek olursak veri kaybı, bir işletme yada kişinin tüm çalışmalarının yarıda kalmasına neden olabilir.

 

Veri kayıplarında yaşanmış olan kaybın ne kadar ciddi bulunduğunu tahmin etmekse rahat bir bilgisayar kullanıcısı için oldukca basit olabilir. Mesela bir bankanın tüm veri tabanı kayıtlarının meydana gelen bir hücum sonucunda tümüyle silindiğini hayal edin. Evet, bu banka artık hangi müşterisinin kendisine ne kadar borçlu bulunduğunu bilmiyor olacağı benzer biçimde hangi müşterisinin ne kadarlık varlığının da kendisinde bulunduğunu bilemeyecektir.

Veri Kaybı Sebepleri

Kişisel yada kurumsal olarak kullananların veri yitirilmesine uğramasının birçok çeşitli sebebinden bahsedebiliriz. Öncelikli olarak bir veri kaybının yaşanmasının nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Verilerin bozulması
  • Verilerin kasıtlı olarak yada yanlışlıkla bir sistem kullanıcısı yada web korsanı tarafınca silinmesi
  • Meydana gelen ağ saldırısı sonucunda verilerin ele geçirilmesi ve sistem üstünden silinesi yada şifrelenmesi
  • Veri kaybı yaşatmak amacıyla geliştirilmiş bir virüsün sisteme dahil olması
  • Durağan(durgun) diskin fiziksel olarak darbeye maruz kalması yada çalınması

benzer biçimde durumlar, veri kayıplarının yaşanmasının en önemli nedenlerini oluşturmaktadır.

Veri Kurtarma Yolları

Kaybedilen bir veriyi kurtarmak için denenebilecek bir oldukca yol mevcuttur. Verilerin yitirilme şekli, verilerin silindikten yada değiştirildikten sonrasında üstüne tekrardan yazılması benzer biçimde birçok etken de verilerin kurtarılma şansını direkt etkilemektedir. Peki, kaybedilen bir veriyi kurtarabiliriz? Ve yitik verileri, silinen dosyaları kullanmak için hangi yöntemlerden faydalanmamız gerekir?

1- Geri Dönüşüm Kutusunu Kontrol Edin

Windows, silinen verilerin sahipleri tarafınca tekrardan kurtarılması istenme olasılığına karşın oluşturduğu Geri Dönüşüm Kutusu yardımıyla yanlışlıkla silinen verileri kurtarmaya destek oluyor. Normal olarak bu en temel yöntem sadece yeni bir bilgisayar kullanıcısıysanız bir ihtimal bu detayı atlıyor olabilirsiniz. Geri dönüşüm kutusu üstünden istediğiniz veriyi tut sürükle ve bırak yöntemiyle kurtarabilirsiniz. Geri dönüşüm kutusu değiştirilen verilerde işe yaramıyor olsa dahi silinen ve bilhassa yanlışlıkla silinen verileri kurtarmak için biçilmiş kaftan.

2- Yedeklerinizi Kullanın

Eğer bilgisayarınızda devamlı olarak kullandığınız bir yedekleme yazılımı var ise, bu yedekler yardımıyla bilgisayarınızı veri kaybı yaşamadan önceki tarihe geri yükleyebilir ve mühim verilerinizi tereyağından kıl çeker benzer biçimde kurtarabilirsiniz. Eğer şimdiye kadar herhangi bir yedekleme yazılımı kullanarak verilerinizi yedeklemediyseniz üzülmeyin, bir ihtimal bu yazıyı okuduktan sonrasında artık yedekleme yazılımı kullanmayı yada el ile yedek almayı alışkanlık haline getirip, gelecekte yaşayacağınız veri kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

3- Kurtarma Yazılımlarını Deneyin

Kurtarmak istediğiniz verilerinizi geri dönüşüm kutusundan dahi sildiyseniz, istediğiniz verileri kurtarmak için yazılımlara başvurmanız koşul. Silinen verileri kurtarmak için tercih edebileceğiniz birçok değişik yazılım var sadece kullananların yorumlarıyla da en oldukca sevilen ve başarıya ulaşan veri kurtarma yazılımı olarak Recuva isminde programı önerebiliriz.

Recuva bilhassa kaybettiğiniz fotoğrafları bulma mevzusunda size fazlasıyla destek olacaktır. Tıpkı Recuva benzeri öteki yazılımları kullanarak da değişik türdeki dosyaları kullanmak için kurtarma operasyonları gerçekleştirebilirsiniz.

4- Profesyonel Destek Alın

Eğer verileriniz son aşama önemliyse ve bireysel çabalarınızla bu verilerinizi kurtaramıyorsanız, işinin profesyoneli veri kurtarma merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Veri kurtarma merkezleri, harddiskiniz üstünden işlem yaparak diskinizin kurtarılması için çeşitli işlemler gerçekleştirirler. Uzman yazılım ve donanımların kullanıldığı veri kayıpları, veri merkezlerinde basitçe kurtarılabilir. Bu yol size bir ihtimal birazcık pahalıya mal olacaktır sadece verilerinizi büyük oranda kurtarmanın yanında bu desteğe vereceğiniz ücretin sözü bile olmayacaktır.

 


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün