Genel

Prize Takılı Bırakılan Şarj Cihazları Ne Kadar Elektrik Harcıyor?

Telefon şarj cihazını prize takılı bırakmanın elektrik harcayıp harcamadığı, hepimizin kafasına takılmıştır. ABD’de meydana gelen bir kontrol, bir akıllı telefon şarj aletinin bir yılda ne kadar enerji harcadığını ve ne kadar paraya mal bulunduğunu ortaya koyarak kafalardaki bu sual işaretini giderdi.

Birçok akıllı telefon kullanıcısı, telefonunu şarj ettikten sonrasında şarj cihazını prize takılı şekilde bırakıyor. Bu sebeple günümüzde artık günün her alanında kullanılan telefonlar, bilhassa de pil kapasiteleri kafi değilse çokça şarj ediliyor. Bu yüzden kullanılmaya hazır bir halde prizde bekletilen şarj cihazları, bilinenin aksine belli bir elektrik gücü kullanıyor. Sadece kullandığı bilinse bile bu gücün ne kadar olduğu bir çok insan tarafınca bilinmiyor.

Şarj cihazlarının kullanılmazken ne kadar elektrik harcamış olduğu, kısa sürede bir haber yazarı tarafınca kontrol edildi. Meydana getirilen testler sonucunda bu şarj cihazlarının gereksiz durumlarda prizden çıkarılması gerekip gerekmediği sorusu, kati bir netice buldu.

Ilk olarak elektrik gücünün ne kadar sürede ne kadar harcandığını göstermek adına birkaç örnekte bulunalım. Harcanan elektrik kilowatt saat (kWh) ölçü birimiyle hesaplanır. 1000W ibaresi bulunan bir aygıt, 1 saatte 1 kWh güç harcar. 100W ibaresi bulunan bir aygıt ise bu gücü 10 saatte harcar. Vatanımızda 1 kWh elektrik enerjisinin tutarı ortalama olarak 70 kuruşa denk geliyor.

ABD fiyatlarına göre ortaya çıkan netice, sakız değerinde bile değildi

şarj cihazı prizde bırakmak elektrik enerji fiyat

Meydana getirilen testte iPhone 11’in 5W güç ibaresine haiz şarj aleti kullanıldı. Prize takılan şarj aleti birkaç gün telefona bağlanmamış şekilde bırakıldı. WhatsUp PRO güç ölçer kullanılarak meydana getirilen ölçümler sonucunda harcanan gücün yok denecek kadar azca olduğu tespit edildi.

Apple iPhone şarj aleti, bir ayda 135 watt güç harcadı. Bu da ortalama olarak yılda 1,5 kilowatt ile eşit oranda oluyor. Bu rakamlarla beraber hesaplandığında, bir yıl süresince iPhone şarj cihazını prize takılı bırakmak deneyin gerçekleştirildiği ABD’de 30 sente bile mal olmuyor. Bu da para tasarrufu sağlamak için şarj cihazlarını prizden çıkarmayı, en azından deneyin gerçekleştirildiği bölgede gereksiz kılıyor.

Ülkemizde prizde şarj aleti bırakmak ne kadara mal oluyor?

elektrik enerji kwh priz şarj takmak

Türkiye’de aynı cihazla aynı gözlem gerçekleştirildiğinde, bir yılda harcanan elektrik aşağı yukarı 1,20 TL’ye mal oluyor. Bu miktarın tasarrufa değip değmediği tartışılır. Bizlere sorarsanız, kişisel olarak zarar yok denecek kadar azca. Sadece burada da şarj cihazlarını prizde bırakmanın cihazlara zarar verip vermediği üstüne atılan iddialar devreye giriyor. Ek olarak bunu ülke genelinde düşündüğümüzde mühim bir para karşımıza çıkıyor.

Alıntı : Web tekno


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

4 Comments

  1. bir de telefon olsun , tablet ve laptop gibi cihazların şarjları tamamlandığında çıkarlması gerektiği , aksi takdirde cihaza zarar verdiği söyleniyor .

  2. Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim

  3. LG marka televizyonum tamircinin dediğine göre prizde sürekli kaldığı için arıza yaptı ve 600 lira masraf çıkardı ne yazık ki. O günden sonra da gece yatarken mutlaka fişini çekiyoruz.

  4. az gibi görünse de aslında yıllara vurduğumuzda çok fazla paramızı çöpe atıyoruz. Artık şarj aletlerini ve kullanmadığım cihazları prizden çıkartacağım. Benim param değerli arkadaş

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Genel