Kitap

Rahatlama Seansı – Psikoloji

Yeni bir seriye başlamak istedim dostlar. Herkes sosyal medyayı bir amaç uğruna kullanıyor. Kimisi rahatlamak için, kimisi kızları tavlamak için, kimiside bir şeylerin arayışında ama bulamıyor. Bu konu bir seri olacak şekilde yazacağım. Kısa kısa her konuya değinmeyi planlıyorum. Hadi geçelim rahatlamaya.

Psikolojinizin bozuk olduğunu düşünerekten ilerliyorum yazımdaki cümlelere. Yaşadığınız tramvalar sizi etkiliyor olabilir. İnsan her yaşadığından bir ders veya tecrübe niyetiyle kafasında anlam veremediği bir duyguya kapılır. Bu sular aslında derindir, herkes yüzmeyi bilebilir ama aklı karışık olan insanlar yüzmeyi bilseler dahi unutabilirler. Ben mesela denizlerden korkarım. Denizler beni alıp götürecek gibime gelir. Ama denizlere bakıp bir şeyler yazmayı, denizle konuşmayı, dertleşmeyi severim. Her insan denize farklı bakış açısından bakar. Bu bakış açısı insanların yaşantılarına göre şekillenir.

Sorun nerede başlar aslında biliyor musunuz? Yaşadığınız hayata aldığınız insanları çok seversiniz. O insanlar size o kadar yakın gelir ki, onlara kendinizi bırakırsınız. Sarıldığınızda dünyayı unuttuğunuz insanlar vardır hayatınızda. Aklınıza girdiklerinde kopamadıklarınız vardır hatta. Bu insanlarda hata bulmanız için sizin yüzünüze söylemesi gereklidir bazı şeyleri. Onlardan tamamen kopmak için onun hatalarını görmeniz değil, onun size hatalarını göğüsünü gere gere söylemesi koparır. Ama bu öyle bir kopmadır ki, kaslarınızın kemiklerden ayrıldığını düşünün, bir daha toparlanamayacak kadar sert bir kopma.

Aslında yaşadığınız hayatta çok şey göreceksiniz biliyor musunuz? O sevdiğinizden kopmanız o kadar çok zor olacak ki. Allahım canımı al diye dualar edeceksiniz. Bu duaların hiç bir yararı olmayacak. Allah senin canını almayacak, sen o acıyı yaşayacaksın. Ama yaşarken o kadar çok şeyini kaybedeceksin ki, bir insana güveni, sevgiyi, inancı tekrardan yakalamanız imkansız bile olabilir. Ama bir an vardır ya hani dönüm noktası diyebileceğiniz yer. Orası geldiğinde herşeye yeniden başlayabilirsiniz. Ama psikolojiniz o kadar bozuk olabilir ki, tahmin edebiliyorum böyle bir olayı yaşayan kişinin aklını.

Psikolojinizi rahatlatmak için farklı yollar deneyin. Mesela bakın ben bloguma devamlı beyaz sayfalara yazıyorum. Birisinden akıl almayın arkadaşlar ya. Harbiden hiç bir şey yapmayın. Kendinizi tedavi etmek için kendinize kendiniz ilaç olun. Çünkü siz yaşadınız herşeyi. Yaşadıklarınızı kabullenmek zor olabilir. Biliyorum bu tip durumlarda çok şey yaşanabilir. Ancak şunu bilmelisiniz ki, ne yaşarsanız yaşayın, kız erkek olun karşınızdakine verdiğiniz sevginin haddini ölçemediğinizde, karşınızdakinin bunu haketmediğini anlayana kadar bu psikolojiniz devam edecek. Bunu sürdürmek istemiyorsanız, beyaz sayfalara yazın. Birisine dert anlatmayın. Rakı için mesela, rakıdaki saflığa anlatın. Beyaz sayfalara anlatın. Ne varsa içinizde anlatın. Elbet size iyi gelecektir.

Bu yazının devamı üst üste gelecektir. Rahatlama Seansı devam edecek.

Günün Şarkısı


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün