Seo

Google Sandbox Nedir? Nasıl Çıkılır?

Sandbox Hakkında Detaylı Bilgiler

Sandbox, web sitelerinin en oldukca karşılaşmış olduğu sorunlardan birisidir. Sandbox Google’nin filtreleme sistemlerinden birisidir. Web site sahiplerinin aşırı derecede backlink yüklemelerinden meydana gelen bir durumdur. Bunun yanı sıra sandbox’tan kurtulmakta bir o denli zor bir süreçtir. Sandbox’a girmenin en büyük sebeplerinden bazıları Black Hat SEO ve aşırı backlink alınmasıdır. O yüzden bu yazıda sandbox’a neden girilir? Nedir? Nasıl kurutulurum? Şeklinde sorulara yanıt aranacaktır.

Sandbox Nedir?

Sandbox, web sitemizi Google arama motorunda hızlıca sıralamasını yükseltmek amacıyla ciddi manada ve aşırı aşama de SEO emek harcaması ve yasadışı backlink çalışmalarından meydana gelmektedir. Google bu biçim emek harcamaları basitçe anlamış olur ve bu durumdan nefret eder. Bu sebeple sitenizi Sandbox’a atarak filtrelemiş olur. Bunun sonucu olarak siteniz arama motorunda hızla sıra kaybeder ve tahmin bile edemeyeceğiniz kadar arka sıralara atılır. Web sayfanız tüm anahtar kelimelerinde çöküş yaşar ve yalnız belli başlı kelimelerde değil tüm anahtar kelimeleriniz de büyük düşüşler yaşarsınız.

Web sitenin Sandbox’a Düştüğünü Nasıl Anlarız?

Sandbox’a girdiğinizi anlamanın en basit yolu, web sitenizin tüm anahtar kelimelerinde sıra kaybı yaşamasıdır. Eğer web sayfanız arama motorunda sıra düşüşü yaşıyorsa ve arka sayfalara düşüyorsa bilmelisiniz ki filtreye takıldınız. Doğal olarak bunu idrak etmek bu kadar basit bir iş değildir. Sandbox’s düştüğünüzü anlayabileceğiniz iki değişik yöntemi basitçe uygulayarak sonuca ulaşabilirsiniz. İlk olarak site tittle’ı arama moturunda aratılır ve eğer birinci sırada sizin siteniz çıkmıyorsa filtrelemeye takılmışsınız anlama gelir. Doğal olarak bu da kati bir anlam taşımamaktadır. Sektördeki zorluğa bakılırsa sıralamanız değişebilir. İkinci seçenek ise sitenizin URL’sini Google arama motorunda aratıyoruz. Eğer aramada ilk sırada çıkmıyorsanız büyük bir ihtimalle sandbox’a düşmüşsünüz demektedir.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün