Genel

İstanbul Gezilecek Yerler | İstanbul Gezi Rehberi 2022

İstanbul gezilecek yerler öyle fazladır ki hepsini anlatmak da, dolaşmak da çok uzun sürer. Dünyanın da en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul binlerce yıllık tarihi geçmişe sahiptir. İstanbul gezilecek doğal yerler ve İstanbul’da gezilecek tarihi yerler oldukça fazla.

Pek çok medeniyet onu fethetmek için mücadele vermiş ama bu şeref Osmanlı’ya nasip olmuştur. Her yanında arz-ı endâm eden sayısız güzellikler ve tarihi yapılarla İstanbul, Türkiye içinde ayrı bir ülke gibidir.

Âdetâ devâsâ bir açık hava müzesi olarak tanımlanabilecek bu şehrin turistik ve nostaljik yerleri, tükenmek bilmeyen kültürel hazinesi onu Türkiye’nin gözbebeği durumuna getirmektedir. Kısaca İstanbul’un keşfedilmeyi bekleyen çok yeri vardır.

İstanbul’da nereye gidilir, ne yapılır? diye merak edenleri Arnavutköy’den başlayıp Üsküdar’a kadar götürecek olan bu rehberimiz, İstanbul’un say say bitmeyecek zenginliklerini ortaya dökecektir.

İstanbul Hakkında

İstanbul gezilecek yerler arasında pek çok müze, cami, ulusal park, orman, tepe ve seyir noktası mevcuttur.

Adalar, plajlar, sahiller, meydanlar, caddeler ve daha pek çok gezi rotası da İstanbul’un her yanını süslemiş durumdadır. Öyle ki ‘İstanbul’un taşı toprağı altındır’ sözü gerçek desek yeridir.

Dünyanın en ünlü ve en eski şehirleri arasında yer alan İstanbul, ‘Dersa’âdet’ (sa’âdet kapısı) diye anılır ve bu sıfatın hakkını da fazlasıyla verir.

Fethedilmesiyle beraber yeni bir çağın başladığı bu şehir, asırlardır değerinden bir şey kaybetmek şöyle dursun her geçen gün daha da güzelleşmektedir.

İnsanın gezmekle bitiremeyeceği fakat daha önce gezdiği yerleri tekrar gezdikçe her defasında yeni şeyler keşfedeceği İstanbul, sürprizlerle dolu bir şehirdir.

Ülkemizin en büyük ve en kalabalık şehri olan İstanbul’un dünyadaki en kalabalık şehirler listesindeki yeri de ilk 10’un içerisindedir.

Öte yandan İstanbul Avrupa ile Asya kıtasını birbirine bağlar ve Türkiye’nin en önemli kültür, eğitim, ulaşım, sanayi, ticaret, turizm ve sanat merkezidir.

İstanbul hakkında sayısız şiir ve şarkı yazılmış; gezginler onu anlatmaya doyamamıştır. Biz de şimdi İstanbul’un gezilecek yerleri hakkında en detaylı listeyi size arz edeceğiz.

İstanbul’da Nerelere Gidilir?

İstanbul gezilecek yerler 39 ilçesinde de bolca bulunur. Anadolu ve Avrupa yakası olarak ikiye ayrılan şehir her köşesinde mutlaka tarihi bir iz, doğal bir güzellik taşır.

Boğaz manzarasını seyretmenin tadına zaten doyum olmayan İstanbul sevgiliyle gezilecek yerler olsun, aile veya arkadaşlarla gidilecek yerler olsun; tek başına takılmak isteyenler için olsun her yönden çok sayıda alternatif barındırır.

Peki bu koca metropol, insanları hangi ilçelerindeki hangi gezi noktalarında ağırlar?

İşte sizi tarihte yolculuğa çıkaracak, unutulmaz anlar yaşamanızı sağlayacak, her birinde muhteşem kareler yakalayacağınız İstanbul en iyi gezilecek yerler:

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

Her semtinde, her Sokağı’nda ayrı bir hikâye yatan bu köklü şehrin Avrupa yakası Bizans ve Osmanlı dönemlerinde daha önemli bir yer olmuştur. Padişahların köşkleri bu yakada inşa edilmiş; pek çok mimari eser burada hayat bulmuştur.

Gülhâne Parkı’ndan Topkapı Sarayı’na, Sultanahmet Camii’nden Kapalıçarşı’ya kadar pek çok gezi noktasına ev sahipliği yapan Avrupa yakasında huzurun, eğlencenin dibine vuracağınız kesindir.

İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler sizi beklerken lafı daha fazla uzatmanın anlamı yok. Birçok İstanbul turistik yerler geniş listemizde yer alacak.

 

Tüm listemizi tek sitede paylaştık. Gezi Blogu sayfamızı hemen inceleyin.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün