PHP Nedir?

1
111

PHP eski açılımı ile (Personal Home Page) günümüzde yeni açılımı (Hypertext Preprocessor) dünyada geniş bir kitleye sahip olan PHP, bir çok kullanıcı tarafından kullanılan ve  HTML içine gömülebilen bir betik dilidir. PHP’yi Javascript benzer biçimde kullanıcı tarafında çalışan dillerden ayıran özelliği, sunucu tarafında çalıştırılıyor olmasıdır. Php tabanlı bir web sitesine bağlantı kurulduğunda ön tasarımı görüntüleyen ziyaretçiler php kodlarını görmeyecek ve düzenleme sağlayamayacaklardır, yalnızca sonucu görebileceklerdir.

PHP kullanmanın en güzel yanlarından birisi, yeni başlayanlar için öğrenmenin oldukça basit olması ve bununla beraber ustalaşmış kullanıcılar için ileri düzey özellikler içermesidir. Oldukca kısa sürede PHP ile programlamaya başlayabilir ve birkaç saat içersinde rahat programlar yazmaya başlayabilirsiniz.

1 YORUM

  1. ASPNİN Popüler olduğu harika diye lanse edildiği zamanları hazırladım türkçe kaynak maxiasp.com vardı, ama asp ne de .net php yi hiç bir zaman benim gözümde her acıdan gecememiştir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here