Seo

60 Dakikada Web Sitenize Seo Yapın

Bir saat benzer biçimde kısa bir sürede sitenizin teknik analizini yapmış olup sorunlarını düzeltebilirsiniz. Bu yazıda, temel olarak neler yapabileceğinizden, kısa sürede neler ile ilgilenebileceğinizden, SEO teknik çözümleme yol haritası olabilecek bilgiler paylaşacağım.

Peki, bir saat benzer biçimde kısa bir sürede, sitenizin sıralamasını iyileştirebilecek neler yapabilirsiniz?

Bu tarz şeyleri, indexleme, sitenin örümcekler tarafınca ziyaret edilmesi ve potansiyel SEO handikapları olarak şu şekilde başlıklandırabiliriz:

  1. Mimari (gereksiz yönlendirme, yetim sayfalar, nofollow)
  2. Indexleme ve sitede gezinti olanağı (canonical, noindex, follow, nofollow, yönlendirmeler, robots.txt, sunucu hataları)
  3. Duplicate içerik ve Site içi SEO (tekrarlanmış içerik, sayfalama, tamamlanmamış fena başlıklar, h1’ler vs.)

Eğer teknik terimlere oldukça fazla aşina değilseniz merak etmeyin, SEOhocasi.com üstünde burada bahsedilen yol haritası hakkında anlamadığınız kısımlar var ise arama yaparak ek bilgiler bulabilirsiniz.

Hedef sitenizi incelemek için ilk olarak şunları kullanabilirsiniz:

  • SEO toolbar: NoFollow bağlantıları görebileceğiniz bir eklenti ile sitenizde örümceklerin gezinmesini etkileyen engellemeler var mı diye bakabilirsiniz.
  • Google Chrome ve Firefox: Firefox’u Javascript ve CSS disabled yapmış olup User Agent olarak Googlebot seçebilirsiniz. Örümceklere siteniz iyi mi görünüyor, bir handikap var mı onu inceleyebilirsiniz.
  • Google arama: Duplicate içerik kontrolü, index analizi (çifte içerik, kopya içerik problemi analizi için)

Sitenizin URL’lerinde bir sorun var mı, 404, 301,ve 302 benzer biçimde durumları incelemek için webmaster araçlarını yada Open Site Explorer raporunu kullanabilirsiniz.

İşe başlarken, Google üstünde “site:” araması ile arama neticelerini 100 yaparak neticeleri inceleyebilirsiniz.

Süratli bir bakış ile ortalama 20 dakikanızı ayırmanız ihtiyaç duyulan üç ana başlık şu şekilde incelenebilir:

 

Yapısal SEO sorunları

Siteniz ile ilgili incelemeniz ihtiyaç duyulan yapısal SEO sorunlarını şu başlıklar altında listeleyebiliriz:

1. Mühim kırık bağlantılar: İlk olarak, ana sayfa ve takip eden temel mühim sayfaların linklerinin muntazam olduğundan güvenilir olun.
2. Gereksiz yönlendirme: Sitenizde var olmayan sayfalara 301 yönlendirme var mı, bu tip detayları araştırın.
3. Değişik subdomain’ler – Canonicalization problemleri – www’li yada www’siz versiyonlar: www.seohocasi.com, seohocasi.com benzer biçimde adresler değişik olarak çalışıyor mu? Sitenizin değişik adreslerden erişilebilir olması için aynı içinde ne olduğu değişik bölgelere yüklediniz mi?
4. URL yapısını tutarlılığını denetim etme: URL sonunda / var mı? Tüm bu URL yapısı birbirleri içinde tutarlı mı?

İndexleme ve sitede gezinme

Google index ve site sayfalarınız ile ilgili bir karşılaştırma, araştırma yapmanız gerekmektedir.

1. Cezalandırma var mı? Site adını, tam adresi Google’da arayarak bakabilirsiniz.
2. Canonical, noindex, follow, nofollow, robots.txt: İndex’te olmaması ihtiyaç duyulan bir sayfa sonuçlarda görünüyor mu?
3. Sayfa sayısı ve Google index karşılaştırılması: Sitede bulunan sayfa sayısını Google web site indexi ile karşılaştırma

Duplicate içerik ve site içi SEO

Son Google algoritma güncellemesi ile beraber duplicate içerik yüzünden birçok site sıralamasında ciddi gerilemeler yaşadı. Yapacağınız en iyi SEO uygulamalarından bir ise sitenizdeki duplicate içerik problemlerini çözmeniz olacaktır.

Bu mevzu ile yapılabilecekleri temel olarak listeleyecek olursak:
1. Parametre bazlı duplikasyon: URL sonuna gelen, sıralama parametreleri benzer biçimde değişkenler yüzünden değişik URL’ler aynı sayfaya mı işaret ediyor?
2. Duplicate yazı içerik: 301 ile yönlendirilmesi ihtiyaç duyulan kopya içerik mi var?
3. Sayfalamadan meydana gelen duplikasyon: Uzun sayfaları bölümlendirdiniz lakin bunların başlıkları, adresleri aynı mı?

Genel olarak bir siteyi ele aldığınızda ilk bakışta hangi adımları takip edeceğinizi ve neler yapabileceğinizi anlatmaya, yol haritası çizmeye çalıştım. SEO, site içi yada dışı SEO süre alan, emek isteyen, uzmanları tarafınca yapılması ihtiyaç duyulan sürece yayılması ihtiyaç duyulan hummalı bir iştir. Meydana getirilen ve yapılacak olan işlemlerin bilincinde olmak, SEO, backlink mevzularında temel bilgiye haiz olmak, bu yazıda yazanları tam olarak anlayamasanız da en azından raporları incelemenize, takip edebilmenize, anlayabilmenize destek olacaktır.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Yazı oldukça faydalı oldu. Sitemdeki benzer sorunları bu yazıdaki açıklamalar ile çözdüm. Teşekkürler

  2. Kaçırdığım pek çok noktayı ve eksiklerimi sayenizde buldum. Şimdi gerekli düzenlemeleri yapıyorum. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün