Seo

Web Site SEO Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmayı engellemiş olan sorunları bulmak ve arama motorlarının geliştirmiş olduğu algoritmalara uygun faktörlerin kullanım doğruluğunu saptamak için web site SEO analizleri yapılmaktadır. Doğru bir halde optimize edilmeyen internet sayfasında arama motorlarında geri planda kalma durumları gözlenebilir. Yapılacak olan SEO analizleri yardımıyla internet sayfaları en iyi şekilde optimize edilir ve istenilen sonuçlara ulaşılma durumu gözlenir. SEO analizi genel olarak 5 adımdan oluşmaktadır. Bu adımlar; site içi SEO, site dışı SEO, teknik, site performansı ve uyumluluk olarak sıralandırabiliriz. Bu adımlarda meydana getirilen analizler yardımıyla web sitesinin yolu belirlenmektedir.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi yapmak için belirli durumlara dikkat etmek ve analizlerini iyi bir halde kontrol etmek gereklidir. Bu adımları şu şekilde ilerler;

  • Site İçi SEO Analizi: site içinde yer edinen arama optimizasyonudur. Site içinde olması ihtiyaç duyulan gereksinimler denetim edilmektedir. Eğer var ise eksiklikler belirlenmeli ve bu eksiklikler ile ilgili çalışmalara yapılmalıdır.
  • Site Dışı SEO Analizi: site dışarısında yer edinen arama optimizasyonu bu bölümde olur. Web sitesinin web ortamındaki varlığını kontrol eder. Büyük arama motorlarında varlıklar kontrol edilir. Rakip analizleri, kurumsal kimlik emekleri, backlink analizleri doğru bir halde yapılmalı ve eksiklikler giderilmelidir.
  • Teknik: SEO analizinde teknik çözümleme yapmak oldukça mühimdir. Web sitesinin altyapısı, kodlama özellikleri, tasarımı benzer biçimde birçok değişik mevzu bu çözümleme adımında ele alınmalıdır. Eksikliklerin giderilmesi yardımıyla arama motorlarında daha iyi sıralamalar almak mümkün olur.
  • Performans: teknik çözümleme ile beraber yürütülmesi ihtiyaç duyulan performans analizinde büyük arama motorlarının oldukça önemsediği hız testleri benzer biçimde durumlar çözümleme edilmektedir. Bunun yanında sunucunun durumundan harici dosyaların durumuna kadar belli başlı özellikler çözümleme edilir.
  • Uyumluluk: günümüzde birçok değişik aygıt üstünden web ortamına girilebildiği için büyük arama motorları web sitelerinin mobil aygıt uyumluluklarına dikkat etmektedir. Yapılacak olan uyumluluk analizleri ile SEO analizine büyük oranda katkı bulunabilirsiniz.

SEO Analizi Neden Önemlidir?

Google, Baidu, Bing ve Yandex benzer biçimde büyük arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak ve web sayfası içindeki hataları minimalize etmek anlamında SEO analizlerinin büyük bir önemi vardır. Yapılacak olan SEO analizlerinin geri dönüşü oldukca daha memnun edici olabilir.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. SEO analizi özellikle yaptığı projeden ekmek yemek isteyen webmaster’lar için çok önemli bir konu. Bir şeyi analiz yapmadan çalışma stratejisi belirleyemeyiz. Bu nedenle öncelikle yaptığımız sitenin sayfa içi seo analizi ile işe koyulup ilerleyen zamanlarda ise site dışı analiz yaparız. Site içinde karşılaşılan eksiklerin giderilmesi ve daha bir çok optimizasyon önemlidir.

  2. ahrefs ve benzeri sistemlerden alınacak olan raporlar çok iş görebilir. bu konuda forumlar üzerinde size destek sağlayacak onlarca kişi bulabilirsiniz. çünkü ahrefs üyeliği gayet yüksek ücretli.

  3. Seo konusu webmasterlar için çok önemli. Sürekli takip etmek ve kendimizi güncel tutmak zorundayız. Her an sanal alemin kuralları değişebiliyor.

  4. Seo Analizi konusunda oldukça bilgili ve güzel bir anlatım olmuş.Sürekli takipteyim bilgi için teşekkürler.

  5. Seo zaman işi ile doğrudan orantılıdır. Bir siteye seo yaparken öncelikle iç seoya önem verilerek makale girilmesi gerek. Başarılı ve yerinde bir tespit teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün