Teknoloji

Masaüstü Bilgisayarlar Elektrik Faturasına Kaç TL Etki Eder?

Standart bir elektrik faturasında hangi cihazın ne kadar elektrik tükettiğini ve bunun maddi karşılığını göremezsiniz. Peki bilgisayarlar, bilhassa performans mevzusunda fazlaca şey vadeden masaüstü bilgisayarlar faturaya ne kadar fark ediyor? Sizin için detaylı bir rehber hazırladık.

Bilhassa gençlerin bırakamadığı bilgisayarlar, ailelerin korkulu rüyaları olan elektrik faturalarına ne kadar fark ediyor? Neredeyse her genç, minimum bir kere ailesinden ‘Ne bu elektrik faturasının hali? Kapat şu bilgisayarı artık!’ tepkisini almıştır. Sadece ailelerin fazla bilmediği bir şey var ki bu onları şoke edebilir. Kimi zaman bir avize lambası bile bir bilgisayardan daha çok elektrik tüketip faturayı kabartabiliyor.

Bu içeriğimizde sizlere masaüstü bir bilgisayarın elektrik faturasına ayda averaj ne kadar fark ettiğini açıklıyor ve sizin de nasıl hesaplayabileceğinizi anlatıyoruz. Netice sizi birazcık şaşırtabilir, dikkatli olun. Sözü fazla dolandırmadan bilgisayarların tükettiği elektriği hesaplamayı anlattığımız rehberimize geçelim.

Bilgisayarın elektrik faturasına farkı nasıl hesaplanır?

elektrik

 • Devletimizde 1 kW elektrik averaj 70 kuruş benzer biçimde bir fiyattan satılıyor, ilk olarak bu bilgiyi cepte bulunduralım.

Mesela bilgisayarınızın 600 W’lık bir güç deposu (PSU) bulunuyor ve bilgisayarınız, günde averaj 8 saat çalışıyor. Kaba bir hesaplama meydana getirecek olursak günlük tüketim: 600 W x 8 Saat = 4.800 W olur. Bu 4.800 W’ı 1000’e bölüp kW elde edersek 4,8 kW’lık bir günlük elektrik tüketim kıymeti elde ediyoruz. Bunu da averaj elektrik tutarı ile çarparsak (4,8 kW x 0,70 TL) 3,3 TL benzer biçimde bir günlük satmaca yansıması oluyor.

Doğal ki bu durum, masaüstü bilgisayarların çalışmış oldukları her an prizden 600 W elektrik çektikleri anlamına gelmiyor. Söz mevzusu 600 W kıymeti, güç kaynağının bozulmadan bilgisayara sağlayabileceği maksimum elektrik enejisini temsil ediyor. Kısaca günlük bilgisayarınızın harcamış olduğu elektrik 600 W’lık bir PSU için 150-200 W da olabilir.

güç kaynağı

Bu günlük 3,3 TL elektrik faturası yansımasını bilgisayarınızı her gün açık tuttuğunuzu varsayarak aylık hesaba vurursak 100 TL benzer biçimde bir meblağ elde ediyoruz. Gene bir üst paragrafta bahsettiğimiz benzer biçimde bilgisayarlar, devamlı PSU değerlerinin tamamı kadar elektrik tüketmediği için günlük harcamanız averaj 1,5 – 1,9 TL benzer biçimde bir meblağ olur. Bu meblağ da aylık hesapta +45 TL benzer biçimde bir fark anlamına gelir.

Bu bahsettiğimiz hesaplamaların hepsi kuvvetli donanım barındıran ve birazcık fazla güç tüketen yeni nesil masaüstü bilgisayarlar için geçerli. Eğer averaj yada averaj altı bir bilgisayara sahipseniz, bilgisayarınızın elektrik faturasına etmiş olduğu fark 20-30 TL içinde olacaktır.

Bilgisayarın ne kadar elektrik tükettiği nasıl öğrenilir?

msi güç kaynağı hesaplayıcı

 • MSI Güç Kaynağı Hesaplayıcı sayfasına gidin,
 • Bilgisayarınızın donanım özelliklerini girin,
 • Çıkan Watt kıymetini günlük averaj saat kullanımınız ile çarpın (Örn: 313 x 8 = 2.504 Watt),
 • Çıkan sonucu 1000’e bölüp kW kıymeti elde edin (Örn: 2.504 / 1000 = 2,504 kW),
 • Bu kıymeti kW başına averaj ücret ile çarpın (Örn: 2,504 x 0,70 = 1,75 TL),
 • Kullandığınız bilgisayarın günlük bazda faturaya farkını hesapladınız.
 • Şimdi bunu aylık baza çevirmek için 30 ile çarpın (Örn: 1,75 TL x 30 = 52,5 TL),
 • Tebrikler, bilgisayarınızın elektirik faturasına farkını hesaplamış oldunuz.

Bu hesaplamada devamlı kati sonuçlara ulaşmanızın bir imkanı yok. Zira kullandığının elektrik hattının dağıtıcısı, faturanızı 30 günde bir okumayabilir. Bazı durumlarda 5 haftalık ya da 3 haftalık tüketimleriniz için satmaca kesilebilir. Bu yüzden günlük averaj tüketim üstünden çıkan rakamı baz almanızı tavsiye ederiz.

Derhal örnek olarak kendi bilgisayarınızın elektrik faturasına farkını hesaplayıp yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz.

Alıntı : Web Tekno


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

3 Comments

 1. Ram ve CPU tüketimini oldukça asgari düzeye almakta fayda var. Bilgisayarın uzun ömürlü çalışmasından, elektrik tüketimine kadar birçok etkende başat bir konu.

 2. bilgilendirme için teşşekür ederim. Masaüstü bilgisayarlar elektrik tüketimi Laptoplara göre daha fazla. Bunun yaşadım ofisimde yer alan masaüstü bilgisayarı kaldırdım ve laptop kullanmaya başlayınca elektrik faturasında değişik olduğunu gördüm. Zaten ofiste bir bilgisayar çalışıyor başka bir şey olmayınca fark ortaya çıkıyor 😀

 3. Laptoplar acaba 24 saat çalışması halinde ne kadar elektrik harcar?
  Benim çoğu zaman işlem yaptığından açık kalıyor. Hep merak etmişimdir kazandığımdan fazla gider mi oluyor 🙂

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Teknoloji