Whatsapp İsrail Virüsünden Nasıl Korunulur?

Hadi Hemen Bu Yazıyı Paylaş

Ortaya çıkan ve İsrailli şirket NSO Grup tarafınca geliştirildiği söylenen zararı dokunan yazılım telefonlarınızı gözetlemek ve sizi seyretmek için gizlice ve zorla telefonunuza sızıyor. Şirket virüsü geliştirdiklerini inkar etse de Uluslar Arası Af Örgütü şirketle ilgili açıklamada bulunarak uzun süredir insan hakları ihlalleriyle malum hükümetlere zararı dokunan yazılım satışı yaptıklarıyla ilgili konuştu. Nedir bu virüs?

İsrailli firmanın geliştirdiği zararı dokunan yazılım, whatsapp aramalarıyla telefona zorla bulaşıyor. Zorla diyoruz şundan dolayı aramaya ceap vermeseniz bile bulaşabiliyor. Bunun yanında arama sonrası telefona bulaştıktan sonrasında arama geçmişini de silerek kendini gizlemeyi başarıyor.

Bu Virüsten Nasıl korunursunuz?

İşin fena tarafı arama size geldiği vakit bunu farkı edemeyeceğiniz gibi korunmanın da bir yolu yoktur. Artık o yazılım kime satıldıysa onun takip edeni altındasınız. Fakat arama size gelmediyse şu an güvendesiniz anlamına gelir.

Whatsapp’tan arama engelleme seçeneği yok. Peki bu aramayı nasıl engellersiniz. İşin püf noktası, numaranız bu yazılımı size gönderebilecek birinde var ise bunu engellemenin mümkün olmadığını açıklayalım. Burada alabileceğiniz tek tedbir, telefon numaranızı mahrem duyuru etmeniz. Doğrusu telefon numaranızı aileniz haricinde hiç kimseye vermeyiniz. Yakın dostlar ve aileler haricinde telefon numaranızı paylaşmayın.

Editör Önerisi:  Türkiye Yapımı Elektrikli Otomobili Tanıtıldı

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir