Genel

Over Seo Nedir? Over Seo Nasıl Seçilmeli

Over Seo kelimesinin Türkçe karşılığı aşırı şekilde meydana getirilen hem site içi hem de site dışı SEO emek harcaması olarak adlandırılabilir.

Over Seo Nedir?

Over SEO sitenizi Google’ın gözüne sokma çabanızdan sonrasında korkulu rüyanız haline gelebilecek bir emek harcama türüdür. Şimdi düşsel bir kahraman oluşturalım ve bu düşsel kahramanımızı bir iş görüşmesine gönderelim. Düşsel kahramanımız Seo uzmanı bulunduğunu düşünen birisi olsun ve bu mevzuda kısıtlı bilgisi olmasına karşın her şeyi bilen bir yapıya haiz olsun. Düşsel kahramanımız bir kiralık otomobil şirketi ile iletişime geçti ve kazancı gözönüne alındığı süre bu işi almak istiyor. Toplantıyı gerçekleştiren şirket sahipleri ise seo mevzusundan oldukca anlamadığı için bu işi dışarıdan birisine yaptırmayı düşünüyor. Toplantı günü geliyor ve bizim düşsel seo uzmanımız bu işi ne kadar süratli sürede ve rahat şekilde yapabileceğini şirket sahiplerine empoze etmeye çalışıyor. Şirket sahiplerinin tüm sorularına -ki bunlar genel anlamda oldukca yüzeysel ve informasyon içinde ne olduğu düşük olan sorular oluyor- derhal hızlıca yanıt veriyor. İyi bir intiba bırakmak adına ve işi oldukca iyi bildiğini devamlı vurgularayak “kiralık otomobil” kelimesinde 1 aydan kısa sürede kendilerini 1. sıraya getirebileceğini ve 1. sırada devamlı olarak kalabileceklerini konu alıyor.

Konuşurken düşündüğü ise basit ve rahat işlemler oluyor şuradan bağlantı alırım, buradan da alırım, birazcık hit gönderirim, birazcık yazı desteği veririm, footer’dan kelime ile ana sayfaya bağlantı verdik mi bu iş tamam). Şirket sahiplerini ikna eden düşsel kahramanımız yüksek bir karşılık karşılığında işi alıyor ve çalışmalara başlıyor. Düşünülen bütün çalışmaların tümünü gerçekleştiriyor ve kısa bir sürede siteyi 100. sıradan 15. sıraya kadar getirebiliyor. Normal olarak şirket sahipleri oldukça neşeli ve ümit dolu hale geliyor. İlerleyen süreçte ise site kendi kendine anlam veremedikleri şekilde nedensizce düşüşe geçiyor. Bu durumu soran şirket sahiplerine ise “Google’da şu an dalgalanma var ve bu tüm siteleri etkiliyor” açıklamasını yapıyor. İşin aslı düşsel kahramanımız hemen hemen yapmış olduğu hatanın bilincinde bile değil.

Over Seo’nun Yararları

Over Seo için kusursuz bir emek harcama gerçekleştiren düşsel kahramanımızın yaptıklarını kısa kısa yazalım;
1- Kiralık otomobil kelimesinden averaj 500 forumda aynı makaleden ve direk index’e bağlantı veriyor.
2- Kiralık otomobil kelimesinden oluşan ve aynı yazı içinde 5 sefer linklenen (gene index) 10 değişik makalesini (50’şer kelimeden oluşan) 1000 sosyal ağ sitesinde yayınlıyor.
3- Kiralık otomobil kelimesinden toplumsal imleme yapıyor.
4- Kiralık otomobil kelimesinden dizi ve film sitelerinden bağlantı alıyor. Yetmiyor trafikleri yoğun olduğundan “adult” sitelerden de bağlantı alıyor.

Sonrasında düşsel kahramanımız over seo mevzusunda işi bir aşama daha yukarıya götürüp footer’dan ana sayfasına her sayfadan “kiralık otomobil” linki vermeye başlıyor. Yetmiyor, her sayfada standart olarak bulunan ve sitede averaj 2000 sayfada yer edinen aynı yazı içinden 4-5 sefer gene ana sayfasına aynı kelimeden bağlantı veriyor.
Bu da yetmediği şeklinde etiketlemeye soyunuyor ve bunu minimum 3-4 değişik eş anlamlı kelimede gene uyguluyor (ayrıca Google uzun seneler ilkin Türkçe’ye hakim oldu ve eş anlamlı kelimeleri oldukca rahat bir halde algılayabiliyor). İşler daha da içinden çıkılmaz hale vardığında ise ürkü başlıyor ve ürkü sonrasında hatalar zincirleme şekilde tesirini göstermeye başlıyor.
Bu ve benzer davranışlar sebebi ile Google’ın gözüne sokulmaya çalışılan siteye Google ve öteki arama motorları “dur” diyor ve yavaş yavaş siteyi geriye doğru atmaya başlayarak meydana gelen over seo hamlelerine yaptırıma başlıyor. Düşsel kahramanımız ise çözümü genel anlamda telefon numarasını iptal edip yeni bir telefon numarasına geçiş yapmakta buluyor. Devamlı söylediğimiz şeklinde bu yalnızca bir düşsel karakter 

Peki doğru emek harcama olan, doğrusu over seo olmaması ihtiyaç duyulan emek harcama metodundan bazıları nedir?

1- Kiralık otomobil kelimesinden evet bağlantı alınabilir fakat yalnızca otoritesi iyi (Domain Authority) ve itimat puanı yüksek (trustrank) olan sitelerden alınabilir.
2- İyi bir reklam kampanyası ile sitenin organik trafiği arttırılabilir. İl, il yapılacak olan kampanyayla ilgili ilin url yapısına göre organiktrafik çekilebilir. Mesela yalnız Ankara’da yaşayanlara gösterilecek reklamın hedef URL’si index olmamalı. Bunun yerine doğru hedeflemeniz domaininiz.com/ankara-arac-kiralama.html olmalı.
3- Google etiketlemeye karşı değil, doğal olarak ki dozajında olmasına ehemmiyet veriyor.
4- Sosyal ağ trafiğinin önemine bir kere daha dikkat çekmek istiyoruz, zira bu oldukça önemlidir. Her sayfa için ayrı ayrı trafik yapmaya itina gösterin.
5- Site içi optimizasyona ehemmiyet verin ve sitenizi arama motoru dostu değil, “kullanıcı dostu” olmasına dikkat edin.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün