Kitap

Farkındalıklar ve Bakış Açısı

Bu tip yazılarda birazcık daha kendimden ve öğrendiklerimden anlatmak isterim. İstersen bu yazıyı bilgilenmek içinde okuyabilirsin, istersen direk diğer yazılarada geçebilirsin. Bu konuda anlaştıysak ele alabiliriz artık konumuzu.Nedir konu? Farkındalıklar ve Bakış Açılarımız.

Her insan yaşamış olduğu olaylardan farkındalıklar çıkararak kendi bilinçaltında ki eşleşen olaylar ile eşleyerek bazı konular çıkarıyorlar. Bu konulara baktıkları açıyı birazcık sağa doğru kaydırdıklarında değişik bir düşünceye sahip olabiliyorlar. Doğal olarak bu çokta takılası bir durum değil her insan için sadece yaşanmış olan duruma gore değişkenlik gösteren bu durum, farkındalığa nereden ve nasıl baktığınızada bağlı bir durum diyebilirim.

Farkındalıklar

Hayatımızda yaşadığımız olumlu veya olumsuz olaylarda bazı hataların farkına varabiliriz. Karşı tarafın hatalarını ve kendi hatalarımızıda görebiliriz. Sadece bu hatalar devamlı bilerek yapılmaz, doğrusu bir insan zevk olsun diye hata yapmaz dimi :) Hatalar birer başarısızlık sayılabilir fakat her hatanın türü vardır. Örnek aldatmak bir hatadır başarısızlık sayılamaz. Şu demek oluyor ki şöyleki bir cümle ile anlatayım, hatalar, karşı tarafı yanıltacak yada fikirlerini değiştirecek konularda yönlendirmek yada kullanmak sonucunda oluşan olumsuzluklar diyebilirim. Kurduğum cümleyi yalanla bir tutmayın, bu cümle her yere çekilir. Örnek olarak hata yaparsın karşındaki sana yalan söyler, burda nolmuş olur senin hatandan sebepli karşındakinin hataya düşmesine sebep vermiş olursun. Başarısızlık değildir aslen.

Başarısızlık bakış açısına göre farklılık gösterir, kimisi hedefine ulaşırken takıldığı engellerde hata yaptığında başarısızlık olarak adlandırır. Kimiside bir hedefi olmayıp her engelde hata yapar ve başarısızlık sayar. Aslına bakarsak başarısızlık hedefine ulaşırken yaptığın hatalardır, fakat bu insanı tecrübelendirir. Akşam işe gitmek için aracınla yola çıktın diyelim, karanlıkta karşıdan ışıkları hayvan gibi yanan bir araç geliyor üzerine üzerine, şimdi bir hedefin var işe gitmek. İşe giderken karşına hatalı bir engel geliyor, bu engeli aşmak için ne yaparsın? Direk kendini savunmaya alır korkarsan otomobil sana çarpar ve ölürsün. Doğal olarak engeli aşmak istiyorsan ve kararlıysan arabayı sağa kırarsın bir yerlere vurursun ve kurtulursun. Yola gitmek için arabanı kaybedebilirsin, fakat canından olmadın hala hedefine ulaşmak için bir şansa sahipsin. Kurduğum cümlenin anlamını değişik olan şeylerle bütünleyebilirsiniz. Bu sadece basit bir örnekti.

Bakış Açısı

Hepimizin bazı sorunlara farklı gözlerden bakmak yerine kendi bilinçaltımıza yerleşen düşüncelere gore hareket ederiz. Bu nasıl bir şey doğrusu örnek vermek geliyor içimden de oldukça alakasız olacak. Bardağın boş tarafına değil dolu tarafına bak tabiri vardır. Bu tabir aslen bakış açını değiştir ve değişik bilgili yönlerden tekrardan bakmaya çalış. Yani kendi düşüncen ile boşluğa düşme, dolu tarafa dön ve farklı bilgileri yaz beynine. Tamam verdiğim örnek basit oldu, çoğumuz biliyoruz bunu eskiden büyüklerimiz söylermiş. “Kırık bardaktan su içme” örneğin…

Bilinçaltı ve bilinçdışı yaptığımız şeyler vardır. Örneğin; Birisi sana bir sual sorduğunda sen bilinçaltında ki karanlıkta o probleminin yanıtını hemen bilincine taşır ve öyle yanıt verirsin. Yani soruya kafa yorup farklı düşüncelere gidemezsin bu sebeple kendine soru soramazsın. Sorarsan bilinçaltından kendine yanıt verirsin. Bu aslında bakış açısına oldukça bağlı bir durum değil diyebilirim. Sadece insanların kendisi ile yaşamış olduğu sorunlara bakış açısını değiştirip bakması ve bunu bilinçaltında ki zorunluluk baskısından kurtularak yapması binevi değişikliktir ve sorunlara basit çözümdür. Bence bir deneyin.

Sonuç;

Nee diyor bu manyak diye söyler gibisiniz duyabiliyorum :) Ben blog adresimde bir tek bilgi içeriklerine yada yazılıma duyduğum meraklardan anlatmak yerine artık birazcık daha kendimi içeriğe alarak, kendimi konu alacağım yazılarda. Bu ve bundan sonraki yazılarda oldukça değişik konulara değineceğimden ve her insanın çoğu zaman yaşamış olduğu durumları ele alarak bir fener görevi göreceğim diyebilirim.

Psikolog yada profesör değilim. Her insan düşündüğünde, her konu hakkında vereceği bir düşünce, bakış açısını değiştirdiğinde söyleyeceği bir cümle yada çözüm olabilir.

Günün Sözü :

Sınırların olmadığı bir dünya, Hiçbir işaretin ve levhanın olmadığı bir yola benzer.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Yazının başındayken bu manyak ne anlatıyor diyordum. Nedense okudukça okuyasım geliyor, sen nasıl bir şeysin böyle ya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün