Gündem

Seni ve Türkiye’yi #Koronavirüs Riskinden Koruyacak 14 Kural

Koronavirüs salgınından korunmamızın yolunun hem devletimizin, sağlık bakanlığının alacağı tedbirler hem de bireysel tedbirler ile mümkün olacağını biliyoruz. Sadece bu tedbirleri bilmek tek başına bir anlam ifade etmiyor hem de da bu tedbirleri ciddiye alıp, eksiksiz uygulamamız gerekiyor. Sıhhat bakanlığımızın başkanlığında mevzusunda önde gelen uzmanları barındıran Bilim Kurulu tarafınca alınan kararlar ile bugüne dek ve bundan sonrasında ülkemiz bu virüse karşı öncesinden almış olduğu tedbirler ile korumaktadırlar. Sadece vatanımızda bu virüsün çıkması maalesef olası olduğu şeklinde önüne geçilmesi oldukca zor bir durumdur ki aslına bakarsanız şuan itibari ile (karantina altına alınan) 6 olay ile karşı karşıyayız. Bu vakaların artmaması için yetkililerimiz elinden gelen tüm emek harcamaları yapıyorlar. Fakat bu vazife bir tek sıhhat bakanlığımızın ve yetkililerimizin omuzunda değil hem de bizim de yükümlülüklerimiz mevcut.  Sıhhat Bakanlığının yayınladığı 14 kaide ile bu yükümlülükleri basit şekilde yerine getirebilirsiniz. Yazının devamında bu 14 kuraldan bahsedeceğim. Lütfen uygulayacağınız bu kuralların sevdiklerinizin ve sizin hayatınızı kurtaracağını aklınızdan çıkartmayın.

Koronavirüs alacağınız tedbirlerden daha kuvvetli değildir.

 1. Ellerinizi sık sık, su ve sabun ile minimum yirmi saniye süresince ovarak yıkayınız.
 2. Öksürme ve hapşırma esnasında ağzınızı, burnunuzu tek kullanımlık mendille kapayın. Mendil yoksa dirsek içini kullanın.
 3. Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.
 4. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza minimum üç dört adım mesafe koyun.
 5. Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin yada erteleyin.
 6. Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin. Ziyaretçi kabul etmeyin ve kendiniz izole edin. İzole edilmiş kişinin odasına maskesiz girmeyin.
 7. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
 8. Sık kullanılan kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
 9. Havlu, bardak gibi kişisel eşyaları ortak kullanmayın.
 10. Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjan ile sudan geçirin.
 11. Tokalaşma, sarılma şeklinde yakın temaslardan kaçının.
 12. Bolca sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
 13. Soğuk algınlığı belirtiniz var ise yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin ve maske takmadan dışarı çıkmayın.
 14. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız var ise, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Risk almayalım ve koronavirüse karşı bu ihtiyaç duyulan 14 maddeye uyalım.

Bununla birlikte koronavirüs ile ilgili Sağlık Bakanlığının paylaşmış olduğu tüm bilgi ve posterlere; hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19 adresinden ulaşabilirsiniz.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

1 Comment

 1. Harika bilgilendirme olmuş elinize sağlık.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Gündem