Internet

OpenEuler Gösterildi. Huawei ‘nin Yeni Yazılımı Ne İşe Yarıyor?

Geçtiğimiz yıl ABD ile büyük problemler yaşayan Huawei buna çözüm bulması icap ettiğini anladığı süre yeni çalışmasına esasen başlamıştı. Kendi telefonları için emsalsiz bir işletim sistemi. Bildiğiniz şeklinde ABD ile problem yaşayan Huawei, Google’dan ban yemiş ve Android için lisans alamamıştı. Hal bu şekilde olunca kendi yazılımı lüzumlu hale geldi.

OpenEuler hem Telefon hem bilgisayar için işletim sistemi

Linux tabanlı bu yeni işletim sistemi açık kaynak kodlu şekilde gösterildi. Açık kaynak kodlu yapısı yardımıyla uygulama geliştiriciler üstünde özgürce çalışıp daha da geliştirecek ve ekosistemi de hem daha oldukca uygulama olacak hem de öteki telefon üreticileri de bu sistemi kullanabilecek.

Daha ilkin aynı iş denendi fakat Bildiğiniz şeklinde şu sıralar ses seda yok. Google’ın yapmış olduğu her iş rekabetin üstünde sonuçlar veriyor. İster reklam deyin ister oldukca iyi iş deyin fakat netice bu. Hal bu şekilde olunca Google’a bağımlı olmak istemeyen firmalar çaresiz kalıyor. Huawei başka çözüm olmadığını anladığı süre çalışmalarına hız verdi. Ortaya OpenEuler açık kaynak kodlu linux Tabanlı bir işletim sistemi.

İşin en iyi tarafı bu bir tek telefonlarımız için kullanabileceğimiz bir işletim sistemi olmayacak. Bilgisayarlarda da kullanılabilecek. Şu demek oluyor ki Windows ‘da hedefe alınmış. Bilinmiş olduğu suretiyle Windows’ un geliştiricisi Amerikalı şirket Microsoft. Çinli şirket Huawei’de Amierkan yazılımlarına ihtiyaç duymak istemiyor.

” alt=”” width=”360″ height=”180″ data-lazy-src=”https://tahamumcu.com.tr//wp-content/uploads/2020/03/OpenEuler-Yayinlandi.-Huawei-nin-Yeni-Yazilimi-Ne-Ise-Yariyor.jpg” />


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Amerika Birleşik Devletleri’nin Dünyaca ünlü Huawei firmasına yaptığı ambargodan sonra en iyi cevap bu sekilde olabilir. Firmanın dışa bağımlılığı da azalmış olur. Ayni zaman da bilgisayar yazılımi da piyasaya sürülürse Windows da bu işten olumsuz etkilenecektir. Globalleşen dünyada teknoloji firmalarının bile siyasilerin birtakım anlamsız hareket ve tavırlarından nasibini alabildiği bir dönemdeyiz. Umarım yeni yazılım Androide alternatif olabilecek seviyeye gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün