Mobil Uyumluluğun SEO’ya Etkisi

Hadi Hemen Bu Yazıyı Paylaş

Mobil kullanım oranı, artık hayatımızda PC’lerden ve tabletlerden oldukça daha çok bir orana ulaştı. Bu sebepten dolayı mobil uyumluluk da Google’ın dikkat etmiş olduğu kriterlerden birisi oldu.

Tahminlere gore Google, mobil uyumlu siteleri daha ön plana çıkan bir algoritma güncellemesini yakın bir tarihte sunmayı planlıyor. Böylece mobil uyumlu olan, mobil görünümü kullanışlı olan internet sayfaları Google’da üst sıralarda yer alacak.

Bu sebepten dolayı web sitenizin mobil uyumluluğu ne kadar düzgün ve kullanışlı olursa, kullanıcılar daha rahat ve basit bir gezinti yapmalarına neden olacaktır. bununla birlikte Google botları da sitenizin mobil uyumluluğunu fark ederek sizi ödüllendirecektir.

Mobil uyumluluk için tavsiye edilenler içinde mütevazı, hoş ve kullanıcı kaçırmayan bir tema kullanımı önerilmekte. Böylece sitenize gelen kullanıcılar karmaşık bir site görmektense daha kolay, aradığını bulabilme ve bilgiye hızlıca yetişebilme şeklinde hedeflerini elde edecektir.

Google Mobil Uyumluluk Testi: https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr

Editör Önerisi:  Seo Makale Nedir?

2 Yorum

  1. Orçun Üçyol Reply

    Yavaş yavaş kendini hissettiren bir güncelleme var son 1 aydır. Bazı kelimelerde iş oturdu diyebiliriz. Yaptığım testlerden anladığım kadarıyla google şuan tüm indexlemeleri mobil üzerinden yapıyor. Siteyi desktop’a kapatsan bile mobilde sağlam bir siten varsa sıralama alabiliyorsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir