TeknolojiGündem

Ping Değeri Nasıl Düşürülür? Ping Düşürme Yolları

Eğer çevrimiçi oyunlar oynuyorsanız ve yüksek ping sorunları ile karşı karşıyaysanız, işte pinginizi iyi mi düşüreceğinize dair detaylı bir rehber.

Bugünün online oyunları, söz mevzusu en sevdiğiniz oyunu oynamak olduğunda, genel bir ping problemi yaşarlar. Oyuncular çevrimiçi oyunlarında ping’i düşürmenin yollarını aramaya meyillidirler. Bunun sebebi, daha düşük bir ping’e haiz olmanın, bir oyuncunun çevrimiçi oyunlardaki performansını direkt desteklemesi yada tam tersidir. Bundan dolayı, düşük ping’in oldukca büyük bir önemi vardır.

Ping Nasıl Düşürülür?

Online oyunlarda ping seviyesini düşürmenin yolu, doğru şekilde takip edilirse birkaç rahat adımla yapılabilir. Burada bahsedilecek olan şeyleri meydana getirecek olursanız, ping değerini zahmetsizce düşürebilirsiniz.

En Yakın Sunucuları Seçin

Ne vakit online oyun oynuyorsanız ve oyuna bağlanırken ping’i azaltmak istiyorsanız, ping’i düşürmenin en basit yolu, bulunduğunuz yere en yakın sunucuları seçmektir. Bulunduğunuz yere en yakın olan herhangi bir sunucu, sunucu ile PC arasında daha iyi kontakt kurulmasına izin verecek ve bu yüzden ping’i azaltmaya destek olacaktır.

Bir Programı Kapatmaya Zorlayın

Online oyunlar oynarken, arka planda çalışan uygulamaları ve programları kapatmak iyi bir yöntemdir. Bu, bilgisayarınızda olan yükü de azaltmaya destek sunar. Oyun sunucusuyla bağlantınız iyi olduğunda mesele olmayacaktır, sadece bilgisayardaki yük, online oyununuzu birçok durumda geciktirir.

Herhangi bir çevrimiçi oyuna bağlanmadan önce arkadaki programların kapalı olduğundan güvenli olun. Bu hem de, pek çok program ve uygulamanın Google tarafınca tüketilen genel bant genişliğini en aza indirmeye destek olur ve sonunda Google, ping değerini düşürmek için çözümler aramaya başlar. Herhangi bir program ve yürütülebilir dosyayı bilgisayarınızdan kapatmanın en etkili yöntemi görev yöneticisidir. Ek olarak eğer kullanıyorsanız torrentinizi kesinlikle kapatın. Bu uygulama bant genişliğinin en kötü kabusudur.

Güncellemelerinizi Kapatın

Bu güncelleştirmeler bilgisayarınız için önemli olsa da, bekleyebilirler. Online oyununuzu oynamaya başladığınızda tüm güncellemelerinizi kapattığınızdan güvenli olun. Güncellemeler oldukca fazla bant genişliğinizi aldığından, kapatmak bir oyunda size destek sunar.

En önemlisi, her gün güncelledikleri ve bant genişliğinize bağlı kaldıkları için virüsten koruma programınıza göz atın. Güncelleştirmeleri kapatmak, ping’i azaltma mevzusunda attığınız mühim adımlardan birini sağlayabilir. Antivirüs güncellemelerinizi dönem dışı bırakmak için bu işlemin yalnızca bir kez tıklanması işe yarayacaktır.

Ağ Ayarlarınızı Sıfırlayın

Dizüstü bilgisayarınızda online oyunlar oynuyorsanız, muhtemelen internete bir yönlendirici aracılığıyla yada bir çok durumda bir modem vesilesiyle bağlanıyorsunuzdur. Yönelticiyi tekrardan başlatmak, bağlantı sorunlarınızın çoğunu çözebilir. Yalnız yönlendiriciyi kapatın ve bir iki dakika bekleyin. Açın ve interneti düzgüsel bir halde kullanın. Bir yönlendiriciyi tekrardan başlatmak uzun süre açık kalırsa tıkanmış olabilecek önbelleği sıfırladığı için bir farkla yüz yüze gelirsiniz. Ağınızı, yönlendiricinizin yönetici paneline giriş yaparak ve buradan tekrardan başlatarak da sıfırlayabilirsiniz. İnternet önbelleğini bu yöntemle temizlemek, ping’i büyük seviyede azaltır.

Bilgisayarınızı Temizleyin

Bilgisayarınızda doğru havalandırma mümkün olmadığından ve genel işlemler ısı sebebiyle yavaşlama eğiliminde olduğundan, toz katmanları aşırı ısınmaya niçin olur. Ağ bağdaştırıcınızın bu yüzden gecikme sorunları yaratma olasılığı da vardır.

Kablolu Bağlantı Kurma

Çoğu zaman, bağlantı sorunlarınız kablosuz internetten kaynaklanıyor olabilir. Kimi zaman yönlendiriciler, cihazı kullanan tek şahıs siz değilseniz, veri paketleriyle kümelenme eğilimindedir. Bundan dolayı, ağ paketleri yavaşlar ve bunun sonucunda yüksek ping ile yüz yüze gelirsiniz.

Bunu çözmenin en iyi ve basit yolu, online oyunlar oynamak için kablolu bir bağlantı kurmaktır. Bu sayede web ile istikrarlı bir bağlantı elde edersiniz ve bağlantınız optimum olur. Bu, yönlendiricinizin bilgisayarınızdan uzağa yerleştirilmesi durumunda mümkün olabilecek zayıf bir web bağlantısına sahip olma olasılığını da azaltır. Kablolu bir bağlantıya geçtikten sonrasında web bağlantınızda kesinlikle bir iyileşme görmüş olacaksınız.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Teknoloji