Nasıl Yapılır?

Varsayılan internet tarayıcısı nasıl değiştirilir?

Varsayılan internet tarayıcınızı değiştirmek için öncellikle bilgisayar ayarlarının, hangi güncel versiyon ile çalıştığı öğrenmelisiniz. Her işletme versiyonune göre bilgisayarların ayarları değişebileceği için bilgisayarın güncel olması çok önemlidir. Eğer bilgisayar versiyonu güncel değil ise alttaki diğer seçenekler takip edilmelidir.
Varsayılan tarayıcı seçilmeden önce, istenilen internet tarayıcısı bilgisayara indirilmesi gerekir. İndirilen internet tarayıcısı kurulduktan sonra varsayılan internet tarayıcısı prosedürleri yapılmalıdır. Yapılan prosedürler tüm internet tarayıcılar için geçerlidir. Tarayıcı güncelleme prosedürleri yapıldıktan sonra bilgisayarı “Yeniden başlat” opsiyonu seçilerek ayarların güncellenmesi gerekir.

Windows 10 varsayılan tarayıcı ayarları değiştirme

Güncel olan Windows 10 versiyonunun varsayılan tarayıcı ayarlarını değiştirmek için ilk önce bilgisayardaki “başlat” düğmesine tıklayarak menüyü açınız. Başlat menüsünü açtıktan sonra arama imleci gözükür. Bu imlecin içindeki kutucuğa, “varsayılan programlar” yazın, altta çıkan “varsayılan programlar opsiyonune tıkladığınızda güncel olan tarayıcınızı görürsünüz. Web tarayıcısı opsiyonunden istediğiniz tarayıcıyı seçerek güncelleye bilirsiniz.

Windows 10 altı versiyonleri için varsayılan tarayıcı ayarları değiştirme

Diğer alt versiyon olan Windows serileri için ise yine “başlat” menüsüne gelerek, “denetim masasını” seçmeniz gerekiyor ya da imleçten arattıra bilirsiniz. Denetim masasına gelince “uygulamalar” opsiyonuni seçiniz, uygulamalar opsiyonunun içerisinde yine “varsayılan uygulamalar” görülecektir. Bu seçeneğe tıklayarak “varsayılan uygulama ayarlarını değiştir” bölümüne geçiniz, buradan istediğiniz internet tarayıcısını seçtikten sonra “Bu programı varsayılan olarak ayarla” düğmesine basın sonrasında “Tamam” tıklayın. Tarayıcınız değişmiş olacaktır.

Mac bilgisayarlar için varsayılan tarayıcı ayarları değiştirme

Mac kullanıcısı olan kişiler tarayıcı ayarlarını değiştirmek için, kullanmak istedikleri internet tarayıcısını açarak ayarlarını değiştirebilirler, örnek olarak; Firefox internet tarayıcısını, varsayılan internet tarayıcısı yapmak için, Firefox tarayıcısını açılmalıdır, sonrasında, sağ üst bölümde “üç nokta” ile gösterilen sembole tıklanarak “Ayarlar” bölümü seçilir.
Ayarlar bölümünde İngilizce olarak “Default browser” (Varsayılan Tarayıcı) yazılıdır. Bu bölümde yine İngilizce olarak “Make Firefox the default browser” (Firefox’u varsayılan tarayıcı yap) opsiyonu tıklanarak istediğiniz tarayıcı haline getire bilirsiniz. Eğer bu prosedürü yaparken “Make Firefox the default browser” (Firefox’u varsayılan tarayıcı yap) opsiyonuni göremiyorsanız kendiliğinden varsayılan tarayıcınız Firefox seçilmiş demektir.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün