Gündem

Google: Yazar İtibarına Bakılırsa Sıralama Yapmıyoruz!

Google’ın mühim isimlerinden önde gelen John Mueller, arama motoru algoritmasının yazar itibarına bakılırsa sıralama yapmadığını deklare etti. Bu yanlış anlaşılmanın, Google’ın Kalite Sağlayıcı Yönergelerinde yapmış olduğu değişim yüzünden bulunduğunu da dile getirdi.

Google Algoritmasında Yazar İtibarına Bakılırsa Sıralama Yok

Google’ın kalite ekibi, bir siteyi manuel olarak değerlendirirken, yazar saygınlığını da faktörler arasına koyabildiğini fakat, Google’ın yerleşik algoritmasında bu şekilde bir faktörün olmadığını belirtti.

Bununla beraber, kalite değerlendiricileri bir sitenin sıralamasını direkt etkileyemeyeceğini de söylemiş oldu.

Bu yüzden, herhangi bir kalite değerlendiricisi, bir siteyi çözümleme ederken, yazarın fena bir şöhreti bulunduğunu fark etse bile, sayfanın sıralamasını etkileyebilecek hiçbir şey yapması imkansız.

Bu mevzu, John Mueller’in Hangouts üstünden yapmış olduğu bir canlı yayında, dinleyicilerden birinin sordurulmuş olduğu sual üstüne açıldı.

“Birden fazla yazardan oluşan bir sitemiz var ve hemen sonra yazarlardan birinin fena bir itibara haiz bulunduğunu fark ettik. Blog yazarın siteden kaldırılması ve içeriğin saklanması için bir yol var mı? ”

Mueller, yazarın kaldırılmasının site içi hususi bir değişim bulunduğunu bunun sıralama ile bir ilgisi olmadığını söylemiş oldu.

Fakat, bir yazarın sitenizden tamamen kaldırılmasını, herhangi bir nedenden kaynaklı olarak yazarla, sitenizin artık ilişkilendirilmemesini istiyorsanız, bu durum başka bir organik site değişikliği benzer biçimde ele alınacaktır.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Gündem