Internet

DeepFake Nedir? Facebook Tedbir Alıyor!

Facebook’un geçen yıl almış olduğu bir sonucu bu seneden uygulamaya sokması oldukça yerinde bir adım oldu. Elbet bunu ABD’daki seçimler öncesi yapmaları da mantıklı bir yaklaşım. Bundan dolayı DeepFake içerikler oldukça tehlikeli olabiliyor. Gelin DeepFake’in Facebook sitesinde ne anlam ifade ettiğine bir bakalım sonrasında da Facebook’ta yaşanacak değişikliklerden bahsedelim.

DeepFake nedir?

Facebook bu kelimeyi suni zeka destekli kasıtlı oluşturulmuş içerikler için kullanıyor. Hakikaten başarıya ulaşmış fakat düzmece videolar bunların içine giriyor. Mesela, başka bir vakayla ilgili olmasına karşın bir vakası değişik bir olaymış şeklinde lanse eden oldukça başarıya ulaşmış videolar bulunuyor.

Facebook bu tür videoları engelleyecek. Hali hazırda rahat bir algoritma sahibi olan Facebook düzgüsel, başarısız photoshop içerikleri insan kontrolünden geçirmeden suni zekasıyla anlayabiliyor. DeepFake içerikleri ise suni zekanın anlaması şimdilik mümkün değil. Deep Fake Detection Challenge projesiyle bunu da mümkün kılmayı hedefleyen Facebook, başarıya ulaşmış fakat yanıltıcı içerikleri siteden kaldıracak. Bunun yanında manipülatif video ve içerikler de kaldırılacak.

Tüm bu önlemlerin Amerikan seçimleri öncesi yapılması manidar şu sebeple insanların seçimi etkilemek için yaptıkları içeriklerin Facebook üstünden yayılması istenmiyor.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu
Taha Mumcu
Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More in:Internet