Kitap

Fabrikada Değişim Hattı

Saatlerim sabahın 5’ine doğru gelirken farklı bir başlık ile alakasız içeriklerim ile gene sizlerleyim. Gene bu sayfaları kendimi rahatlatmak için yazmaya başladım desem yalan söylemiş olmam. Zaten ben yalandan pek hazetmem, yalancının mumu yatsıyı görene kadarmış yani.

Fabrikalar için kişiler arasında devamlı değişkenlik gösteren bir yapı diyebilirmiyim acaba. Yani çalışan kadrosu, yönetim kadrosu ve sahipler. Bunlar değişenler mi ? Peki fabrika değişir mi? Yani yenileme olarak değil, çikolata fabrikasıyken, mermer fabrikası olur mu?

Bence olabilir fikirler arasında nasıl değişiklikler oluyorsa, fabrikalardada böyle değişiklikler olabilir. Kafam kadar değişik yani. Son zamanlarda kafamı değiştirmek için kendimi biraz zorluyorum. Kendimi her defasında biraz daha yokluyorum ve adım adım yaklaşıyorum bazı şeylere. Artık sorular sormayıp sadece konuları ile ilgileniyorum. Konularından cevapta beklemiyorum, dinliyorum, düşünmüyorum, susuyorum. Olması gereken buymuş yani çözdüm.

Fabrikalar gibi kişiliklerin, fikirlerin, ailenin, sevgilinin, arkadaşların veya eşyaların hepsinin bir değişim hattı var. Hat demişken bunu bir bağlantı olarak düşünebilirsiniz. Yani herkesle bağlantılı bir değişim var demi. İnsanların kişilikleri fabrikaya yatsa ve değişim hattına girse acaba ortaya nasıl sonuçlar çıkar.

Neyse bunu geçelim. Hakkımda insanlar yanlış düşüncelere kapılıyor, onları farklı konumlara koyduğum söyleniyor. Ancak her insanın içinde olan bencillik her zaman bir yerde patlak veriyor. Hiç kimse ben bencil değilim diyemez yani dememeli bence.. İnsanlar sadece kendilerinin koyuldukları konumlar ile ilgileniyorlar, ancak karşısındakini nasıl bir konuma koyduklarının farkında varmaları zaman alıyor. Zaman yavaştır, fabrikanın değişim hatları hızlı çalışır.

Gözümüzü kapatıp açtık ertesi gün oldu, günler çok çabuk geçiyor, zaman çok çabuk geçiyor diyip yaşlandığımızı söylüyoruz :D Harbiden yaşlanıyor muyuz? Yoksa yaşımız büyüdükçe fabrikada ki değişim hatlarımız hızla gelişiyor mu?

Bunlar sadece birkaç fikir tabi, insanın aklındakiler değişebilir. Hisler değişebilir, ruhlar değişebilir, eller değişebilir. Ancak hayatta bir şey değişmez. Hayatta tek değişmeyen nokta gerçeklerdir. Her insan pembe yalanlar söyleyebilir, her insanın ufak yalanları hataları olabilir. Yani bu kitaplarda değil, insanın varlığında olan bir şey. Hangimiz eve geç giderken annemize yalan söyleyip “Yoldayım” kelimesini kullanmadık. Hemde daha yolda değilken.

Yani değiştiremeyeceğiniz sadece gerçeklerdir hayatta, bunun dışında herşey değişir. İnsan değişken bir farklıktır, fabrikanın paslı demirleri gibi, paslı hayatlara sahiptir. Pas tutmasının sebebide belirsizdir, tıpkı fabrikalardaki ansızın çalınan bakır kablolar gibi.Belirsizlikler içerisinde hayat geçer mi?

Yazıda anlatmak istediğim aslında biraz daha farklı. Gene objiler ile çalışıyorum :D

Fabrikalar, hatlar, değişimler, hayatlar, bakırlar, gerçekler falan filan işte. Boş geliyor bazen yazdığım satırlar ama kendi içimden ne geliyorsa onlar geçiyor satırlara. Kendimden bir ufak daha parça veriyorum. Puzzle gibi birleştirdiğinizde bir girdapa gireceksiniz belkide. İlerleyen zamanlarda değişik farklı şeyler gelecek. Belkide bir kitap arasında satırlarımı okuyacaksınız, belkide kafamın içinde dönenleri şarkılarda dinleyeceksiniz.

Ama gelecekte değişmeyecek şeylerde var. Fabrikamın değişim hatları çalışıyor çünkü tüm bakır kablolar ansızın çalındı. Üstüne işçilerim kaçınca fabrikadan, tek başına fabrikada çalışmaya başladım. Sonradan düşündümde fabrikada tek başına her işe koşturmak kolay değilmiş. Neyse ki değişim hatlarını bitirdiğimde bu işlerden de kendimi koparıp farklı hayatlara dalacağımdan eminim. Şimdi yeni bir kitap okumaya başladım. Bitirdiğimde güzel cümlelerle görüşürüz umarım.

Ben şair veya yazar değilim. Ben sadece yaşananları yazarım. Ha birde gerçekleri. Tabi gerçekler acıdır orasıda ayrı bir konu. :D

Neyse çok uzatmayalım, insanların konuldukları konumlardan dolayı kötü hissetmelerini anlayabiliyorum. Ancak koydukları konumları düşünemeyip sadece sonuca odaklanmalarını anlayamıyorum. Neyse ki düşünmemekte kararlıyım, sizde düşünmeyin. Konumlar geçicidir, ama gerçekler hiç bir zaman değişmez.

Günün Şarkısı :


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün