Seo

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Google News Başvurusu Nasıl Yapılır?  

Google News günümüzde haber vb. siteler için oldukça büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. News’te yer alacak bir haber mevzunuz ile gündemde büyük bir yer edinebilir ve sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz. Bununla beraber bu şekilde sitenize en hususi seo çalışmasını da yapmış olmuş olursunuz. Google News ile yazılarınız hızlıca index alır ve bu sayede hit sayınız oldukça fazlasıyla yükselmiş olur ve naturel bir seo emek vermesi elde etmiş olmuş olursunuz. Bu sebeptendir ki Google News oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Şimdi gelelim Google News müracaat adımlarının nasıl olması gerektiğine;

Google News Başvuru Adımları

Burada ilk adım olarak Google’nin Webmaster Tools aracına giriyoruz ve sitemizi ekleyip site haritalarımızı gönderiyoruz. Sonrasında Google News aracına gidiyoruz ve sonraki adımları teker teker geçerek en mühim kısma ulaşıyoruz. Bu bölümde Google News kaydı yapabilmek için istediğimiz siteyi seçiyoruz ve sağ tarafta yer edinen “haberler dizinine ekleme isteğinde bulun” seçeneğini seçiyoruz ve karşımıza gelen sayfada oldukça dikkatli ilerlememiz gerekmektedir.

İlk olarak Google Webmaster Tools’a girip sitenizi tanıtmanız ve site haritanızı göndermeniz gerekiyor. Bilgili bir kullanıcıysanız aslına bakarsanız bu tarz şeyleri siteyi ilk aldığınız vakit yapmış olmanız gerek. Sonrasında Google News sayfasına gidin ve sonraki adımları geçerek son olarak bizim için mühim olan bilgiler kısmına ulaşın.

  1. Haber siteniz hakkında kısmına, eklemek istediğiniz site ile ilgili kısa bir yazı eklememiz gerekiyor.
  2. Kaynak URL kısmına sitenizin URL’sini yazın fakat sitenizde SSL mevcut ise https olarak girmeyi ihmal etmeyin.
  3. Kaynak adı kısmına News’te hangi isimle çıkacağınızı belirlediğiniz adı yazın.
  4. Geri kalan kısımları kendinize uygun bir halde doldurun.
  5. En mühim adım ise burası ve bu bölümde oldukca dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu bölümde Google News’te hangi kategorilerde yer alacağınız tek tek elle seçmeniz gerekmektedir. Her kategoriyi itina ile seçmelisiniz. Bir kategori seçtikten sonrasında daha çok bölüm ekle seçeneği ile birçok kategori ekleyebilirsiniz.

Tüm bu adımlardan sonrasında artık Google şirketinin News kaydınızı onaylamasına kalmaktadır.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün