Genel

System Enginarları Kimlerdir?

Bu yazı baya samimi olacak, yani öyle bir içten söylicem ki içimdekileri ben yanlışsam düzeltirsiniz beni yorumlarda. Şimdi görüyorum böyle instagramda profil açıklamalarına “İNFORMATİON SYSTEMS ENGİNEERİNG” yazanlar var tamam mı. Abicim şimdi sen daha okuyorsun, sen daha büyümemişsin, sen nasıl enginarlardan oldun? Sen nasıl o enginarın kalbine ulaştın? Neyse şimdi size bu enginarların ne işe yaradığını ve bu enginarların neden orda burda yazdıklarını anlatıcam.

1- Kızlara “İNFORMATİON” enginarlığı

Buraya ne yazsam bilemedim. Bu information demek benim bildiğim kadarıyla araştırma yapıp bir bilgi kütüphanesi gibi özet çıkarmaktı herhalde. Neyse bunu adamlar “İnformation System Engineering” olarak kullanıyorlar. Şimdi bir düşünün “bilgi” “sistem” “enginar” hayır bu üçlüyü ben yan yana getirince bilgi sistem enginarı geliyor aklıma. Tamam tamam bu cümle çok şakalı oldu. İronik olanda nedir bilir misin yiğidim? düşünsene üniversite 3 okuyorsun ve bilgisayar bölümündesin. Birisi sana gelip  “ilerde ne olmayı düşünüyorsun bıcırık” diye sorduğunda, ağzın yüzün böyle büzülüp, ellerin bir anda ceplere veya arkalara dolaşacak şekilde karşındakine tükürmeden “informeyşın sistım encinır” olacağım diyorsun. Iyhh.. ben bile tiksindim midesiz insan sen nasıl bu cümleyi kurdun ve okudun. Neyse kızlarada yürümek için bir numaralı yoldur informeyşın yazmak. Sanarsın albert einstein olacak midesiz……. tövbe tövbe ya ………  neyse anladınız siz.

2- Ortamlarda “ENGİNAR” kalbini tartışma

Bunlarla nargile içmek isteyeceksin. Bak cidden diyorum bir enginarın kalbine ulaşmak çok zordur. şimdi içinde ki vitamini almak için onlar bir çok yolu denerler, bir cafe ortamında en çok bahsettikleri olay bilgisayar parçaları olur. Hatta bunlar yazılımla o kadar içli dışlıdırlar ki yani yazmadan o parmaklarını rahat ettiremezler. Eğer bir gün kod yazmasınlar akşamına parmakları buruşur bir birine girer. Akşamları aynı bunun gibi olabiliyorlar;

Yani kısaca söylüyorum sizlere, bunlar tehlikeli adamlar. Akşamları deepweb’te 7. seviye ortamlarda katillerin peşlerine düşüp adeta bir “SHERLOCK” havası ile bunlar tribe girerler ve hayatlarını bu şekilde sürdürürler. Hatta tanıdığım bir kaç system enginarı var onların hepsi böyle şekilli kot ceketler giyinip, starbucks kahvesini eline alıp etrafta geziyorlar. Kızlara yan bakanlar gözlük altı zoom yeteneğine sahip tek varlıklar olabilirler.

Siz hiç hayatınızı ENGİNAR‘lara adadınız mı?

3- PUSS-E ENGİNARLARI

Buraya çok fazla bir şey yazmıcam bunlar karakterlerini sadece farklı romantik, fantastik, aksiyon, manyaklık üzerine kurulu birileri işte. Sinemaya gidip IRON MAN izleyip sonra kendini fantastik 4 lüde ki hulk gibi görüp hayata karşı enginar savaşı açan enginnering arkadaşlara PUSS-E Enginarları diyorum. İnstagramda açıklamayı okuyunca böyle psikoloji bir an gidiyor “off ne kadar sağlam bir enginar” diyorsun. Kızlar için alt bilgi geçeyim. Bu insanlar harbiden sıfırlar. Tam bir PUSS-E bunlar. Uzak durun, enginardan kaçın!!

4- Sen Bu Enginarı Ne Yaptın ? Kalbine Nasıl Ulaştın?

Yorumlarda bilgisini kesinlikle almak istediğim bir soru. Bu nasıl bir cesarettir yiğidim, sen nasıl enginarın kalbine ulaştın. System engineering olmak için nelerini verdin (” Parasını” ) acaba. Ben bu sorunun cevabını çok ama çok merak etmiyo değilim, aslında etmiyorum. Enginarlar sadece bildiklerini sanıp hayatta karşı cinsi etkilemek için akrobatik hareketler yerine yeni dönemin çiftleşme dansı olarak adlandırıldığı “Çok sevdim yalan oldu” videolarını çekmeyi ve daha erkeksi olanlar ise kasları ve heckırlık taklitleri ile kızları etkilemeyi başarıyorlar. Ülkemizde bilgisayar bölümü okuyan herkesin enginar terfisine sahip olduğunu ve bu terfiyi ekşi sözlükten veya google’da “Havalı Bilgisayar Sözcükleri” yazıp araştırıp kendilerine en uygun kelimeyi seçip koyduklarını kesinlikle söylemeliyim. Neyse o kalbe ulaştıysanız enginarı “Hayrettin” abiden almayı unutmayın. ( Hayrettin abiden enginar satışlarını yükseltmek için büyük ikazlar ve 20 30 sıfırlı paralar aldım. Artık zenginiz devam edelim… )

5- Sosyal Medya Enginarları

Korkulu rüya olabilir bu. Okulu bitirmeden system enginarına terfi eden insanları görmekten başka hiç bir şey yok sosyal medyada. Tüm bilgisayarcılar enginar oluyor zaten. Hepsi müdür hepsi kral systemin içinden çıkan bir zombiler. Halbuki bu adamlar sadece 2 yıllık programcılık okuyup sonra system enginar olanlardan yani. Zaten bu sektörde bilenin enginnering yazdığını ben hiç görmedim. Sosyal medya hesaplarında tüm açıklama kısımlarına yazdıkları uzun uzun system engineering yazıları var mesela birde şey ekliyolar “İNFORMATİON” hacım sen hayata ne yaptında sana bunları yaşattı. Bu enginarların hepsini yorumlarda bekliyorum. Hatta yediremeyen dediklerimin kabullenen ve hiç bir zaman enginarlıktan vazgeçmeyecekler bana yazmalarını isterim. Çünkü ben bu cesarete sahip yiğiti tanımak isterim :)

SYSTEM ENGİNEERİNG NEDİR?

Sadece 2 cümlede bundan bahsedip geçeceğim. Tabi bundan önce şu ata sözünü söylemeden olmaz. “ Eşeğe Altın Semer Vursalar Eşek Yine Eşektir

System engineering, bir sistemi çalıştıran alt yapıyı veya direk sistemin kendisinin tasarımları ile ilgilenen ve bunların çalışmasını takip eden kişidir. Bakım ve tamir işlemlerine sahip olup maliyetlerden de sorumlu kişilere System Engineering ( System Enginarı ) denir.

AMAÇ

Benim amacım ne? Neden enginarlara taktın? En çok sevdiğin yemek enginar mı? Hayır tabi ki de bunlar sadece okulunu bitirmeyip kendilerini system engineering olarak adlandıran 19 20 yaşında ki çocuklar için hazırlanan bir yazı. Bu kesinlikle geleceğinizi etkileyecek +18 içeriğe sahip bir makale değil. Tamamen kasti bir şekilde yazılmış olup, kıskançlık hasetlik içeren, enginarların hepsinin kalbine ulaşan kişi tarafından yazıldı. O kadar kıskanmış ki bu kadar saçma bir konuyu ele almış. Off neyse kapatalım enginarları, bir sonraki yazıda görüşürüz :)

Enginar Yemeği Nasıl Yapılır ?


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün