Internet

Domain Kaydında 5 Önemli Kural

Bir domain almak istiyorsanız ve domain sorgulama yapmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımızı okumadan geçmeyin.
Alan adı internet üzerinde ulaşılabilir olmanızı sağlayan önemli bir nedendur. Bir mağazaya giderken o mağazanın basit bulanabilir bir lokasyonda ve hatırlanabilir bir adreste olması ne kadar önemliyse bir internet sitesine erişim sağlamak isterken alan adınızın basit hatırlanır ve akılda kalıcı olması da en az bu kadar önemlidir. Web sitenize erişim, markanızın dşayeti, kullanıcının izlenimi gibi nedenler direkt olarak alan adınızın kalitesiy ile ilgili olabilmektedir. Bir domain sorgulamak istiyorsanız ve karar veremiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli 5 maddeyi gelin beraber inceleyelim.

1- Alan adı uzantınızı belirleyin

Domain sorgulamadan önce uzantıların önemine değinmekte yarar var. Kaliteli bir alan adının olmazsa olmazı önemli bir uzantıdır. Bir alan adını alırken tercih ettiğiniz uzantı alan adınızın marka ve dşayetleme oranını direkt olarak etkileyen bir etkendür. Bu nedenle dünya genelinde en fazla tercih edilen uzantılar olan .COM, .NET, .ORG uzantılarını tercih etmeniz inkar edilemez bir üstünlükdır. Büyük firmaların neredeyse bütününün alan adları .COM uzantılıdır. İnsanlar bir alan adını ararken o domainin .COM olduğunu varsayarak arama yapma eğilimindedirler. Bunların dışında jenerik bir uzantı tercih etmeniz markalaşmanızı ve kullanıcı tarafında olumlu bir izlenim bırakmanızı pozitif olarak etkileyecektir.

2- Akılda kalıcı ve özgün bir isim seçmeye özen gösterin

Domain sorgulama yapmadan önce akılda kalıcı, okunabilir ve yazılabilir bir domain seçmeniz marka veya kuruluşunuz için uzun vadede üstünlük sağlayacaktır. Google.com, Facebook.com gibi bir çırpıda okunup, yazılabilen ve mümkünse 12 karakteri geçmeyecek bir domain ismi seçmeniz ziyaretçileriniz tarafında olumlu bir etki bırakacaktır.

3- Arama motoru analizini (SEO) unutmayın

Domain sorgulama yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bir önemli neden ise alan adının arama motorlarındaki karşılığı olması gereklidir. Bir alan adını alırken internet site içeriğinizin hangi hususları kapsayacağı, hangi hedef kitleye hitap edeceği ve anahtar kelime analizi belirlenmelidir. Web sitenizin içeriği, alan adının konusu (isim) anahtar kelime seçimi kombinasyon biçiminde yapılması durumunda gelecek aşamada ön ve arka yüzde önemli katkı sağlayacaktır.

4- Gereklilik duymadığınız koşullarda tire (-) kullanmayın

Bir domain için basit yazılabilir ve okunabilir olması göz ardı edilmemesi gereken bir etken. Domainin basit biçimde yazılabilmesi hedef kitle ve ziyaret etme sıklığı açısından olumlu bir izlenim bırakacaktır. Alan adınızda tire (-) kullanmadan önce araştırmanız gereken nedenler hedef kitlenizin bilgi seviyesi, yaş aralığı gibi maddeler olması gereklidir. Alan adınız kullanılırken tire (-) ile yazılması engel teşkil etmemeli ve ziyaretçi alışkanlıklarına makul bir şekilde olması gereklidir.

5- Alan adınızı belirlerken markalaşma potansiyeli yüksek bir isim seçin

Alan adınıza ait tüm değerlendirmeleri yaptınız ve artık satın alacağınız alan adına karar verdiniz diye düşünecek olursak kayıt prosedürünü tamamlamadan önce son olarak değerlendirmeniz gereken şey alan adınızın gelecek planda markalaşma potansiyel oranıdır. Seçtiğiniz alan adı gelecekte size bir katma dşayet katacak mı, markalaşma dşayeti taşıyor mu ve akılda kalıcı bir domain mi gibi sorular sizi kusursuz alan adına bir adım daha yaklaştıracaktır.

BONUS: Alan adınızı kesinlikle güvenilir bir firmadan satın alın

Domain sorgulama prosedürü yaparken kesinlikle sağlam bir alt yapı ve güvenilir bir firma tercih etmenizde yarar var. Referans oluşturmayan bir kurum üzerinden aldığınız alan adı gelecek vadede yenileme veya aktarım gibi prosedürlerinizde problemler yaşamanıza neden olabilmekte ve markanızın itibarı açısından güzel olmayan durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenle güvenilir bir kurum üzerinden yapacağınız alan adı kayıt prosedürü prestij, alt yapı ve hizmet kalitesi gibi üstünlükleri birlikteinde getirecektir.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün