Gündem

Deprem yada Doğal Afetlerde Hayat Kurtaracak Çevrimdışı Arama ve Mesajlaşma Uygulamaları

İstanbul’da dün yaşanmış olan 5.8‘lik deprem sonrası telefon şebekelerinin çalışmaması, daha büyük bir depremde yaşanabilecek sıkıntıların provası gibiydi adeta. Sevdikleriyle yalnızca WhatsApp üstünden iletişim kurabilen birçok insan, web olmadan da kullanabileceği uygulama arayışına girdi. İşte o uygulamalardan bazıları.
 

FireChat (Android & iOS)

multipeer connectivity framework‘ üstünde çalışan, gsm baz istasyonu yada kablosuz ağ olmayan alanlarda cep telefonlarının birbirine aktarma istasyonu olarak hizmet verdiği, ötede erişilebilir mesafede bir cep telefonu olduğu sürece wi-fi yada bluetooth üstünden teorik olarak sonsuz mesafeye zincirleme mesaj ve foto iletimi sağlayabilen bir uygulamadır.

Bridgefy (Android & iOS)

offline mesajlaşma uygulaması. web ya da sms gerektirmeden, programı yüklemiş olan cihazların bluetooth’unu kullanarak bildiri aktarımı yapıyormuş. Gündemde şu sıralar hong kong’lu protestocular içinde oldukça yaygın olduğu söyleniyor. internetin kesildiği deprem, vb. doğal olan tüm afetlerde de epey iş görür.

Vojer (iOS)

The Serval Mesh (Android)

Signal Offline Messenger (Android)


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bu tarz uygulamaları haberlerde vs halkın gözüne sokup bilincine yerleştirmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

  2. ülkemiz deprem ülkesi olduğu için bu tarz uygulamaların bence çoğalması gerekiyor ve insanlara sizler gibi konu açan insanlar ile aydınlatılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün