Kitap

Bona Fide

Sorgu sual yapmadan bona fide.

Garip başlıklar, garip yaratılışlar mevcut hayatımızda. İnsanların koşuşturması kadar normalken bu hayatta bazen iyi şeylerde olabiliyor. Her noktada iyi gitmese bazı şeyler, samimiyetler iyi gidebiliyor. İnsanlar bazı duygulara sebep olabilirken, sonuçta olabiliyor. Yelkeni düşen bir geminin birçok sebebi olabilir.

Bir deniz canavarı tarafından sarsılmış olabilir ya da alabora dedikleri denizci kelimesinden olmuş olabilir. Bilemeyiz. Hayatımızda aynı şekilde bir zarar görebilir ama bir sebebi her zaman vardır. Kabullenmek gerekir zararların sebeplerini. Hatta bizden kaynaklıysa dahi kabullenmek gerekir.

Neyse ben böyle konuşmayı sevmiyorum. Biraz daha samimiyete geçelim.

Nasılsınız okurlar :)

Ben iyiyim, sorduğunuzu duyar gibi yaparak devam edeceğim. Yazının adı neden bona fide? Nedir bona fide?

Bona fide iyi niyet anlamına gelir. Okunuşu kadar görünüşüde güzel, anlamıda. Tabi kimisine kan, kimisine kar gibi görünebilir. Bize çoğu zaman kan gibi görünsede bu kanların arkasından gelen kar beyazı hepimizi tekrardan bağlıyor bu dünyaya. Belki de bu her iyi niyetin kötü bir niyetten doğduğunu gösterir ne dersiniz?

Yani çoğu zaman kötü düşünür ve sonrasında iyiye gittiğinde güzel şeyler olur. Hayatımızda hep kötüye gider ya da gittiğini düşünürüz. Ama elbet bir yerde iyi bir nokta olacaktır değil mi?

Ben bu aralar iyi niyet tarafındayım. Sürümü geçmiş patch güncellemesini yaparken aldığım hatadan sonra hayatımın kötü bir kan gölü olduğuna şahit oldum. Ardından tekrar toparladım. Yada toparlandım. Bilmiyorum oldu bir şeyler diyebilirim aslında.

Bu yazıları yazarken biliyorsunuz kendimden emin ve samimi bir şekilde yazıyorum. Bazen diyemediklerimi bir anda diyebilir, bazen dediklerim içerisinde çelişebilirim. Fikirler değişkendir ancak bazı fikirler değişmez.

Değişen fikirler arasında her duygu olabilir. Ama iyi niyetli insanların iyi niyeti hiç bir zaman değişmez değil mi? Peki böyle bir insan var mı :) Çünkü değişmez dediğimiz tüm duyguların değiştiğini sonradan öğrendik.

Demek ki değişmeyen bir duygu değil, bir niyet değil. Peki her kötü şeyin arkasında eskiden başlayan bir iyi niyet yok mudur? Tabi ki de var. İyi niyetler dönüşür kötülüğe. Kötülüklerde iyi niyete. Bu bir döngü gibi devam eder. Değişmeyen kural budur aslında.

Neyse geçelim bunları artık.

Yoruldum aslında yazasımda gelmiyorda yazıyorum öylesine bişiler. Bona fide diyip iyi geçen hayatımın yansımasını yazayım dedim. Kötülükle başlayan çoğu şeyin iyi niyete döndüğüne şahit oluyorum. Ama bu iyi niyetler, kötüye dönerse tekrar ? O gün eski kötülükten daha kötü olacaktır eminim.

İsteklerim öldü bütün hevesleri gördüm
kanadı kırık kuşlar uçtu, lanet kafesleri gördüm.
kısa değil uzun yollar kavisleri gördüm
bütün virajları döndüm, gözüm kasislere kördü
Takıldım ve düştüm biten bütün nefesleri gördüm
özgürlüğe düşman olan bütün hapisleri gördüm
insan doğar ben var olmadığını gördüm
insan ölür bundan hiçde pişman olmadığını gördüm.

Diyerek geçmiş hayatımızın kötü anlarını nasıl iyi niyete aktardığımızı göstermek için gerçekliğe dönelim. Deneylerim çaktırmadan kafamda oynadığım oyunların kurgusunda oluşan sorunların hepsine bona fide!

 


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün