Kitap

Rahatlama Seansı – Nedenler

Her konu içerisinde bir neden aramaya meğillidir insan. Ama arayışları her zaman bir sonuca vardırır onu. Bir suçlu arar kendi kafasında. Yada karşısındakinden gördüğü iyiliği veya kötülüğün nedenini düşünür. Yani neden yaptı der bana bunu. Neden yapar ki? Ya da neden neden?

İnsanlar her yaşadığı konu hakkında bir ders çıkarır. Bu derslerde öğretmen aramazlar. Okul değildir hayat, gerçeklerle yüzleştiklerinde nedenleri bulmaya çalışırlar. Hayatın her köşesinde nedenler vardır. Her konudan sonra neden diyebilir insan. Her sorunun sonuna Neden? diyebilir. Peki bunu neden der?

Düşünün öyle bir kelimedir ki bu, iyilik yapandada kötülük yapandada, can yakandada neden deriz. Her zaman mutlu bitmez bu nedenlerin sonu. Nedenlerin sonunda bazen ateşler olur, bazende güller bahçeler, çiçekler, böcekler. Yani öyle şeyler yazmak isterki aklım, elim el vermiyor yazmıyorum. Gene bir beyaz sayfaya yazıyorum ve bu cümleleri yazarken bile kendime neden yazıyorsun diyorum.

Uzun süredirde oturup düşünüyorum. Neden oldu, neden yaptı,nedenler, neden neden, sebep ne. Yani bu kelimeler arasında git gel yaparken aklım neden farklı şeylere kayamıyor bilemiyorum. Bakın her cümlenin sonunda bir neden’e rastlıyorsunuz. O kadar çok neden var ki hayatımızda, gerçek hayatın nedenini bile bilmiyoruz.

Kimisi neden din var der, kimisi neden kadınlar der, kimisi neden ayrıldın der, kimisi neden yaptın der. Herşeyin sonunda bir sonuca ulaşır insan. Bu sonuçlar her insanı mutlu etmez. Her mutluluk sonundada bir neden arar insan. Neden mutlu oldum der. Ama bunun cevabı bellidir aslında. Nedenini aradığı sonuçlara rastladığında insan, mutlu oluyorsa eğer nedenini bu sonuçlara bağlar. Ama mutsuz oluyorsa, nedenini nedenlere bağlarken insanlar arası geçit gibi döner durur etrafta. Sebebide nedir bilinmez ama böyledir yani.

Benim tavsiyem Nedenlere takılmamak. Hayatı zamana bırakmak aslında. Ama bu cümlede bile bir neden kullanacağım dayanamıyorum. Neden zamana bırakalım? Neden değiştirebileceğimiz şeyleri zamanın değiştireceğine inanalım? Kader var demi. Kaderde ne yazılırsa o demi. Bir sonuca vardık ama tatmin ettimi bizi. Bence hayır etmedi. Tatmin olmak için öyle sebepler gerekli ki insana nedenin sonucunda tekrardan neden dememeli insan.

Birinden koptuktan sonra neden cümlesini sorar insan. Hem kendine sorar, hemde karşısındakine. Karşısındakinden aldığı cevap onu bulunduğu noktadaki nedenlere neden olur ve nedenler içerisinde tekrardan neden aramaya başlar. Yani dediğim o ki, nedenleri aramayın. Nedenlere takılmayın. Unutmayın bu hayatta en önemli kişi kendinizsiniz. Bu cümleye kimse neden benim diyemez. Çünkü herkes bilir ki, bu noktaya tekrar gelir insan. Ve burda neden geldiğinide sorgulamaz, çünkü önemli olan kendisidir.

Hiç hoş değil gördüklerim ama, emin değilim herşey muamma.

Günün Şarkısı.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün