Genel

Seo Uyumlu Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting seçerken nelere dikkat ediyorsunuz ? SEO için ne kadar önemli ?

Seo uyumlu hosting seçiminde dikkat edilmesi gereken etkenler nelerdir? İyi bir hosting seçimi nasıl yapılır? Bu tip sorularınıza yanıt arayacağız.

Hosting seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Seo çalışmalarına başlamadan ilkin kesinlikle iyi bir hosta haiz olmanız gerekmektedir. Nedenlerini aşağıdaki maddelerde işliyor olacağız. Kullanılan sistem alt yapısına nazaran hosting seçimi iyi mi yapılmalıdır.

 • SEO uyumlu bir hosting seçimi yapmanız gerekiyor ise Lokasyon faktörünü göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mevzu yüksek trafikli bir site sahibi olacak iseniz litespeed sunucu seçimi yapmanız gerekmektedir. Ufak ölçekli bir site olacak ise, standart hosting paketlerinden yararlanabilirsiniz. Lokasyon seçimini olabildiğinde aynı ülkeden hayata geçirmeye dikkat etmelisiniz.
 • Domain ve hosting’in aynı firmada olmasına itina göstermek gerekiyor, ileride alınacak SSL sertifika kurulumlarında fazlaca rahat edebilirsiniz.
 • Hosting seçimi piyasaya yeni çıkan firmalardan yapılmamalıdır. Lokasyon grubunda kendini ıspatlamış uzun seneler süresince hizmet veren firmalar tercih edilmelidir. Seçim yapılmadan ilkin gene hosting şirketi hakkında şikayetleri ve pozitif yorumları araştırmalısınız.
 • Uptime süresini %99 veren firmaları tercih etmelisiniz. Hostingde uptime süresi seo açısından en mühim unsurlar içinde yerini almaktadır. Kapalı bir site trafik kayıbı, yanlış indexlenme, uzun soluklu kapalı kalması durumunda google gözünde kapalı bir site izlenimine kadar yol açmaktadır.
 • WordPress alt yapısını kullanacak iseniz, wordpress hosting paketlerini tercih etmeniz en sıhhatli seçim olacaktır. Eğer wordpress haricinde bir aspx yazılımı kullanacaksanız eğer standart hosting paketlerini tercih edebilirsiniz.
 • Linux makine seçimlerinde Lisanslı Cpanel kullanımına itina göstermeniz gerekmektedir. Sitenizde devamlı yedek almak için kesinlikle tam sürüm kullanmanız gerekmektedir.
 • Cpanel ayarlar bölümünden Optimizasyon ayarlarından, Sıkıştırma hususi durumunu GZİP‘ı açmayı unutmamanız gerekmektedir. Page speed optimizasyonu için en mühim bileşendir.
 • SSL Sertifikasının önemi, e-ticaret siteleri için ve öteki siteler için eğer olmazsa olmazlardan diyebiliriz artık. Google HTTPS Protokollere Öncelik verecek yazımızdan lüzumlu bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken robots.txt de sitemap.xml yolunu değiştirmeyi, htaccess den otomatik https yönlendirme yapmayı ve Sitemap.xml i güncelleyip, robots.txt ile beraber tekrardan google webmaster console den, mülk kısmına https uzantınızı eklemeyi unutmayınız. Https uzantısı için tekrardan robots.txt değerlendirmesi ve sitemap.xml haritayı güncellemesi yapmayı unutmamanız gerekmektedir. SSL seçimlerinde TLS 1.2 versiyonlarını tercih edebilir ve güvenilir firmalardan SSL alımı yapabilirsiniz.
 • Host seçiminde hususi dns almak seonun temelleri içinde yer almıştır. Değişik bir site ile aynı ip üstünde bulunur iseniz ve o ip üstünden öteki siteler spam emekler yapıyor ise bu durumdan sitenizde etkilenmektedir. Emeklerinizin boşa gitmesini istemiyor iseniz, her hosting seçiminde hususi ip dns seçimi yapmanız gerekmektedir. A Class İp, B Class ip, C class ip seçimleri yapabilirsiniz ancak A class ip’ler yurt dışında bulunuyor çoğunlukla. Tarafınıza tahsis edilen ip adresinin spam geçmişini incelemeyi unutmayın.
 • Destek hizmetini ticket, mail, skype, telefon, canlı destek  şekilleri sunan firmaları tercih etmelisiniz.
 • Çalışacağınız firmanın barındırma hizmet numarasını, vergi numarasını, şirket ünvanını incelemeyi unutmayınız.

SEO Hosting Ne Anlamına gelir?

Seo uyumlu hosting, yukarıdaki maddeleri kapsayan. Wordress,hususi yazılım vb sistemler için hususi dns, ssl, uptime,hız süresi ile sorunsuz çalışan makinelerden meydana getirilen seçimlere seo uyumlu hosting denilmektedir. Büyük projeler için host seçimi yerine vps,vds yada dedicated seçimi yapmak daha sıhhatli olacaktır. Host alanında hiti yüksek olan siteler sitenizi yavaşlatabilirler yada sitelerinde oluşan bulb döngüleri ile sunucunun yavaşlamasına niçin olabilir ve sizin sitenizin yavaşlamasına niçin olabilirler. İyi bir proje için başlangıçta vds şarttır diyebiliriz.

Destek hizmetinde problem yaratmayan firmaları tercih etmelisiniz. Hız ve Uptime Süresi seo çalışmalarında mühim unsurlar içinde yer almıştır. Tercih yapmadan ilkin kesinlikle çeşitli sosyal ağ kanalları ve forumlar üstünde host şirketi hakkında çıkan yorumları okumaya itina gösteriniz.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Hosting ve seo konusunda harika bir makele yazım şeklinizi ve hitap şeklinizi beğendim bilgilendirme için teşekkürler yararlı bir konu

 2. Sağlam bir sunucu, sağlam bir tasarım ve içerik ile yapamıyacağınız hiç bir şey yok. Tabi bu son iki şeyden önemlisi sağlam bir sunucunuz varsa her şey çok daha kolay olabiliyor.

 3. Seo açısından uyumlu hosting hakkında yazılarınız takdire şayan olmuş bilgi için teşekkürler

 4. günümüzde hosting seçerken linux mu windows mu sorusunun tam olarak cevabını bulamamıştım. Windows seçimlerinde cpanel olmayacağını bilmiyordum. Yazı için teşekkürler

 5. Kullandığınız hosting firmasını söyler misiniz? Sitenizin seosu çok iyi ve çok hızlı. Nereden hosting alabiliriz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün