Seo

CDN Nedir? CDN’in Faydaları Nelerdir?

CDN (Content Delivery Network), Türkçe isimlendirmesi ile İçerik Dağıtım Ağı olarak adlandırılan CDN, internet sayfasında yer alan içeriklerin, siteyi ziyaret eden kullanıcılara en yakın CDN sunucusundan verilerek sitenin dosyalarının olağan hızının artırılması sağlar. Her ne kadar Türkçesi İçerik dağıtım ağı olsa da çoğu zaman CDN terimi daha fazlaca kullanılır. Site hızını artıran ve SEO açısından bazı önemlere haiz bu terimi sizlere açıklamaya çalışacağız.

CDN Nedir?

CDN, internet sayfasında yer edinen statik içerikleri (çok nadir değişen ve çoğunlukla veritabanı ile bağlantılı olmayan içerikler) önbelleğe alır. Statik içerikler HTML, CSS , JavaScript ve fotoğraf dosyalarıdır. Herhangi bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde, kullanıcıya en yakın sunucu CDN’de içinde ne olduğu hazırlayarak hızlı bir halde kullanıcıya ulaştırır. Bu sayede kullanıcılar içeriğe olduğundan daha hızlı bir halde ulaşır ve site hızınız pozitif etkilenir.

Sunucu ile kullanıcı arasındaki mesafe ne kadar uzun olursa kullanıcının içeriğe yetişmesi da o denli uzun sürer. Sunucunun gecikme süresi tam olarak kullanıcının isteğine verdiği cevaptır. Doğrusu kullanıcının içeriğe tıkladıktan sonrasında içeriğe ulaşana kadar geçen vakittir. Gecikme süresi arttıkça bu durum sitenizi SEO açısından fena bir duruma düşürecektir. Bu aşamada CDN, adeta siteyi kullanıcıya yakınlaştırarak gecikme süresini minimize eder.

CDN’in Faydaları Nelerdir?

İçerik dağıtım ağının sitenize birçok faydası vardır. İçerik dağıtım ağı çoğu zaman sunucu gecikme süresini iyileştirmek için kullanılır. Fakat bunun haricinde da CDN kullanmak için geçerli değişik sebeplerde vardır:

1- Site hızını artırır!

Bir çok insan için CDN’nin hız üstündeki faydasına odaklanır. Bu niçin hakkında yukarıda esasen detaylı bir halde konuştuk. Her insanın temel hedefinde daha süratli bir site yaratmak var. Bunun içinde site sahipleri mümkün olan tüm hızlandırma tekniklerini kullanıyor. Bunun içinde oldukça haklı bir sebepleri var. Süratli bir site tüm kullanıcılar için muhteşem bir tecrübe sunar. Ek olarak, Google da süratli siteleri sever !

2- Bant genişliği maliyetini azaltır!

CDN, bant genişliği maliyetlerinin azaltılmasına destek sunar. Sunucularına statik içerik sunulması web barındırma maliyetleriniz üstünde mühim bir etkiye haiz olabilir . Trafikte yaşanmış olan dalgalanmalar hosting planınız tarafınca belirlenen sınırları aşarsa, büyük bir maliyet yaratabilir. CDN kullanımı bunu ortadan kaldırarak maliyetlerin daha azca olmasını sağlar. 

3- Ölçeklenebilirlik kazandırır!

Web sitenizin içinde ne olduğunun bir kısmını barındıracak bir CDN, sitenizin emek harcama süresini ve kullanılabilirliğini geliştirmenize destek sunar. Ek olarak, birçok CDN sağlayıcısı, sitenizde herhangi bir işlem yapılmadığından güvenilir olmak için şekilleri de kullanır. Mesela, trafikte ani ve büyük bir artış olduğunda sitenizin çevrimiçi kalmasına sağlar.

4- Güvenliğin artırılmasını sağlar!

Siteniz için bir CDN eklemek, güvenliği iyileştirmek için mükemmel bir yoldur . İçerik dağıtım ağı sağlayıcısının, bu konuda destek olan birçok aracı vardır. Mesela, bir DDoS esnasında sitenizin zarar görmesini önlemek için bir tür güvenlik duvarı görevi görecektir. Bu sayede yaygın tehditlere karşı korunmanıza destek sunar. WordPress sitelerinizden güvenliğini de koruyacak belirli ayarları da mevcuttur.

CDN Kullanımının SEO Üzerindeki Etkisi Nedir?

İçerik kullanım ağı kullanımının ilk olarak sıralama üstündeki etkisine değinelim. Eğer kullanıcılar sitenizdeki içeriklere ulaşırken gecikme süresi uzun ise bu durum sıralamalar üstünde negatif etki yaratır. İçerik dağıtım ağı bu aşamada bu süreyi azaltır. Hızlı bir sitede sıralamalarda başarı göstermiş sonuçlar alır.

İçerik dağıtım ağı, sitenizin yükleme hızını optimize etmek için mükemmel bir araçtır. Bununla beraber sitenize bir güvenlik katmanı ilave ederek sitenizin emek harcama süresini ve güvenilirliği artırır. Hemen hemen bir CDN kullanmıyorsanız, fazlaca şey kaçırıyor olabilirsiniz.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. CDN kelimesini hep görüyordum ancak ne işe yaradığını bilmiyordum. Beni aydınlattınız, teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün