Wordpress

WordPress Error Log Kaydı Nasıl Açılır?

Log, web sitesinde yapılan her işlemin listelenmesine yarar ve yazılım olarak bulunan hataların kaynaklarını bulabilmemizde bizlere yardımcı olur.

WordPress tabanlı bir web sitesinde her işlemi eklenti ile kolayca gerçekleştirebileceğimiz gibi error_log problemi içinde farklı eklentiler mevcut. Bu yazımızda hem eklenti ile hemde eklentisiz manuel işlem ile kolayca error_log kayıtlarını açmanızda yardımcı olacağım. Her adımda eklenti ile işlem yapmadan önce manuel olarak kod satırını eklemenizi tavsiye ederim. Çünkü çok fazla eklenti kullanımı veritabanı tarafını şişirerek alt yapısal olarak yavaşlık sağlamanıza neden olabilir.

WordPress Error Log Kaydı Nasıl Açılır?

WordPress dosyalarınıza ulaşarak wp-config.php dosyasını herhangi bir metin editörü ile açınız.

İlk adım aşağıdaki kod satırını false ise true eğer yoksa eklemeniz gerekli.

ERROR Log kaydını aktif etme

define(‘WP_DEBUG’, true);

Error Log kaydını kapatma

define(‘WP_DEBUG’, false);

Ekstra olarak aşağıdaki kod satırlarını define(‘wp_debug’, false); kod bloğunun altına ekleyerek hosting log kayıtlarını aktif edebilirsiniz.

@ini_set(‘log_errors’,’On’);
@ini_set(‘display_errors’,’Off’);
@ini_set(‘error_log’,’phperrors.log’); 

Hatalar ana dizinde phperrors.log dosyası içerisine yazılmış olacaktır.

Error Log Hatası Eklenti ile Çözümü

Eklenti ile çözüme gelecek olursak aşağıda vereceğim linkte bulunan eklentiyi web sitenize kurduktan sonra tüm hata kayıtlarını ftp erişimi yapmadan ve uğraşmadan görüntüleyip hatanın tam olarak hangi satırda bulunduğunu tespit edebilirsiniz. https://tr.wordpress.org/plugins/error-log-monitor/

 


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Wordpress