Gündem

Elektronik Tebligat Nedir?

Yeni alınan ve resmi gazetede yayınlanan bir karar ile elektronik tebligat dönemine geçiliyor. Bu durum bir çok şirketi ve kişiyi ilgilendiriyor. Peki nedir bu elektronik tebligat?

1 Ocak 2019 itibari ile elektronik tebligatın sınırları genişliyor. Anonim, Limited ve Komandit şirketlere tebligat elektronik şekilde 2013’ten beri yapılıyordu. Bundan sonra tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, köyler, şirketler, kooperatifler, dernekler, vakıflar, sendikalar, meslek birlikleri, kamu iktisadi teşebbüsleri, sermayesinin çoğunluğu kamuya ait şirketler, avukatlar, noterler, ara bulucular, bilirkişiler ve kurumların hukuk müşavirleri de elektronik tebligat kapsamına alındı.

Tebligat nedir?

Bir Durumdan veya eylemden hukuksal bir şekilde etkilenecek olan kişi ve kurumlara, o işlem ya da eylem hakkında bilgi vermek ve bunu resmileştirmek maksadıyla yapılan işlemlere denir.

Hukuki bir sıkıntı ya da avantaj varsa kaçırmamak ve sıkıntı yaşamamak için tebligat zamanında ve uygun şekilde almak önemlidir. Resmi bildirim olduğu için gerçekten haberdar olmamız şart.

Tüm bu sebeplerden ötürü elektronik tebligat hemen hemen her yerde zaman içinde zorunlu olacak gibi görünüyor. Bu temizliğin kullanılmasının bir diğer sebebi ise maliyetleri oldukça düşürmesi, zira bir tebligat size PTT üzerinden emekle geliyor. Elbette bunun da bir maliyeti oluyor. Bunu en aza indirmek için tebligat elektronik ortama taşınıyor.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün