Google PageSpeed Insights Nedir?

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Google PageSpeed Insights aracı ile sitenizin hızını ölçebilirsiniz. Google tarafınca sağlanan bu servis ile sitenizdeki eksiklikleri mobil platformda ayrı masaüstü platformda ayrı olmak suretiyle inceleyebilirsiniz.

Google Developer tarafınca parasız şekilde sunulan PageSpeed hizmeti site yöneticilerinin eksiklerini görmesi ve düzeltmesi için olanak sağlıyor. Yenilenen işleyiş biçimi ve tasarımı ile daha kullanışlı bir hale gelen PageSpeed artık Google Chrome verilerinide sizlere sunuyor.

Mobil ve Masaüstü olarak iki değişik raporlama sunan PageSpeed Insights her iki platform için ayrı raporlar oluşturuyor. Eğer sitenizin mobil deneyimini arttırmak için sub domain olarak mobil.siteadresiniz.com şeklinde bir adresi oluşturduysanız çözümleme aracı bunu anlıyor ve testte mobil yönlendirme olarak orayı çözümleme ediyor. Bu sayede mobil için ayrı Masaüstü için ayrı çözümleme raporları oluşturuyor ve çoğu zaman ikisininde sorunları değişik çıkıyor. Sebebi ise mobil tarayıcılar ve masaüstü tarayıcıların aynı yeterlilikte olmaması. Ekran boylarında değişiklik olduğundan sitenizi kullanan kullanıcılarda deneyimler farklılaşabiliyor. Bu sorunları görmeniz için değişik raporlar ile problemler özetleniyor. PageSpeed Insights Aracı ile ilgili güncellemeleri ise sitenin alt kısımında bulunan “Yenilikler” bölümünde paylaşılıyor. API kısmı yardımıyla ise kendi yazılımlarınıza bu aracı entegre edebilirsiniz.

PageSpeed Insights Google Chrome Verilerini Nasıl Kullanıyor?

Kısa sürede gelen özellik ile PageSpeed Insights Google Chrome verilerini kullanmaya başladı. Bu özellik yardımıyla kullananların sitenizdeki hız ve kullanım deneyimlerini rapora aktarıyor. Özellik şu anda yalnız yüksek ziyaretçili sitelerde gösteriliyor. Bu yüzden yeni oluşturulan sitelerde özelliğin görünmesi süre alabilir. Kullanıcı verileri ile yüksek süratli kontrol sunucuları içinde büyük farklar oluştuğu için site hızı ölçümleme araçları yanlış sonuçlar verebiliyordu. PageSpeed Insights ise bu problemi Chrome kullanıcı verileri ile çözüme ulaştırdı.

Editör Önerisi:  Çalıntı İçeriklerin Google’ye Şikayet Edilmesi

PageSpeed Insights Önerilerde Bulunuyor

Sitenizin hız ve kullanılabilirlik bakımından eksiklerini parasız şekilde listelerken çözüm önerileri sunuyor. Tavsiyeler açıklayıcı ve net bir şekilde olduğundan sorunları arama motorlarında arattığınızda çözümlerine basitçe ulaşabilirsiniz. Şöylede bir gerçek var ki ne kadar üzerine titrerseniz titreyin Mobil ve Masaüstü sorunlarında bir şeyler bulacaktır. Google.com sitesini çözümleme ettiğinizde kendi geliştirdikleri vasıta kendilerinde hata buluyor.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir