Bitcoin Haberleri

BitTorrent Token (BTT) Nedir Ve Nereden Satın Alınır ?

BitTorrent ve TRON Ortaklığı

Dünyanın en büyük dosya paylaşım protokolü BitTorrent, kısa süre ilkin TRON ile kurduğu ortaklıkla kendi kripto para birimini başlattı. Peki, BitTorrent Coin tam olarak ne için kullanılacak ve başarıya ulaşmış olacak mı?

20 milyon dolarlık BTT ICO’su geçen senenin en başarıya ulaşmış ICO’larından biriydi. 28 Ocak’ta Finance Launchpad platformunda piyasaya sürülmesinden sonrasında ilk halka açık token satışı 15 dakika içinde tamamlandı ve toplam 7 milyon dolar toplandı. BTT’ye olan talep o denli yüksekti ki sitede devamlı baş gösteren teknik problemler bazı yatırımcıların alım yapmasını engelledi. Sitedeki erişim problemlerinden dolayı ayrı bir AirDrop gerçekleştirildi.

BTT’ye olan ilgi ICO’nun ötesine geçti ve borsalarda listelendiği ilk hafta piyasa kıymeti 10 kart arttı.

Şimdi gelin BTT projesinin amaçlarına ve potansiyel kullanım durumlarına daha yakından bakalım.

BitTorrent Token (BTT) Nedir?

BTT, TRON platformu üstüne inşa edilmiş bir TRC-10 token’ıdır. 2001 senesinde başlatılan BitTorrent protokolü ile entegre çalışmak suretiyle tasarlanmıştır. BitTorrent, netin ilk merkeziyetsiz ağlarından biri ve aylık 100 milyondan fazla kullanıcısıyla en popüler ağlarından biri olmaya devam ediyor.

BTT’nin white paper’ına bakılırsa, BTT’nin ilk büyük uygulaması, BitTorrent’teki dosya paylaşım sürecini kullanıcılar için daha verimli hale getirmek. BitTorrent’te bir dosya paylaşmak, her biri belirli bir dosyanın minik parçalarını birbirinden indiren birkaç değişik peers şu demek oluyor ki eşler ihtiva eder. Dosyanın tam kopyası olan kullanıcılar ise seeds şu demek oluyor ki tohum olarak adlandırılır.

BitTorrent Speed Nedir?

BitTorrent Coin benimsenme oranını çoğaltmak için BitTorrent’e yeni bir özellik eklendi. Bu özelliğe ise BitTorrent Speed adı verildi. Bu yeni özellik ile BitTorrent ağının kullanıcıları dosya kuyruğunda ilerlemek ve dosyaları daha süratli indirmek için birbirlerine daha çok ödeme yapmaları gerekiyor. Seeds’ler daha uzun süre ağda etken oluyorlar ve bu şekilde ağda dosyayı etken tutuyorlar. Bunun sonucunda ise BitTorrent Coin kazanıyorlar.

BitTorrent Speed, bilgisayar kaynaklarının ağda dağıtımını optimize etmek için finansal teşvikleri kullanmanın bir yolu olarak tasarlanmıştır. Başlangıçta rahat ve çoğunlukla otomatik olacak, sadece daha sonraki sürümlerle daha da geliştirilerek bir teklif sistemi kullanılacak. Oluşturulacak BTT pazarı ile kullanıcılar devamlı ve öncelikli indirme erişimi karşılığında BTT ticareti yapabilecekler. Tam olarak amaçlanan şey, insanların uzun soluklu seeds olmaları ve daha iyi süreklilik ile daha süratli indirme hızlarına ulaşılması.

Öteki Kullanım Durumları

BTT’nin öteki kullanımları içinde sisteminin daha iyi bir halde geliştirilmesi içeriyor. Bu BTT servislerinin tümü, ondan sonra harcama yapmak için kullananların minik miktarlarda altyapı paylaşmalarından kıymet saklamalarına izin verme fikri üstüne kurulu.

Başlangıçta bu yeni hizmetler şu şekilde olacak:

  • Hizmet talepçilerinin tekliflerini sunmaları ve belirli bir içerik parçasını almak adına bant genişliği karşılığında BTT ile ödeme yapmalarını sağlamak için merkeziyetsiz bir içerik dağıtım hizmeti.
  • Hizmet talepçilerinin vakit içinde depolama kapasitesi için ödeme yapmalarını sağlamak adına merkeziyetsiz bir depolama servisi.
  • Hizmet talepçilerinin, URL’nin içeriğini almak için bir müşteriye ödeme yapmalarını sağlamak adına merkeziyetsiz bir proxy hizmeti. Bu şekilde Wi-Fi’a güvenen mobil kullanıcılar şeklinde kesintili bağlantıya haiz talepçiler açık bir bağlantı kurmaya gerek kalmadan web kaynaklarını güvenilir bir halde alabilecekler.

Uzun solukta, BitTorrent protokolü, belirli hizmet taleplerini karşılamak için yeni uygulamalar oluşturmak suretiyle üçüncü taraf geliştiricilerin kullanımına açılacak. Bu geliştiriciler ve oluşturdukları platformlar da BTT verilerek teşvik edilecek.

BitTorrent ve TRON Vakfı, görünüşte tümüyle organik bir halde vakit içinde gelişen bir BTT mikro ödeme ekonomisini oluşturmayı planlıyor. Bu, geçmişte birçok kripto para projesinin hedefi oldu, sadece oldukca azı BitTorrent dosya paylaşım hizmeti kadar popüler ve sağlam bir ağa sahipti.

BitTorrent Token (BTT) Alınır? BTT Nereden Alınır?

BitTorrent’e (BTT) yatırım yapmak istiyor olabilirsiniz. Bunun için Türk Lirası ile alım yapabileceğiniz borsalara yönelmelisiniz. BTT almak için Global en büyük kripto borsası olan Binance‘yi kullanabilirsiniz.

Kripto Para Projesine Dönük Eleştiriler

Potansiyeli ne kadar büyük olursa olsun, BitTorrent Coin projesinin başarıya ulaşmış olup olmayacağı hemen hemen belli değil. Bilhassa de TRON ağına dayalı bir teknoloji olarak kullanılması bazılarını düşündürüyor.

Eski bir BitTorrent yöneticisi TRON Vakfı ile ortaklık kurulmasının derhal peşinden çekilme etti ve TRX Blockchain’ini temel olarak minik bir teknoloji üstüne oturtulmuş bir pazarlama makinesi olarak nitelendirdi. Yönetici, TRX Blockchain’inin BTT işlem hacminin üstesinden gelmesinin mümkün olmadığını iddia etti.

Topluluktaki birçok şahıs BTT mevzusunda kuşku içinde. Bu da token’ın tecim başarısını, temellerine olan inancın aksine yalnız yepyeni bir token’ın rahat bir halde pompalama yapmak için kullanılabileceği izlenimi veriyor. Token’ın kullanışlılığı ve pratikliği ile ilgili birçok sual işareti var ve BitTorrent’in kalbindeki fikri iyelik hırsızlığından para kazanmaya çalışmakla ilgili açık yasal kaygılar bulunuyor.

Hemen Binance Refenras koduyla üye olun ve kazanmaya başlayın.


Güncel yazı ve projeleri instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️@tahamumcu

Taha Mumcu

Ben Taha Mumcu, Bilişim sektöründe uzun süreden beri tecrübe edinerek bir yerlere gelmek için çalışmalarına devam eden ve sektörü yakından takip ederek hiç bir veriden geri kalmayan, girişimci ruhu ile tüm işlere elinden geldiğinde çalışma yapan bir girişimciyim. Henüz genç yaşta birçok tecrübeye ulaşan ve koyulan engelleri aşarak bir yerlere gelmek için çaba göstermekten çekinmiyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün