Yazılım

AJAX Destekli Site Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Site oluştururken bunlara dikkat ediyor musunuz?

Web sitesi sahipleri daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak adına, AJAX kullanmanın avantajlarını bilmektedirler. Web sitesi geliştiricileri tasarım çalışmaları yaparken AJAX destekli olmasına özen göstermektedirler. Web site geliştiricileri AJAX ve Flash kodlarını doğru kullanmazlar ise, Google arama motoru tarafından sayfalar ve içerikler dizine eklenememektedir. Google arama motoru, HTML oluşturma konusunda aşırı profesyonel davranmaktadır ve içerikleri oluştururken zorlanmamaktadır. Lakin, yanlış yapılandırılmış Java Script’ler ile oluşturulan sayfaları Google Botları gezerken zorlanabilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için içeriklerinize HTML bağlantılar vermeniz gerekmektedir.

Dikkat etmeniz gerekenler!

AJAX, “Asynchronous JavaScript and XML” yani eş zamansız JavaScript ve XML anlamına gelmektedir. Genellikle web geliştiricileri tarafından iletişim formu, E-ticaret sitelerinde listeleme ve sıralama adımları, Otomatik tamamlama, Yorum, beğeni, paylaşım, kayıt, uyarı, reklam vb alanlar da kullanılmaktadır. AJAX bir çok programlama dili ile birlikte kullanılabilmektedir. AJAX kullanacak iseniz iyi derecede Javascript bilmeniz gerekmektedir. Her arama motoru AJAX içeriği okuyamaz veya okumakta zorlanır. Arama motorlarının sitenizi anlaması ve taraması adına web sitesi oluştururken dikkat etmeniz gerekenler;

  • Erişilebilir bir site olmalısınız ; Google arama motoru web sitelerinin sadece kodlamalardan ibaret olmamasını, kullanıcı deneyiminin düşünülmesini tavsiye etmektedir. Eğer bir AJAX site tasarlayacak iseniz, kaybedeceklerinizi düşünmelisiniz. Artık internet erişimini nerede ise mobil cihazlar üzerinden yapılır durumdadır. Mobil cihazlar üzerinde bulunan internet tarayıcılarının bir çoğunun AJAX desteği bulunmamaktadır. Sitenizi oluştururken ilk öncelikle Java Script’i pasif yaparak önizlemelisiniz ve Lynx gibi salt metin tarayıcıları ile sitenizi analiz etmelisiniz. Web sitenizi tasarlarken salt metin olarak görüntülemeniz durumunda Google Botlarının içeriği nasıl gördüğünü ve anladığını gözlemlemiş olursunuz. Eğer içeriğiniz salt metin olarak da problemli ise, tasarımınızda düzenlemeler yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Google arama motoru resim ve zengin medya dosyalarını anlamak ve görmekte zorluk çekmektedir.
  • Google arama motoru iFrames kullanımı önermemektedir. İçerikleriniz de sayfalarınızda iFrames kullanmanız durumunda botlar içeriğinizi ve sayfalarınızı tarayamayabilir. Bunun yerine iç çerçeveler eklemeniz gerekmektedir.
  • Sıfır bir site tasarlıyor iseniz, öncelikle sitenizi HTML olarak oluşturmalı ve yapıyı HTML’ye göre düzenlemelisiniz. HTML süreci bittikten sonra artık AJAX arayüzünü geliştirebilirsiniz.  Akıllı tasarımlar sayesinde kullanıcılarınıza şık bir site sunarken Google Botlarına da rahat taranabilen bir site sunmuş olacaksınız.
  • AJAX kullanırken Hijax tekniğini kullanmanız tavsiye edilmektedir.
  • Bağlantılarınız için statik java script işlevleri kullanmanız gerekmektedir. Bir örnek ile açıklamak gerekir ise;  <a href=”ajax.htm?sayfa=1″ onClick=”navigate(‘ajax.html#sayfa=1’);
    return false”>sayfa 1</a> arama motorları kodları yok sayacak ve URL parametlerini takip edecektir.
  • Google ve diğer arama motorları genellikle HTML bağlantıların kullanılmasını tavsiye etmektedir.
  • Gizli Java Script Yönlendirmelerinden kaçınmanız gerekmektedir.

Şık bir görünüm elde etmek için kullanacağınız tüm AJAX alt yapısı için çok ince eleyip sık dokumalısınız. Kullanıcı deneyimini arttırmak için Java Script ve Flash kullanımı konusunda yukarıda yazdığımız maddelere dikkat etmelisiniz. Ek olarak web site oluştururken çok fazla CSSve JS kullanmamaya özen göstermelisiniz. Doğru yapılandırılmamış siteler SEO çalışmalarını da olumsuz yönde etkilemektedir, sitenizin taranabilen bir site olması çok önemlidir.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün