Kitap

Sistem Yeniden Başlatılıyor

Herşeye başlamadan önce yazının içindeki küfürlerim için kusura bakmayın.

Bu yazıyı okuyanlar başlığı merak edip girenlerden ibaret olacak gibime geliyor. Bilerek bu şekilde bir başlık koydum çünkü tüm sistemi sıfırlayarak herşeyi artık yeniden başlatıyorum. Sizde yaşadıklarınızdan tecrübelenip, tekrardan yapmamak için sistemi yeniden başlattınız mı ? Hadi başlatalım birlikte.

Yapılması gerekenler diye bir kural yok. Hayatın içinde bir kural yok aslında. Özgürlüğe kelepçe vurmanın anlamı yok. Bu satırları okuyan kişi, ailenle sorunlar mı yaşadın? Sevgilinden mi ayrıldın? Aldatıldın mı? Arkandan iş mi çevirdiler? Alay mı geçtiler seninle? Yaşadığın sorunlar neler?

Şimdi biraz motivasyon konuşmasına geleyim. Tüm sorunlarınızı aklınıza getirin ve cümlelere devam edin.

İnsanların seninle dalga geçmesi, aslında kendisinin başaramadığı mutlulukları kıskanmasından sebeplidir. Seni aldatanı şöyle düşün, aldatmanın sebebi karakterini kendi içerisinde sığdıramayıp, kendi egosunun içinde boğularak öleceğini bile bile ama genede nerde sikindirik iş var hepsine koşarlar demi. Siktir et sen onlar gibi olma ve çizgini koru çünkü seviyen seninle birlikte alçalır ve yükselir. Sen yüksek tut o seviyeyi.

Dostların sana yalan mı söyledi? yada senin sırtından mı vurdular? Güvendiğin dağlara kar mı yağdı?,,,, Bu sorulara takılma okuyan kişi. Sevseydi,saysaydı,saygı duysaydı söylemezdi etmezdi fln bunlar yalan olum inanma bunlara. İnanman gerekenleri sen kendi içinde kaybettiğin için bu duruma düştün neden anlamıyorsun ki!! Kendine vakit ayır, arkandan mı vurdular, boşver. Elbet bir gün gelir. Çok sevdiğim ve kullanılan bir söz vardır.
Gün gelir hesap döner, horoz domalır, tavuk gömer. Bu cümleyi çok sev kardeşim. Çünkü o gün kendini soyutlarsan, içine kapanır durursun öyle.

Aile sorunları aile sorunları… Sıkılmadınız demi, yok annem oraya izin vermiyor, yok babam tatile göndermiyor, yok kavga ediyorlar, yok beni dövüyorlar. Dostum onlar senin ailen, yarın sabah uyandığında arayamayacağın, göremeyeceğin, duyamayacağın yaşa geldiler belkide. Şapkanı önüne al ve düşün, başkasına verdiğin değeri ailenden yüksek tutma. Güçlüysen eğer ailenede güç ver. Hem birde şu var, eğer hedefin varsa ve gururlandırmak istiyorsan kendini ve aileni, başarılı olmak zorundasın. Hem çevrendekileri kıskandırırsın, hemde kendini gururlandırırsın. En büyük motivasyondur bu.

Sevgiliden ayrılmak, bak bu konu hakkında çok doluyum diyebilirim. Çok ilişki görmüş geçirmiş biri değilim ama senelerdir yaşadığım bir ilişki vardı. Şu anda bunu okuyan kişide bunu elbet yaşıyordur. Eğer yaşıyorsan dediklerimi daha net anlayacaksın. Yıllarca sana yalan söylendiğini, aldatıldığını ve ayrılıktan tam birkaç gün sonrası yeni birilerine aşk duyulması, yeni manita yapılması veya yelkenleri başka denizlere açma isteği gördüysen eğer karşındakinden, dostum hiç sevmemiştir. Sen kendini kandırma “ama mutlu etti” deme asla. Dön bir bak kendine, bir dur bir düşün. Hatayı kendine yüklemek yerine neden hatayı ortada bırakıp bitireni, bitirmek için oynamıyorsun oyunu?

Yazının en başında ne demiştim. Hayatta bir kural yok. Herkes oyununu nasıl istiyorsa öyle oynuyor. Sen neden oynamıyorsun? Neyin eksik?

İnsanlar sustukça üstüne çıkar egosuna düşkün hasımlar. İnsan kötü yanını göstermeyince olur neler oluyorsa. Hayatında Allahtan kork, ama kullarından da kork. Öyle kaçma ha. Dediğimi yanlış anlama bak. Zarar vereceklerinden değil, gerizekalıca düşüncelerinden sebepli seni hataya düşürmelerinden kork. Seni bitirmeye çalışmalarına gösterdikleri çabadan kork. Ne yapacaksın güçlü olacaksın demi. Afferim böyle devam motivasyonu aldık mı? Güzel…

Neden böyle şeyler yazıyorsun?

Akli olarak dengim yerinde ama psikolojik olarak kendimi yazarak atıyorum dostum. Bir kitap yazmak yerine blogumda kendimden size parçalar veriyorum. Bunu birleştirip beni bulun diyede yapmıyorum. Yaşadığım mutluluğu,acıyı,hüznü,kederi veya herhangi bir duyguyu sizle paylaşıyorum.

Çok takılmayın neden yazdığıma, benim görevimin karanlıktaki fener olduğunu birkaç önceki yazımda bahsetmiştim. Dostum karanlıktaysan kendini yakma. Kendini, kendine en yakın bulduğunu, kendine fener yap. Onunla konuş.

Dertlerini Kimseye Anlatma Dost…

Evet, bu kaşarlaşmış dünyada dertlerini kimseye anlatma dostum. Yaşadığın sorunlardan kimseye bahsetme. Kendi zaafını belli edersin, seni nasıl vurursa öleceğini karşındaki hesap eder sen değil. Sen anlatırken kendini deşarj edersin, o sana zarar verdiğinde deşarj olur. Suskunluğunu kendine sakla ve benim gibi yaz. Her cümlende farklı konulara değindir, ironiyi seviyorsan yap bir şeyler.

Gizlenme, Gizlenenide Arama

Bak sana vereceğim altın kurallardan biri bu. Kendini kimseden gizleme, bak bana benim her bilgim açık. Telefon numaramı bile yayınlıyorum ben. Gelişen teknolojide rahatsız edeni engellerim sorun olur mu olmaz. ( Tabi sadece engellememde neyse )

Senden kendini gizleyenleri takip etme boşver. Bir yere kadar elbet edersin, elbet kafanda bir somut neden ararsın ama cevabını bildiğin sorular için kendini asla yorma. ( bak ben bu hataya düştüm, sende düşeceksin eminim. Ama bittiyse bitti diyip geçeceksin. Tecrübe sayma bunları canın yanar. )

Hayattan kendini gizlersen seni göremezler. Seni göremezlerse özlerler diye düşünürsün demi. Hayır, senin ne kadar mutlu olduğunu, ne kadar kuvvetli ve güçlü ayaklandığını gördüklerinde verdikleri acının geçtiğini ve tekrardan vermek için geri geleceklerini bil. Bazılarıda vardır egosuna sığdıramaz gelmez, kimiside var kahpeliklerini bilir ama gelmez. Boşver bunları gelmesinler, seni görsünler yeter. Rüyalarına gidersin bak, orada canlarını yakarsın. Eğer bir konuda hakkın yendiyse ve gerçekten canın yandıysa, eden bulur dünyasında hiçbir şey bedelsiz kalmaz.

Sistem Yeniden Başlatılıyor

Hadi bu kadar kendini sıyırdıysan herşeyden. Artık yeniden başlatabiliriz sistemi. Unutma RAM geçici bir depolama yapar. Disk, kalıcı ana depolama yapar. Ram hayallerimiz, Disk bilinçaltımız. Haydi herşeyi formatlıyoruz. Bir bilgisayarcı sözünüde buraya bırakıyorum. “Eğer gerçekten birisini sileceksen gerçek anlamda sil. Silemez ve geri dönüşüm kutusunda tutarsan, sistemi yavaşlatır.” Aklını yorma dost. Kendine bak ve yeniden başla hayata.

Neyse yeter bu kadar çok boş yaptın diyecekler var, o yavşaklarıda biliyorum zatende neyse. Buradanda onlara bir hatırlatma yapayım. Hepiniz sadece “4S” kuralını seversiniz. 4S kuralının açılımını benden daha iyi bilirsiniz. S…. S….., S….., S……

Dostum yazımın sonuna geldin. Buraya kadar okuduysan elbet aklında bir şeyler canlanmıştır bundan eminim. Kendine bir bakıp, kendini bir anda cümlelerin arasında bulmuş olabilirsin. Ve sana son tavsiyem, kendini bu tip sorunlardan biraz daha soyutlamak ve dindirmek istersen. Bu sorunları sadece sen, ben değil, herkes yaşıyor emin olabilirsin. Bu sadece sana, bana özel bir durum değil yani. Günün sözü ile yazımızı bitiriyorum.

Günün Sözü :

Katranı Kaynatsan Olur mu Şeker, Cinsini ………. Cinsine Çeker.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Kitap