Seo

SEO Raporu Nasıl Hazırlanır? Nelere Dikkat Edilmeli

SEO raporu, bilhassa SEO uzmanlarının yeni bir çalışmaya başlamadan ilkin hazırladıkları detaylı analizlerin yer almış olduğu rapordur.  SEO raporu aslen bir nevi yol haritasıdır. Mesela web sitenizde yer edinen hataları belirleyerek bunlar için çözüm önerilerine yer verebilirsiniz. Bu sayede hazırlayacağınız rapor bununla beraber çözüm odaklı bir yol haritası olacaktır.

SEO raporu, müşterilerinize ön informasyon verebileceğiniz, web sitelerinin durumunu ve neler yapılabileceğini göstereceğiniz mühim bir etkendir. Bu yüzden SEO raporunun lüzumlu kriterlere uygun bir halde hazırlanması ve sunulması gerekir.

SEO Raporu Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hazırlayacağın rapor tüm emek vermeyi kapsayacak şekilde olmalıdır. Sitenin mevcut durumundan yapacağınız çalışmalara kadar tüm bilgileri içermelidir. Sadece dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta müşterinin raporda yer edinen detayları tam anlamıyla kavrayamayacağıdır. Bu yüzden seo raporunda kullandığınız tanımları müşterinin anlayacağı şekilde belirtmelisiniz. Müşterinin internet sayfasında yer edinen sorunları anlaşılır bir üslupla tanımlayıp, çözüm önerilerini de gene anlaşılır bil dille aktarın.

SEO raporu hazırlarken kullanabileceğiniz birçok araç vardır. Eğer kendinizin herhangi bir araç yardımı olmadan rapor yapmaya vaktiniz yoksa bu araçlardan yardım alabilirsiniz. Eğer kendiniz bir rapor hazırlayacaksınız aşağıda sizin için sıralayacağımız bilgilerin raporda ne olursa olsun yer alması icap ettiğini bilmelisiniz.

1- Başlık Etiketleri

Seo raporunda başlık etiketleri ile ilgili mevcut durumların yer almasına dikkat etmeniz gerekmekte. Başlık etiketleri ile ilgili aşağıda yer edinen hataları eklemelisiniz.

 • Yinelenen Başlık Etiketleri: Yinelenen başlık etiketleri web sitelerin arama sonuçlarındaki mevcut konumu negatif etkisinde bırakır. Bunun sebebi benzer yada birbiri ile aynı benzer biçimde olan başlık etiketlerinin kategorilendirme esnasında yanlış kategorilendirme sorununu ortaya çıkarmasıdır. Yinelenen başlık etiketlerini sıralama halinde rapora eklemelisiniz.
 • Uzun Başlık Etiketleri: 65 karakterden daha uzun başlık etiketleri var ise sıralamalar üstünde negatif tesir yapar. Raporda uzun başlık etiketlerini belirlemelisiniz.
 • Eksik Başlık Etiketler: Uzun başlık etiketlerinin yanı sıra tamamlanmamış başlık etiketleri de sıralamalar üstünde negatif etkiye haizdir. Mevcut tamamlanmamış başlık etiketleri de rapora eklenmelidir.

2- İçerikler

 • Kalitesiz İçerikler: Web sitelerde yer edinen içerikler devamlı dönüşümü ya da katma kıymeti yüksek olan içerikler değildir. Bu yüzden de bu içerikler tespit edilerek hazırlanan seo raporuna eklemeniz gerekmektedir. Bu içeriklerden bazıları tekrardan düzenlenmek için uygundur. Sadece bazıları ise tamamen kalitesiz içerikler olabilir. Bunun için tekrardan düzenlenecek içerikleri ve silinecek içerikleri tespit edin. Hangi içeriğin tekrardan düzenlenmesi icap ettiğini ya da hangi içeriklerin siteden tamamen silinmesi icap ettiğini açıklayıcı bir halde rapora dahil edin.
 • Yinelenen İçerikler: Yinelenen içerik, internet sayfasında yer edinen birbirinin aynısı olacak düzeyde benzerliğe haiz içeriklerdir. Bu tür içerikler tespit edilerek rapora eklenmelidir. Şu sebeple yinelenen içeriklerin var olması arama sonuçlarında sıralamalar üstünde negatif tesir yaratır. Bu biçim içeriklerin var olması durumunda rel = “canonical” kullanılması gerekir.
 • İçerik Uzunluğu: Sitede mevcut içerikler içinde 300 kelimeden daha azca olan içerikleri tespit ederek rapora ilave edin. Ek olarak bu içeriklerin kaliteli bir halde daha uzun hale getirilmesi icap ettiğini de belirtin.

3- Bağlantılar

 • Kırık Bağlantılar: Aslına bakarsak var olmayan bir sayfa için yer edinen bağlantılar, arama motorları tarafınca kullanıcının kandırıldığına dair bir sinyal verir. Bu durumda direkt sıralamalar üstünde negatif tesir yaratır. Hazırlanacak raporda tüm kırık bağlantılar tespit edilmeli ve düzeltilmesi için lüzumlu yöntemler rapora eklenmelidir.
 • İç Linkleme Eksiklikleri: Bir içerikte asla iç bağlantı çıkışı yoksa kullananların sitede kalma süresi düşecektir. Kullananların sitede daha çok zaman geçirmesini sağlamak için içeriklerinizden öteki içeriklere yada sayfalara bağlantı çıkışı yapın. Noksan ya da asla bağlantı olmayan içerikleri tespit ederek raporda belirtin. Bu içerikler için bağlantı çıkışı yapılabilecek ilgili içerikleri ve sayfaları belirtin.
 • 404 Hatası: Eğer bir internet sayfasında oldukça fazla 404 hatası mevcutsa bu durum sıralamalar üstünde negatif tesir yaratır. 404 hatası veren bağlantılar için iki değişik çözüm önerisi vardır. Ya bu sayfaları ilgili değişik sayfalara yönlendirmelisiniz ya da tamamen kaldırmalısınız. Hazırlayacağınız raporda da bu sayfları tespit edip neler yapılması icap ettiğini belirtmelisiniz.
 • Uzun URL Linkleri: URL uzunluğunu maksimum 128 karakter sınırlamalısınız. Eğer sitede bu karakter sayısından daha çok karakter sayısına ait bağlantılar var ise bunları tespit etmeli ve bunların nasıl kısaltılacağına dair detaylı bilgiler rapora dahil edilmelidir.
 • Dış Bağlantıların Durumu: Sitede bulunan hangi içeriklere ne kadar dış bağlantı geldiğini bir liste halinde belirtin. Kaliteli özgün içeriklere gelen oldukça sayıda dış bağlantı içeriğin kaliteli bulunduğunu gösterdiğinden dolayı yetersiz dış bağlantı problemi olan içerikleri seo raporunda belirtin.

4- Hız

 • Sayfa Yüklenme Hızı: Bir web sitesinin arama sonuçlarında başarı elde etmesi için ne olursa olsun sayfa yüklenme hızının yüksek olması gerekir. Şu sebeple hız faktörü bir önemli bir SEO kriteridir. Arama motorları yapmış oldukları güncellemeler ile bu kriterin ne kadar mühim bulunduğunu göstermektedir. Internet sayfasında yer edinen sayfalar içinde hız mevzusunda sorun olan sayfaları belirleyip, bu soruna nelerin niçin bulunduğunu bulun. Bunun arkasından sayfa hızının nasıl optimize edileceğine dair lüzumlu detayları de rapora ilave edin.

5- Robot.txt Dosyası

Robot.txt dosyası ile ilgili problemler, arama motorlarının içerikleri taramasına dair bir engel oluşturabilir. Bu yüzden bu dosya ile ilgili mevcud problemler ve çözümler rapora eklenmelidir.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

5 Comments

 1. güzel makale olmuş.

 2. Seo konusunda oldukça detaylı bir içerik hazırlamışsınız tebrik ederim. Baya faydalı olacak benim için.

 3. Seo konusunda en önemli nokta güncel olmasıdır. mesela Koli ile ilgili bir sitede güncel koli konuları siteyi google konusunda olumlu etkileyecektir.

 4. gerçekten güzel ve konuya hakim bir şekilde anlatım olmuş. bilgi için teşekkürler

 5. Gayet Başarili Bir Yazı Olmüş Tebrik Ederim

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Seo