Yazılım

2021’de Öğrenmeniz Gereken En İyi 5 Programlama Dili

Yazılım geliştirme alanında henüz yeni başlayacaksanız eğer öğrenmenin en zor kısmı olan “nereden başlayacağım?” sorusuna cevap vermektir. Yaygın olarak kullanılan yüzlerce programlama dili bulunuyor ve her biri kendi karmaşıklığına ve kendine özgü özelliklere sahiptir.

Aşağıdaki listede, web geliştirme, mobil geliştirme, oyun geliştirme ve daha fazlası için en iyi ve en fazla talep gören programlama dillerini listeledik.

1. Swift

Apple ürünleri ve mobil uygulama geliştirmeyle ilgileniyorsanız, Swift adım atmak için iyi bir yerdir. İlk olarak 2014 senesinde Apple tarafınca duyurulan Swift, iOS ve macOS uygulamalarını geliştirmek için kullanılan nispeten yeni bir programlama dilidir.

İOS yalnızca her iPhone ve iPad’de çalışmakla kalmaz, bununla birlikte watchOS (Apple Watch için) ve tvOS (Apple TV’ler için) benzer biçimde öteki işletim sistemlerinin de temelini oluşturur.

Apple, evlatların Swift kullanarak kod yazmayı öğrenmeleri için sanal bir ‘e bile üretti.

2. Python

Python, kim bilir bu listedeki herhangi birinin en kullanıcı dostu programlama dilidir. Python’un sözdiziminin açık, sezgisel ve neredeyse İngilizce benzeri olduğu çoğunlukla söylenir, bu da Java benzer biçimde onu yeni başlayanlar için popüler bir seçim yapar.

Ek olarak Java benzer biçimde Python da, kullanım durumunuz için en iyi programlama dilini seçerken onu oldukça yönlü ve kuvvetli bir seçenek haline getiren çeşitli uygulamalara haizdir.

Mesela arka uç web geliştirmeyle ilgileniyorsanız, Python ile yazılmış açık kaynaklı Django popülerdir, öğrenmesi kolaydır ve varlıklı özelliklere haizdir. Django, Mozilla, Instagram ve Spotify benzer biçimde bazı popüler sitelerin geliştirilmesinde kullanılmıştır.

3. JavaScript

Stack Overflow’un 2019 Geliştirici Anketi’ne gore JavaScript, art arda yedinci senedir geliştiriciler içinde en popüler dildir.

HTML ve CSS ile beraber JavaScript, ön uç web geliştirme için oldukça önemlidir. Facebook ve Twitter’dan Gmail ve YouTube’a kadar web’deki en popüler sitelerin bir çok, etkileşimli web sayfaları oluşturmak ve kullanıcılara dinamik olarak içerik görüntülemek için JavaScript’i kullanır.

JavaScript, esnek bir sözdizimine haiz olduğundan ve tüm büyük tarayıcılarda çalıştığından, yeni başlayanlar için en basit programlama dillerinden biridir.

4.Scala

Java, Sun Microsystems tarafından üretilen ve yazılım uygulamalarının geliştirmeye destek yazılım bütünüdür. Java dilinin kullanım alanı gömülü aygıtlardan cep telefonlarına, kurumsal sunuculardan süper bilgisayarlara kadar gitmektedir. Oldukça yaygındır diyebiliriz.

Eğer Java’ya aşinaysanız, o süre Scala incelemeye kıymet. Scala, Java’nın en iyi özelliklerini çağdaş bir dokunuşla birleştirir. Scala dili, karmaşık prosedürlerin paralel olarak yürütülmesine izin vererek eşzamanlı programlamaya izin vermektedir. Ek olarak, kuvvetli bir halde yazılmış bir dildir. Mühendisler kendi veri türlerini oluşturabilir ve özelleştirebilir, böylelikle emek harcama zamanında hataların olanaksız bulunduğunu bilmenin rahatlığını yaşarlar.

5.C #

C/ C++ uzun süreden beri hayatımızda var. Bu sayede de her ikisini de kullanarak kod yazmayı öğrenmek için bir takım kaynak mevcut. C daha genel amaçlı bir kod dili, C++ ise onun bir uzantısıdır. Her ikisi de bilhassa işletim sistemleri yada dosya yönetimi mevzusunda programla yapmak istediğiniz zamanlarda temel programlama dillerindendir.

C ++ benzer biçimde, C # (C Sharp olarak söyleniş edilir), C’nin temelleri üstüne inşa edilmiş genel amaçlı, nesne yönelimli bir dildir. Başlangıçta Microsoft tarafınca Windows uygulamaları oluşturmak için .NET çerçevesinin bir parçası olarak tasarlanmıştır. C #, C ++ benzer biçimde öteki C’den türetilmiş dillere benzer bir sözdizimi kullanır, bu yüzden C ailesindeki başka bir dilden geliyorsanız bunu algılamak kolaydır.

Ek olarak, VR geliştirmeyle ilgilenen hepimiz C # öğrenmeyi düşünmelidir. C #, piyasadaki en iyi oyunların üçte birini üreten popüler Unity oyun motorunu kullanarak 3D ve 2D video oyunları oluşturmak için tavsiye edilen dildir.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün